UST wykład 10 11.05.2009
Egzamin :
-obowiązuje to co było na wykładzie i co na ćwiczeniach
-nie będzie szczegółowych pytań
Ustawodawstwo
-w zakresie omówionym na wykładzie lub ćwiczeniach
Przedtermin cały zakres materiału nie ma wyjątków.
Organ wykonawczy (cd.)
Oświadczenie majątkowe radny składa w ciągu 30 dni od daty ślubowania (sprawdzić jak było powiedziane na poprzednim wykładzie). Rozszerzono to na inne osoby które wykonują administracje w ramach samorządu (zastępcy wójta osoby działające w imieniu wójta), również w ciągu 30 dni od powołania takiej osoby/nawiązania stosunku pracy z taką osobą.
Co roku do 30 kwietnia i na 2 miesiące przed końcem kadencji również składa się oświadczenie. (około 6 oświadczeń w ciągu całej kadencji danego organu). Oświadczenia majątkowe muszą być składane właściwej osobie
-wójt/b/p → wojewodzie
-przewodniczący RG → wojewodzie
-Marszałek województwa i starosta → wojewodzie
-Zastępcy marszałka czy starosty → marszałkowi czy staroście
Składa się oświadczenie o swoim majątku oraz o majątku wspólnym (nie składa się oświadczenia o majątku współmałżonka). Trzeba podać nieruchomości i składniki mienia o wartości więcej niż 10 tys. złoty. Osoba składająca sama dokonuje oszacowania danej rzeczy co może doprowadzić do tego że dana osoba nie poda jakiś ważnych elementów majątkowych. Do oświadczeń majątkowych trzeba dołączać zeznania podatkowe z okresu jakim obejmuje oświadczenie majątkowe (ma to zapobiec nie wymienianiu ważnych składników o których wspomniano wcześniej). Mając oświadczenia majątkowe oraz zeznanie podatkowe bardzo łatwo jest porównać te wielkości. Składane są w dwóch egzemplarzach jeden przekazywany naczelnikowi urzędu skarbowego (drugi prawnie wskazanej osobie np. woj.) który może sprawdzić określony dochód. Gdy porównanie danych wynika że dana osoba ma większy majątek niż wynika to z jego zarobkowania lub wartość jego majątku jest niska niż tam wskazywano wzywa się kontrole skarbową w celu sprawdzenia danego stanu majątkowego. Oświadczenie majątkowe takiej osoby jest jawne(!) poza dwoma kategoriami danych → miejsce zamieszkania danej osoby oraz miejsca gdzie jest nieruchomość.
Obok tych oświadczeń majątkowych składają również oświadczenie o działalności gospodarczej prowadzonej przez współmałżonków takich właśnie osób. Składane również w ciągu 30 dni od momentu od daty złożenia ślubowania (do niedawne była to data wyborów ale TK uznał że data wyborów jest pojęciem niejednoznacznym które niekiedy ciężko określić np. czy jest to od ogłoszenia wyborów przez państwową komisje wyborczą czy nieoficjalne wyniki itp.)
Jak rozumieć pojęcie oświadczenie o wykonywaniu działalności gospodarczej przez współmałżonka ?
1)Małżonek jest formalnie wpisany do rejestru osób wykonujących dana działalność gospodarczą.(ewidencja działalności gospodarczej) i na tej podstawie składa się oświadczenie
2)Oświadczenie dotyczy sytuacji faktycznego wykonywania działalności gospodarczej
Dominuje pogląd zgodnie z którym pojęcie nr 2) jest trafniejsze, ważne jest faktyczne wykonywanie działalności gospodarczej.
Jak powinno to wyglądać?
1)składa się prowadzi lub nie prowadzi działalności gospodarczej
2)składa się jak prowadzi działalność nie składa się jak nie prowadzi
W praktyce funkcjonują oba systemy. Wydaje się jednak że bardziej dominuje i jest zgodny model nr 2)
Istnieje jeszcze jedna kategoria oświadczeń które składa wójt → oświadczenie że jego współmałżonek wstępni i zstępni mają zawarte umowy z gminą lub ze spółkami w których gmina ma udział przynajmniej 50 % (analogicznie powiat oraz województwo). Jeśli małżonek wójta zawarł umowę cywilnoprawną to ustawodawca uznał że jest to sytuacja która może wpłynąć na wójta. Obowiązek powstaje wtedy jeśli rzeczywiście została taka umowa zawarta. (wcześniej krąg tych osób był szerszy ale zostało to zakwestionowane przez TK)
Jeśli minie 30 dni to organ do którego miało być złożone oświadczenie wyznacza dodatkowy termin 14 dni (niezależnie od przyczyny). Skutek niezłożenia w dodatkowym terminie jest utrata mandatu przez wójta/b/p natomiast w przypadku powiatu i województwa stosunek pracy członków zarządu ustaje (odwołanie). Gdy Marszałek nie złoży lub Starosta powoduje to jednocześnie odwołanie całego zarządu (!).
Zastępcy wójta
W przypadku zarządu powiatu i zarządu województwa problem zastępców jest bezprzedmiotowe (z powodu składu). Na szczeblu gminy organ wykonawczy jest jednoosobowy dlatego ustawodawca zdecydował się na możliwość powoływania zastępców wójta. Do 20 tys. mieszkańców jedno stanowisko na zastępce, liczba ta rośnie wraz z liczbą mieszkańców w przypadku 200 tys jest to 4 (zakres od 1 do 4). Może okazać się że nie będzie zastępcy wójta np wójt odwoła, lub nie może wykonywać stosunku pracy bo wygasa stosunek pracy itp. w przypadku gdy ma miejsce przemijająca przeszkoda nie pozwalająca na wykonywanie kompetencji wójta (aresztowanie tymczasowe , zatrzymanie, zachorowanie na okres powyżej 30 dni, wykonywanie kary aresztu → mandat jeszcze nie wygasł bo nie wiadomo czy ktoś jest winny czy niewinny czy wyzdrowieje czy nie). W takim przypadku gdy jest jeden zastępca przejmuje kompetencje wójta w przypadku kilku należy wyznaczyć który jest pierwszy a jacy następni Podmiot który dokonuje aresztowania czy też lekarz wystawiający zwolnienie przekazuje przewodniczącemu rady gminy, musi to nastąpić w ciągu 48 godzin który powinien powiadomić o tym zastępce który musi przejąć czynności wójta.
