Co powinien zawierać projekt ++.doc

(700 KB) Pobierz
http://www

http://www.architekturakrajobrazu.info/index.php?option=com_content&task=view&id=425&Itemid=101&limit=1&limitstart=1

Co powinien zawierać projekt

Bywa że koncepcja przygotowana przez projektanta jest w 100% odpowiednia dla naszych wymagań. Wtedy wystarczy, aby projektant zabrał się za kończenie projektu. Bywa również i tak, że nasza wizja odbiega nieco od koncepcji przedstawionej przez architekta krajobrazu. Czasami są to nieznaczne zmiany projektowe i nie trzeba na nie długo czekać. Jednak gdy okazuje się, że chcielibyśmy wprowadzić dużo zmian, albo, że obydwie koncepcje tak bardzo nam się spodobały, że chcemy je pożenić- wtedy architekt krajobrazu potrzebuje o wiele więcej czasu. Jeśli projekt wykonany jest komputerowo, zmiany wprowadza się szybko. Jeśli zrobiony był ręcznie – to projektant musi poświęcić czas na narysowanie całości od nowa.

 

Przykładowe perspektywy i wizualizacje

Przykładowe perspektywy i wizualizacje


Czas oczekiwania na poprawki w projekcie jest bardzo różny, zwykle od 1 do 3 tygodni. Jeśli zmian było niewiele projektant zakańcza projekt samodzielnie i zaprasza nas na odbiór. Jeśli zmian było więcej dobrze jest spotkać się z projektantem raz jeszcze, aby zaakceptować wszystkie zmiany i dopiero wtedy projektant może ostateczne przystąpić do zakończenia projektu. Takie ponowne poprawki trwają krócej około 1-2 tygodni. Po upływie tego czasu, spotykamy się z projektantem, który przedstawia nam gotowy projekt.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Co powinien zawierać projekt? 

Co powinien zawierać taki projekt? Tutaj kolejny raz można odwołać się do profesjonalizmu i doświadczenia biur projektowych oraz narzuconych przez nie standardów.

Zazwyczaj w projekcie powinna się znaleźć:
- plansza podstawowa z naniesionymi roślinami ( i z opisaną dokładnie funkcją w ogrodzie, gdzie altana, taras, grill, huśtawka, basen, miejsce na odpady itp.),

-spis roślin polsko-łaciński ( z gatunkiem i odmianą oraz ilością roślin),

spis roślinności

Przykładowy spis roślinności

 

 

 

 

 

 

 

 

 

- plansza koordynacyjo- wymiarowa ( koniecznie pokazująca umiejscowienie wszystkich mediów nie kolidujących z nasadzeniami oraz rodzajami nawierzchni),

Plansza koordynacyjno - wymiarowa

Plansza koordynacyjno - wymiarowa

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 - plansza kolorystyczna (pokazująca w jakich kolorach kwitną nasze rośliny, jak jest zaprojektowana nawierzchnia, jej kolor i struktura),

Plansza kolorystyczna - po prawej plansza podstawowa

Plansza kolorystyczna - po prawej plansza podstawowa

 

 

 

 

 

 

 - rozwinięcie ścian ( pokazujące sylwetę i kompozycję ogrodu przy ogrodzeniu),

Przykładowe rozwinięcie ścian

Przykładowe rozwinięcie ścian

 

Przykładowe rozwinięcie ścian

Przykładowe rozwinięcie ścian

 

 

 

 

 

 - przekroje ogrodu (konieczne, gdy teren jest zróżnicowany),

 

 

 

 

 

- szkice, rysunki i zdjęcia wybranej małej architektury,

Rysunek altany - mała architektura

Rysunek altany - mała architektura

Rysunek punktu wodnego - mała architektura

Rysunek punktu wodnego - mała architektura

 

 

 

 - plansza oświetlenia ( z doborem i umiejscowieniem opraw oświetleniowych),

 

Plansza oświetlenia

Plansza oświetlenia

 

- plansza nawodnienia,

- perspektywy i  wizualizacje.

Przykładowe perspektywy i wizualizacje

Przykładowe perspektywy i wizualizacje

 

Plansze projektowe wykonywane są w różnych skalach od poglądowych 1:500, ogólnych 1:200, po najczęściej stosowane 1:100 i 1:50.  Dobra plansza projektowa zawiera tabelkę projektanta, w której podaje on swoje dane i innych projektantów biorących udział w projektowaniu, nasze dane, adres budowy ogrodu, tytuł planszy, skalę w której została wykonana, datę, i numer rysunku. Dodatkowo na planszy powinna się znaleźć „skalówka” czy inaczej zwana podziałka i róża wiatrów.

Wybór firmy wykonawczej 

Kiedy otrzymamy nasz wymarzony projekt na tym etapie powoli kończymy współpracę z architektem krajobrazu i z jego pomocą lub bez rozpoczynamy poszukiwania firmy wykonawczej. Czasami zdarza się tak, że projektant posiada własną firmę ogrodniczą lub w niej pracuje – dlatego do projektu dołączy wycenę i termin wykonania naszego ogrodu. Dzięki temu mamy już pierwszy kosztorys w ręce. Jeśli podoba nam się wycena i opinia o danej firmie wykonawczej, możemy rozpocząć z nią współpracę.

Jeśli nie chcemy zlecić jej wykonania naszego ogrodu (z dobrze przygotowanym projektem) szukamy innej firmy ogrodniczej. W przypadku gdy znajdziemy inną firmę możemy poprosić projektanta o pełnienie nadzoru projektowego nad wykonywaniem naszego ogrodu. Stawki za godzinę takiego nadzoru są różne, zazwyczaj zaczynają się od 50, 100 czy 150 zł w górę. Wszystko zależy od  ilości przewidywanych godzin, renomy projektanta i miejscowości, w której budujemy nasz ogród.

Jeśli korzystamy z jego własnej firmy wykonawczej lub firmy, w której pracuje, wtedy zwyczajowo projektant nie pobiera opłaty za nadzór. Oszczędzamy również na nieporozumieniach, które czasami mają miejsce, gdy projektant chce jedno- a firma wykonawcza drugie. Na szczęście zdarza się tak niezwykle rzadko. Pamiętajmy o podpisaniu umowy z firmą wykonawczą i zapisaniu w niej wszelkich szczegółów związanych z budową ogrodu.

Budowa samodzielna? 

Jeśli mamy ochotę i czas możemy budować ogród samodzielnie. Dobrze przygotowany projekt będzie wystarczający, aby tego dokonać. Kiedy napotkamy drobne problemy, zawsze możemy poprosić projektanta o pomoc i  konsultacje.  

 

 

...
Zgłoś jeśli naruszono regulamin