I._Zasady_regionalizacji_tektonicznej.doc

(29 KB) Pobierz
Andrzej Żelaźniewicz i Paweł Aleksandrowski + Kom

Andrzej Żelaźniewicz i Paweł Aleksandrowski + Kom. Tekt., XI 2007

 

 

 

REGIONALIZACJA TEKTONICZNA POLSKI

 

Zasady wydzielania jednostek tektonicznych

 

 

1. Jednostkę tektoniczną stanowi fragment skorupy ziemskiej, reprezentujący strukturę lub zespół struktur tektonicznych określonego typu; j.t. jest zlokalizowanym produktem deformacji skorupy, który ma swoiste cechy charakterystycz­ne i granice.

 

2. Jednostki tektoniczne mają granice uskokowe lub przejściowe (np. między antykliną i synkliną), powinny one być wydzielone tak, by można było przedstawić je na mapie tektonicznej w odpowiedniej skali.

 

3. Nazwy tak rozumianych i wyróżnianych jednostek tektonicznych powinny, w miarę możli­wości, określać typ struktury lub zespołu struktur, które reprezentują. Nazwa jednostki tek­tonicznej złożona wyłącznie z terminu „jednostka” oraz określenia geograficznego jest nie­właściwa (np. „jednostka Gór Różanych” jest terminem niepoprawnym, „fałdy Gór Różanych - poprawnym). Jeśli stan wiedzy regionalno-geologicznej nie pozwala na określenie granic i tożsamości jednostki tektonicznej, to należy zrezygnować z jej kreowania do cza­su lepszego poznania, względnie określenie jej tymczasowo terminem struktura plus nazwa geograficzna (np. „struktura Gór Bardzkich”).

 

4. Konotacje czasowe i odniesienia do wydarzeń tektonicznych (z wyjątkiem odniesień do faz górotwórczych sensu Stille) w nazwie jednostki tektonicznej są dopuszczalne, o ile jej wiek nie budzi wątpliwości (np. kredowy rów Nysy, zapadlisko przedgórskie waryscydów) i o ile jej powstanie można jednoznacznie przypisać konkretnemu wydarzeniu tektonicznemu.

 

5. Nazwy mniejszych jednostek tektonicznych nie mogą powtarzać nazw jednostek więk­szych.

 

6. Podstawowa regionalizacja tektoniczna Polski powinna być przedstawiana na co najmniej dwóch mapach tektonicznych w skali nie mniej­szej niż 1: 1 000 000, z których jedna prezen­tuje obraz jednostek przypowierzchniowego piętra tektonicznego po zdjęciu pokrywy keno­zoicznej (poza obszarem Karpat i ich zapadliska przed­górskiego), a druga – obraz jednostek wgłębnego piętra tektonicznego po zdjęciu pokrywy permsko-mezozoicznej.
 

7. Wyróżnianie w obrębie jednostek podstawowych mniejszych jednostek tektonicznych, możliwych do przedstawienia na mapach bardziej szczegółowych w skalach większych (od

1: 500 000 do 1 : 50 000), powinno być dokonywane z zachowaniem powyższych zasad.

 

8. Redefinicja jednostki tektonicznej powinna stosować się do powyższych zasad i powinna być dokonywana jedynie poprzez wykazanie merytorycznych wad dotychczasowej definicji oraz zalet nowej propozycji.

 

1

 

...
Zgłoś jeśli naruszono regulamin