I i.doc

(46 KB) Pobierz
Konspekt nr …

Konspekt zajęć

 

Prowadzący: Aleksandra Rawska

Uczestnicy: dzieci 6-letnie

 

Zajęcie pierwsze

Temat: Zapoznanie dzieci z litera I, i wielką i małą, drukowaną i pisana na podstawie piosenki Izabela oraz wyrazów: igła, Iza             

Cele ogólne:

- zapoznanie z wyglądem wielkiej i małej, drukowanej i pisanej litery I, i

- określenie głoski „i” jako spółgłoski

- ćwiczenie słuchu fonemowego

- rozwijanie koordynacji ruchowo-słuchowo – wzrokowej

- nabywanie zwyczaju reagowania na wezwania i polecenia nauczyciela

Cele operacyjne - dziecko:

- rozpoznaje graficzny obraz litery Ii i i identyfikuje go z głoską i

- intuicyjne rozpoznaje głoskę i jako samogłoskę

- rozumie i odpowiednio reaguje na polecenia nauczyciela

- ma rozwiniętą koordynację ruchowo-słuchowo-wzrokową

Formy: z całym zespołem

Metody:             

- Metoda dobrego startu

Pomoce: CD Od piosenki do literki cz.1., woreczki z grochem, skakanka lub sznurek, tacki z kaszą, karty z wzorem litery I, i, karty ćwiczeń, obrazek z literą I, i, litery I i i drukowane i pisane małe i wielkie, białe, białe kartoniki do budowania schematu wyrazów, czerwone i niebieskie nakrywki, czerwona plastelina

Literatura: M. Bogdanowicz, M. Barańska, E. Jakacka, Metoda Dobrego Startu. Od piosenki do literki, cz. 1. 

Przebieg zajęć:

I. Zajęcia wprowadzające

Odwróćcie się wszyscy w tę sama stronę. Wysuńcie prawą rękę do przodu i pomachajcie nią. Poklepcie prawą dłonią biodro, udo i kolano. Pogłaskajcie łydkę, dotknijcie stopy, postukajcie  prawą piętą w podłogę. Ustawcie się w parach naprzeciw siebie. Przywitajcie się biodrami, kolanami i stopami. Popatrzcie w prawa stronę i wymieńcie nazwy kilku przedmiotów, które widzicie na prawo od siebie.

Poznanie piosenki Izabelka

Odpowiedzcie, co to jest: To zagadka bardzo prosta. Ma je krawiec, jeż i sosna (igły)

Odpowiedzcie, jak wygląda i do czego służy igła

Ćwiczenie funkcji językowych

Całymi zdaniami odpowiedzcie na pytania:

- Co dziewczynka umie robić?

- Jak myśicie, co oznacza zdanie: Szycie dla niej - to igraszka?

- Przypomnijcie, jak się nazywa przedmiot, którym Iza ma igły?

- Czy rozumiecie wyrażenie bez liku?

- Co to znaczy, że Iza idealnie zaszywa dziurkę?

 

Wymieńcie i policzcie sylaby w słowach: igła, igiełka, igiełeczka. Posłuchajcie kolejnych sylab i powiedzcie, jakie wyrazy tworzą: l-za-be-la, l-za-bel-ka. Wypowiedzcie głoskami słowa: ile, Iza, igła, Izabela. Którą aską różnią się słowa: igła - igły? Jaką głoskę słyszycie na początku tych słów? Czy i jest samogłoska czy spółgłoską?

II. Zajęcia właściwe

Ćwiczenia ruchowe

N-l kładzie na podłodze skakankę lub sznurek. Dzieci Przeskakują przez nią obunóż, przesuwając się do przodu, tak jak podczas szycia igła przesuwa się po materiale. N-l poleca: złączcie kciuk z palcem wskazującym tej samej dłoni i „nawleczcie igłę, przeciągając przez „ucho” skakan lub sznurek. Naśladujcie gestami przyszywanie guzika.

Ćwiczenia ruchowo-słuchowe

Słuchając piosenkę, rytmicznie przekładajcie woreczek z ręki do ręki. Następnie rytmicznie stukajcie palcem wskazującym prawej dłoni w woreczek, naśladując ruch igły w maszynie do szycia.

