Porady domowe i osobiste.doc

(28 KB) Pobierz
porady

porady

Aflatoksyny – wytwarzają je pewne pleśnie rozwijające się w sprzyjających warunkach w domach, gdzie sprzyja im wilgoć. Aflatoksyny są groźne dla zdrowia i nie należy jeść produktów w jakikolwiek sposób skażonych pleśnią.

Alkohol – pijący alkohol wymaga zwiększonych ilości wapnia, magnezu, cynku, selenu, litu oraz witamin C, A i E.

Apetyt – to skutek dodatkowego podrażnienia przez jakiś ponętny pokarm, mamy tylko chęć na pikantne czy specjalne potrawy.

Astry – dłużej będą stały w wazonie, jeżeli na każdy litr wody dodamy 2 łyżeczki cukru.

Bombaż – kupując konserwy dokładnie je oglądamy czy nie posiadają wybrzuszenia, nawet lekkie je dyskwalifikuje. W przypadku otwierania konserwy, jeżeli wydobędzie się z niej syk, nie nadaje się do spożycia.

Brodawki – skutecznie leczymy (szczególnie u dzieci) sokiem glistnika (jaskółcze ziele). Wieczorem powierzchnię brodawki delikatnie (żeby nie spowodować krwawienia) pocieramy pumeksem, a następnie sokiem ze złamanej łodygi pocieramy ją i po zaschnięciu można położyć się spać. Sok powinien być świeży w związku z tym najlepiej wykopać całe rośliny z ziemią i posadzić w doniczce, np. na balkonie.

Buty – skórzane (nowe) dopasowuje się do nóg, wkładając do nich sporą ilość namoczonego papieru gazetowego. Po 2–3 godzinach papier wyjmujemy, wkładamy natychmiast buty i chodzimy kilkanaście minut po pokoju. Takie zabiegi powtarzamy do skutku. Natomiast białawe zacieki usuwamy zwilżając buty przed pastowaniem wodą z octem – po wyschnięciu pastujemy i polerujemy.

Drożdże – rodzina najprostszych grzybów przydatna dla naszego organizmu. Nigdy nie jadamy surowych (“żywych”) gdyż pobierają z naszego organizmu witaminy – powinny być sparzone, przeciw trądzikowi, świetnie wpływają na cerę. Drożdze piwne są bogatsze w składniki do pieczenia. Doskonale wpływają na organizm w kuracjach odchudzających.

Gerbery – będą dłużej trzymać się w wazonie, jeżeli nalejemy tylko tyle wody, by końce łodyg były zanurzone (wodę zmienia się codziennie), a w końce łodyg od dołu wkładamy łebek zapałki

Głód – spożywanie z przyjemnością wszelkich, nawet najprostszych potraw, stąd przysłowie “głód jest najlepszym kucharzem".

Jedzenie – jeść należy z przyjemnością a nie na siłę, z dnia na dzień należy je urozmaicać. Jadać należy w zwykłych porach i w myśl powiedzenie “kto szybko jada – szybko choruje". W jedzeniu unikać tłuszczy zwierzęcych, które zamieniać na naturalne – roślinne. Jemy obfite śniadanie, obfity obiad i skromną kolację. Z różnych względów zaleca się jadać częściej a mniej obficie – takie posiłki nie tuczą! Żołądek nie jest zbyt obciążony, a “cała krew" nie zajmuje sę przyswajaniem, a tym samym mózg nie staje się ospały i nie popada w drzemkę.

Łokcie – będą miękkie i gładkie jeżeli po umyciu (kilka razy w tygodniu) wmasujemy w nie sok z cytryny, a następnie posmarujemy gliceryną lub kremem. Żeby je wybielić (jeżeli są szare), co kilka dni wkładamy je na 5–7 minut do dwóch połówek niezbyt dokładnie wyciśniętych cytryn lub grejpfrutów.

Miód – aromat i kolor miodu zależy o składników substancji zapachowych i barwników znajdujących się w kwiatach rośliny. Najbogatszy w aminokwasy jest nektar rzepaku, akacji i koniczyny białej.

Mycie – gorąca woda utrwala wszelkie zapachy, nie należy jej używać do mycia naczyń, które były używane do przyrządzania produktów (potraw) o silnej charakterystycznej woni.

Opakowanie – lepiej zawijać żywność w natłuszczony papier lub folię aluminiową niż w folię plastikową.

Paznokcie – u stóp przycinamy prawie prosto pozostawiając nieco wystające poza opuszki palców. Nie wycinamy kącików, bo sprzyja to wrastaniu paznokci w ciało i sprawia ból przy chodzeniu.

Pokarm – do pokarmów uznanych za alkalizujące należą wszystkie warzywa i owoce, a do zakwaszających (najsilniej) mięso, drób i ryby.

Równowaga – bardzo ważne dla organizmu jest zachowanie równowagi kwasowo–zasadowej. Krew powinna stale utrzymywać odczyn lekko alkaliczny.

Sen – aby szybciej zasnąć, zrywamy liść pelargonii i leżąc w łóżku należy go zmiąć i wąchać.

Sok żołądkowy – wydziela się:
 odruchowo – wrażenia związane z posiłkiem (odgłos rozstawiania naczyń, rozmowa
   o jedzeniu, wyobrażanie sobie potraw). Jest to odruch warunkowy,
 bezwarunkowo – faza psychiczna – zapach potraw, ich smak itp.,
 mechaniczno–chemicznie – działanie pokarmu w żołądku.

Szklanki – żeby dłużej służyły i nie pękały przy nalewaniu wrzątku należy je zahartować. Wkładamy je do garnka podkładając uprzednio na dno warstwę papieru, staramy się również papierem odgrodzić szklanki od siebie, żeby się nie stykały. Wlewamy zimną wodę tak, żeby pokrywała szklanki i na małym płomieniu ogrzewamy aż do zagotowania, wtedy gasimy gaz a szklanki pozostawiamy w wodzie do ostygnięcia.

Tulipany – będą dłużej zachowywały świeżość w wazonie, jeżeli na dnie położy się kawałek drutu miedzianego.

Wyjaławianiesterylizacja – niszczenie drobnoustrojów za pomocą środków chemicznych i fizycznych. Stosuje się wysoką temperaturę, promieniowanie nadfioletowe, ultradźwięki itp. Ma szerokie zastosowanie w przemyśle spożywczym.

 

...
Zgłoś jeśli naruszono regulamin