Gdy nie da się ustalić zastępcy/osoby uprawnionej zawiadamia się przewodniczącego rady gminy oraz wojewodę a ten składa do MSWIA który wnosi do PRM o wskazanie osoby która będzie tymczasowo pełnić kompetencje zastępcy wójta.
Funkcje organu wykonawczego
1)pełnienie funkcji organu wykonawczego jednostki samorządu terytorialnego (funkcja w znaczeniu ustrojowym)
2)pełnienie funkcji organu administracyjnego
3)zwierzchnictwo
Na poziomie gmin ma miejsce zespolenie organu wykonawczego jak i podmiotu administracji publicznej. Wójt/b/p podpisuje decyzje. Decentralizacja wewnętrzna daje możliwość upoważniania innych osób wykonujących administracje do pełnienia określonych funkcji. Na poziomie gmin wójt może upoważnić swoich zastępców do wydawania decyzji w imieniu wójta. Wójt może upoważnić pracowników urzędu gminy do wydawania decyzji w imieniu wójta. Rada Gminy może odebrać kompetencje wójtowi i przekazać organowi wykonawczemu jednostki pomocniczej jak i organowi z którym gmina podpisała umowę o wykonywaniu określonego zadania. (np. MPK). Problematycznym jest przekazanie jednostką organizacyjnych do wydawania decyzji administracyjnych w imieniu wójta, nie wynika to z ustawy o samorządzie gminnym ale z innych ustaw jest to przewidziane dlatego kierownicy tych jednostek organizacyjnych mogą wydać daną decyzje administracyjną
Na szczeblu powiatu decyzje administracyjne może wydawać zarząd lub starosta. Domniemanie tutaj należy do starosty który jest tym organem który ma wydawać decyzje a zarząd musi mieć przewidziane → według Pana Dr jest to konstrukcja niepotrzebna bo i tak musi być przyznana kompetencja do wydania tej decyzji. Starosta nie jest organem ustrojowym powiatu jest nim Zarząd. Może mieć tu również miejsce do upoważnienia do wydania decyzji. Starosta może upoważnić członków zarządu do wydania decyzji. Starosta może upoważnić pracowników starostwa powiatowego do wydawania decyzji w imieniu starosty. Starosta może upoważnić kierowników powiatowych służb inspekcji i straży do wydawania decyzji.
Kto podpisuje decyzje zarządu ?
Decyzje tą podpisuje Starosta a na tej decyzji są wypisane osoby które podjęły daną decyzje.
Zarząd powiatu nie może upoważnić kogokolwiek do wykonywania administracji w jego imieniu. (tylko dlatego że ustawodawca nie przewidział takiej możliwości)
Na szczeblu województwa podział kompetencji administracyjnych na zarząd województwa i marszałka województwa. Decyzje które są wydawane przez Marszałka mogą być wydawane osobiście jak i przez inne osoby. Może upoważnić członków zarządu oraz pracowników urzędu marszałkowskiego jak również kierowników wojewódzkich jednostek administracji rządowej do wydawania decyzji w imieniu Marszałka województwa. W przypadku zarządu województwa nie ma możliwości upoważniania a decyzje podpisuje marszałek województwa.
Województwo samorządowe
Posiada administracje samorządową jest to administracja zespolona to oznacza że ma jednego zwierzchnika i jest zespolona w jednym urzędzie. Jest jedna osoba która koordynuje kieruje i odpowiada za działanie tej administracji → jest to marszałek województwa. Istnieje jeden urząd który pomaga w wykonywaniu tych kompetencji
W skład administracji samorządowej wchodzi:
-marszałek województwa
-geolog wojewódzki (powoływany przez marszałka i odwoływany przez marszałka, wchodzi w skład urzędu marszałkowskiego)
-geodeta wojewódzki (wchodzi w skład urzędu marszałkowskiego)
-dyrektor wojewódzkiego ośrodka ruchu drogowego (dyrektora powołuje i odwołuje zarząd województwa, nie ma pełnego zespolenia organizacyjnego jak i organizacyjnego )
-dyrektor wojewódzkiego zarządu melioracji i urządzeń wodnych (powołuje odwołuje marszałek województwa na podstawie uchwały zarządu województwa)
-dyrektor wojewódzkiego ośrodka medycyny pracy (powołuje odwołuje marszałek województwa na podstawie uchwały zarządu województwa)
-dyrektor wojewódzkiego urzędu pracy (wybiera marszałek w drodze konkursu)
-dyrektor regionalnego ośrodka polityki społecznej (odpowiednik miejskich ośrodków pomocy społecznej tylko na szczeblu województwa samorządowego zajmują się koordynowaniem działań)
-dyrektorzy szkół dla których organem prowadzącym jest dane województwo (np. szkoły zajmujące się kształceniem nauczycieli, dyrektora szkoły powołuje/odwołuje zarząd województwa po przeprowadzeniu konkursu)
-dyrektorzy kierownicy jednostek kultury na szczeblu województwa samorządowego (np. muzea czy inne ośrodki kultury. Sposób powołania ustalany jest w statucie → albo zarząd albo marszałek województwa może być przewidziany. