banasik2.doc

(35 KB) Pobierz
SCENARIUSZ Z OBSZARU EDUKACJI PRZYRODNICZEJ

SCENARIUSZ  Z  OBSZARU  EDUKACJI PRZYRODNICZEJ

 

 

Grupa: II

Prowadząca: IRENA BANASIK

 

Temat kompleksowy: Przygotowanie do zimy ptaków, zwierząt i ludzi.

Temat dnia: Przygotowanie ptaków do zimy

 

Treści programowe: Poznawanie ptaków , które odlatują (wilga, kukułka, jaskółka, słowik). Obserwowanie zjawisk zachodzących w przyrodzie wraz ze zmianą pory roku. Udział w zabawach dydaktycznych. Rozwiązywanie prostych zagadek. Nabywanie umiejętności formułowania swobodnych wypowiedzi         i prowadzenia rozmowy z użyciem poprawnych gramatycznie zdań, odnoszących się do treści w zajęciach. Prawidłowe reagowanie ruchem na słyszaną muzykę. Próby wypełniania konturów kredką.

 

CELE:

Dzieci:

·        Znają treść opowiadania;

·        Potrafią wymienić ptaki występujące w opowiadaniu;

·        Znają ich wygląd i zwyczaje;

·        Potrafią wykorzystać zdobytą wiedzę podczas rozwiązywania zagadek;

·        Rozumieją polecenia nauczycielki;

·        Posiadają gotowość do wykonywania zadań;

·        Potrafią  przedstawić za pomocą głosu dźwięki wydawane przez ptaki;

·        Potrafią ilustrować ruchem tekst piosenki;

·        Potrafią kolorować kontury ptaków;

·        Potrafią posługiwać się nożyczkami;

·        Potrafią formułować poprawnie wypowiedzi;

 

Metody:

·        Słowna: opowiadanie, rozmowa, objaśnienia;

·        Czynna: zabawa ruchowa, elementy dramy;

·        Oglądowa: ilustracje;

·        Wstępna, integracyjna z pedagogiki zabawy;

·        Aktywizująca – „ burza mózgów”

 

Formy: praca z całą grupą, praca indywidualna

 

Środki dydaktyczne: opowiadanie z książki „ Z przygód krasnala Hałabały” –            „ O gościach, co nie przyszli na ucztę”, ilustracje ptaków, postać krasnala Hałabały, nagranie piosenki, magnetofon, kredki – pastele; nożyczki, brystol, klej, kontury ptaków dla każdego dziecka, pocięte obrazki z ptakami, zagadki, zabawy z pedagogiki zabawy, ćwiczenia korygujące wadę wymowy.

 

PRZEBIEG ZAJĘCIA:

 

1.     Zabawa  integracyjna „ Dzień dobry” ( z pedagogiki zabawy).

2.     Zabawa „ Niedokończone zdania” na wprowadzenie do tematu zajęcia.

Każde dziecko kończy w sposób indywidualny zaproponowane przez nauczycielkę zdania: np. „ Las to dom..., W lesie jest dużo..., W lesie nie wolno... itd.”

3.     Słuchanie opowiadania czytanego przez nauczycielkę „ O gościach, co nie przyszli na ucztę”.

·        Rozmowa na temat opowiadania;

·        Dzieci przeliczają ptaki występujące w opowiadaniu;

4.     Zabawa ruchowa „ Kukułka”

Dzieci siedzą w półkolu. Jedno dziecko, które będzie zgadywało  stoi       w pewnej odległości. Na znak nauczycielki odzywa się  „ kukułka”. Dziecko nie odsłaniając oczu, musi wskazać z której strony usłyszało głos kukułki.

5.     Zabawa dydaktyczna „ Zagadki leśne”

Dzieci siedzą w półkolu przed tablicą, na której zawieszone są ilustracje ptaków. Ilustracje są częściowo odsłonięte. Nauczycielka mówi zagadkę. Dziecko, które pierwsze odgadnie zagadkę odsłania ilustrację ptaka.

                                 Zagadki:

Najpierw było cicho, potem jakiś stuk!

To od strony lasu słychać puk, puk, puk.

 

On po lesie kuka, ona gniazda szuka.

Jak znajdzie, podrzuca jajo – niech je inni wygrzewają.

 

Po łące chodzi rycerz srogi, ma długie czerwone nogi,

ma czerwony dziób! – kumo – w wodę chlup.

 

Ma okrągłe oczy świetnie widzi w nocy.

I widzi i słyszy, poluje na myszy.

 

     6. Śpiew zbiorowy piosenki „ Dzięcioł” – improwizacja ruchowa piosenki.

7.     Ćwiczenia dramowe: ćwiczenia głosem – przedstawienie głosem dźwięków wydawanych przez różne ptaki:

·        Wróbel: ćwir, ćwir;

·        Kukułka: ku-ku, ku-ku;

·        Bocian: kle, kle;

·        Wrona: kra, kra;

·        Dzięcioł: stuk, stuk;

·        Sowa: uhu- uhu;

8.     Zastosowanie metody  aktywizującej „ burza mózgów”:

·        Przypomnienie zasad zachowania w trakcie burzy mózgów;

·        Wysunięcie problemu:

Z wielkim koszem idzie pani jesień po lesie. Jesień co w tym koszu pani niesie?

9.     Praca indywidualna przy stolikach:

·        Kolorowanie kredkami pastelowymi konturów ptaków;

·        Dzieci 5 –letnie – wycinanie konturu ptaka;

·        Dzieci 4 letnie – próby samodzielnego wycinania konturu ptaka, pomoc nauczycielki;

10. Praca zbiorowa: „ Karmnik z ptakami”- naklejanie ptaków w karmniku.

11. Sprzątanie miejsc pracy. W czasie sprzątania prowadzenie pracy

indywidualnej:

·        z dzieckiem zdolnym – gra dydaktyczna „ Jaki to ptak?- składanie obrazka z części;

·        z dzieckiem mającym trudności – ćwiczenia wymowy.

 

...
Zgłoś jeśli naruszono regulamin