Scenariusz zajęć „Jesienne pejzaże – przyszła do nas jesień”
Temat zajęć: „Jesienne pejzaże – przyszła do nas jesień” – zajęcia plastyczne przy muzyce (elementy arteterapii)
Cele ogólne:
Ø kształtowanie poczucia estetyki
Ø rozwijanie wrażliwości dziecka na muzykę i dzieło plastyczne
Ø kształtowanie poczucia rytmu w utworze muzycznym
Ø rozwijanie wszechstronnej stymulacji dzieci poprzez połączenie wrażeń ruchowych, słuchowych, wzrokowych i dotykowych
Ø rozwijanie aktywności dziecka w grupie poprzez czynne uczestnictwo w zajęciach
Ø odpoczynek, relaks
Cele szczegółowe:
Dziecko:
Ø czuje się bezpiecznie
Ø jest otwarte na propozycje zabaw proponowane przez nauczyciela
Ø potrafi wczuć się w wyznaczoną rolę
Ø wyraża swoje zainteresowanie poprzez czynne uczestnictwo
Metody:
Metoda aktywizująca – zajęcia plastyczne przy współudziale elementów arteterapii
Formy:
Praca indywidualna i grupowa
Miejsce realizacji:
Przedszkolna sala dydaktyczna
Czas trwania:
Około 30 min
Pomoce dydaktyczne:
Kartki w formacie A3 lub większe, pojemniki z farbą, balony, gazety do zabezpieczenia stolików, odtwarzacz CD, utwór Antoniego Vivaldiego „Cztery pory roku – jesień”, szablony symboli z mapy pogody – słońce, chmura, burza, deszcz...
Przebieg:
1. Rozpoczęcie zajęć – nauczyciel wprowadza dzieci w tematykę dzisiejszych zajęć, rozmawia z dziećmi o tym co widzą za oknem, jak postrzegają jesienne obrazy, czy ich zdaniem jesień jest ciekawą porą roku, czy lubią jesień, ...itp.
2. Jesienne pejzaże – praca plastyczna przy muzyce.
Na arkuszu A3 tworzymy pejzaż jesienny, malujemy go jednak nie pędzlem lecz lekko napompowanym balonikiem moczonym w miseczkach z „delikatnie” rozwodnioną farbą plakatową lub temperową. Namoczony balonik przykładamy (jakby pieczętujemy nim kartkę) do kartki i ponownie zamaczamy balon. W ten sposób rozmyte wzory tworzą przepiękne jesienne pejzaże. W czasie naszej pracy plastycznej towarzyszy nam muzyka Antoniego Vivaldiego "Cztery pory roku – jesień”.
3. Galeria przedszkolaka – z gotowych prac tworzymy przedszkolną galerię, sami oglądamy wszystkie nasze dzieła
4. Przedszkolni krytycy sztuki – pogadanka – podsumowanie zajęć rozmowa o naszych jesiennych pracach, które podobają się najbardziej i dlaczego, czy podobała się dzieciom towarzysząca im w czasie zajęć muzyka, czy dzieci zauważyły wokoło jesień, itp. Na zakończenie nauczyciel prosi , by z rozłożonych na dywanie symboli – zapożyczonych z mapy pogody dzieci wybrały jeden, który przedstawia to jak się teraz czują... Dzieci wybierają spośród słoneczek, chmur, deszczu, burzy...
grudzien33