wprowadzenie cyfry 6.doc

(38 KB) Pobierz
Scenariusz zajęcia otwartego dla rodziców

Scenariusz zajęcia otwartego dla rodziców.

 

15.11.2006                                    opracowanie i prowadzenie mgr Barbara Drążewska

grupa dzieci 6-letnich „Słoneczka”

 

Temat: „Jesienne nastroje” – wprowadzenie liczby i cyfry 6”.

 

Cele:

·        budzenie zaciekawienia otaczającym światem,

·        stymulowanie dzieci do poprawnych i wyrazistych wypowiedzi,

·        doskonalenie umiejętności liczenia w zakresie 6,

·        zapoznanie z cyfrą 6,

·        utrwalenie poznanych cyfr od 0 do 5,

·        utrwalenie wiadomości o jesieni

·        utrwalenie nazw instrumentów perkusyjnych

·        kształcenie umiejętności gry na instrumentach perkusyjnych

·        -rozbudzanie wyobraźni dzieci

·        czerpanie radości ze wspólnej działalności  z rodzicami

·        rozwijanie umiejętności właściwego gospodarowania oddechem, w czasie wypowiedzi własnych,

·         rozwijanie wyobraźni i pomysłowości dzieci.

 

Cele operacyjne:

Dziecko:

·        potrafi grać różne dźwięki na instrumentach perkusyjnych

·        umie śpiewać piosenki o tematyce jesiennej z całą grupą

·        liczy w zakresie 6

·        pamięta obraz graficzny liczby 6

·        kojarzy liczbę dźwięków i liczmanów z odpowiednimi znakami graficznymi,

·        podejmuje współpracę z kolegami i rodzicami,

·        poprawnie i wyraziście wypowiada się,

·        aktywnie włącza się do zajęć,

·        globalnie czyta wyrazy,

·        rozwiązuje zagadki,

·        wykonuje określone zadania

 

 

Metody:

·        podające: pokaz, objaśnianie,

·        poszukujące: zagadka, rozmowa, wypowiedzi dzieci, obserwacja, zadania stawiane dzieciom, wypowiedzi dzieci,

·        ekspresyjne: improwizacja ruchowa,

·        praktyczne: ćwiczenia dzieci, zabawa, praca indywidualna

 

Formy:

·        zbiorowa (podczas słuchania odgłosów wiatru, deszczu, nauki rymowanki, zabawy ruchowej, objaśnień nauczyciela),

·        zespołowa (podczas improwizacji ruchowej),

·        indywidualna (podczas rozmowy, przeliczania, ćwiczeń ortofonicznych, zabawy ruchowej z elementem dramy, pracy przy stolikach,).

Środki dydaktyczne:

kasata audio z odgłosami, kartoniki z cyframi od 1 do 6,instrumenty perkusyjne, opaski dla dzieci, liczmany, koperty ze zwierzętami, obręcze, wełna, karta pracy, 6 obręczy.

 

Przebieg:

1.Nawiązanie do „6” – Ile mamy lat? Jaka jest najlepsza ocena w szkole?

Każdy chce otrzymywać szóstki w szkole zobaczymy, kto dzisiaj wykona wszystkie zadanie na 6 .

2.Zapoznanie z wyglądem cyfry „6” ( wspólnie z dziećmi omówienie jej kształtu), z czym nam się kojarzy, co przypomina?

3Kreślenie jej kształtu w powietrzu, na kartonie farbą -palcem, układanie z wełny.

4. „Który instrument zaprasza do zabawy” –dzieci z opaskami (emblematy przedstawiające stan pogody –wiatr, deszcz, słońce) na głowach poruszają się rytmicznie przy akompaniamencie instrumentów perkusyjnych. Z elementem ćwiczeń ortofonicznych.

5.„Uzupełnij do 6” – wykonywanie zadań matematycznych  (dzieci mają do dyspozycji liczmany).

4.Zabawy typu: Ile razy trzeba klasnąć, podskoczyć, tupnąć, itp. żeby było 6?

5. „Nawlekanie korali”- zabawa ruchowa (dzieci poruszają się ze swoimi emblematami- figurami geometrycznymi, przy piosence „Korale Jesieni”. Na podane hasło ustawiają się według pokazanego przez nauczycielkę wzoru).

6. „Zadania na 6”- wykonywanie różnorodnych zadań związanych z aktualnie przerabianą tematyką ( w 3 zespołach).

·        „Zwierzęta robią zapasy na zimę” – rzut kulką z gazety do celu.

·        „Wybierz pytanie” (dzieci wybierają pytania od 1 do 6)

 

-         Czy dzięcioł leczy drzewa?

-         czy dzik mieszka na drzewie?

-         czy domem wiewiórki jest dziupla?

-         czy dąb jest drzewem liściastym?

-         Czy wróbel odlatuje na zimę do ciepłych krajów?

-         Czy sosna gubi igły na zimę?

 

 

·        „Rozwiąż zagadkę”- (zagadki w kopertach)

 

-         Mieszka wśród lasu, orzeszki zjada, w dziupli na zimę zapasy składa. (wiewiórka)

-         Ma on nóżkę - nie ma buta, ma kapelusz - nie ma głowy, czasem gorzki i trujący, często smaczny jest i zdrowy. (grzyb)

-         Choć się w ciemnej dziupli chowa, mówią, że to mądra głowa. (sowa)

-         Sadem kołysze i piach drogą niesie. Przez pola przeleci, zatrzyma się w lesie. (wiatr)

-         „Posegreguj zwierzęta” –podział obrazków znajdujących się w kopertach.

 

·        Zadanie  do wykonania:

- Za pomocą słomki przenieś liście na talerzyk  i policz je.

 

7.Zabawa ruchowa

Na podłodze rozmieszczonych jest 6 obręczy podpisanych cyframi.

Dzieci biegają, na sygnał zatrzymują się i liczą uderzenia w bębenek. Zbierają się przy obręczy podpisanej odpowiednią cyfrą na przykład 5 uderzeń - stają przy obręczy z cyfrą 5. Przy powtórzeniach zabawy chłopcy liczą uderzenia bębenka osobno, dziewczynki osobno i zajmują miejsca wokół wybranych obręczy. W zabawie można także utrwalić pojęcia wewnątrz obręczy, na zewnątrz, wydając odpowiednie polecenia.

8.     „Szóstka oszustka”- na podstawie wiersza omówienie zadania indywidualnego na karcie pracy („Odszukaj i pokoloruj cyfrę 6 ”).

9.     Ocena pracy dzieci –Czy wszyscy pracowali na szóstkę?

...
Zgłoś jeśli naruszono regulamin