Ćwiczenia ruchowo-słuchowo-wzrokowe

- dzielenie na głoski wyrazu Iza

- budowanie z białych nakrywek schematu wyrazu Iza z jednoczesnym podziałem na sylaby

- wyróżnienie pierwszej głoski w wyrazie Iza

- budowanie modelu wyrazu Iza

- pokaz drukowanej wielkiej litery I

- umieszczenie pod modelem wyrazu Iza wielkiej drukowanej litery I

- wyjaśnienie, że imiona zapisujemy wielka literą

Wyszukiwanie imion zaczynających się głoską I

- dzielenie na głoski wyrazu igła

- budowanie z białych nakrywek schematu wyrazu igła z jednoczesnym podziałem na sylaby

- wyróżnienie pierwszej głoski w wyrazie igła

- budowanie modelu wyrazu igła

- pokaz drukowanej małej litery i

- umieszczenie pod modelem wyrazu tuba małej drukowanej litery i

Wyszukiwanie w sali przedmiotów z głoska i; określenie jej miejsca (na początku, w środku, na końcu)

Pokaz małej i wielkiej pisanej litery I, i

Przyjrzyjcie się wielkiej literze I. Z jakich elementów się składa? Ile ich jest? Obserwujcie, jak należy prowadzić dłoń podczas pisania tej litery. Przyglądajcie się, jak się ją zapisuje i jednocześnie śpiewa refren piosenki. Pokaz i omówienie wyglądu oraz sposobu pisania małej litery i. Wykonajcie następujące ćwiczenia:

- napiszcie literę  I i i palcem na wzorze;

- piszcie literę i i I na podłodze najpierw piętą potem palcami stopy.

- śpiewajcie ref. piosenki i piszcie literę I i na tacce z kaszą - kilkakrotnie po tym samym śladzie;

- ułóżcie literę I oraz i ze sznurka 

- wyklejcie wzór litery I i i kuleczkami czerwonej plasteliny

- wykonajcie zadania na karcie ćwiczeń.

III. Zajęcia końcowe

Czy wiecie, co to znaczy „szukać igły w stogu siana”? Pobawmy się w „Ciepło – zimno”. Ukryjemy gdzieś mały przedmiot, ale tak by jedna osoba nie wiedziała, gdzie się on znajduje. Osoba ta będzie go szukać, a Wy pomożecie jej, mówiąc: Zimno, gdy się od niego oddali lub ciepło, gdy się do niego zbliży. Czy w nazwie tego przedmiotu ukryła się głoska ?

 

 

 

 

 

 

 

Zajęcie drugie

Temat: Praca plastyczno-techniczna Wesoła Izabelka

Cele ogólne:

- zapoznanie dzieci z techniką płaskiego orgiami

- doskonalenie umiejętności odczytywania komunikatów niewerbalnych wyrażanych mimiką

- doskonalenie sprawności manulanej

- wdrażanie do estetycznego wykonania prac plastycznych

Cele operacyjne - dziecko:

- wykonuje prace technika płaskiego orgiami

- porozumiewa się za pomocą komunikatów niewerbalnych wyrażanych mimiką

- potrafi składać papierowe modele

- estetycznie i do końca wykonuje pracę plastyczną

Formy: z całym zespołem

Metody:             

- rozmowa, objaśnienie, zadania stawiane             

Pomoce: dla każdego dziecka – 1 koło czarne o średnicy 10 cm (włosy), 1 koło żółte o średnicy 10 cm (głowa), 3 koła czarne o średnicy 5,5 cm (włosy), 2 koła niebieskie o średnicy 2 cm (oczy), 2 koła białe o średnicy 2 cm (oczy), 5 kół czerwonych o średnicy 2 cm (usta, kokardy)

Przebieg:

1. Zabawa z lusterkami – dzieci siedzą w kręgu, każde ma lusterko. N-l uśmiecha się do dzieci, a dzieci odwzajemniają uśmiech

2. Rozmowa n/t kiedy się uśmiechamy, kiedy jesteśmy smutni, kiedy zdziwieni, kiedy się boimy?

3. Zabawa Minki – dzieci wg instrukcji nauczyciela robią różne minki i obserwują w lusterku, jak wyglądają ich twarze gdy są wesołe, smutne, zdziwione, zaskoczone, przestraszone, zamyślone. 

4. Zabawa Lokomotywa – nauczyciel z dziećmi ustawia się, tworząc lokomotywę z wagonikami. Lokomotywa porusza się po sali, zatrzymując się na poszczególnych stacjach. Np. na stacji wiecznej powolności – wszyscy poruszają się bardzo wolno, na stacji smutku – wszyscy są smutni, na stacji złości – wszyscy są zezłoszczeni, na stacji wesołości – wszyscy zadowoleni.

5.Zabawa papierowymi kołami (przeliczanie, segregowanie wg koloru, wielkości, burza mózgów: co można zrobić z papierowych kół?)

6. Omówienie sposobu wykonania Wesołej Izabelki

7. Wykonanie prac przez dzieci

8. Ocena prac i zorganizowanie wystawki

9. Porządkowanie miejsc pracy

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

...

Zgłoś jeśli naruszono regulamin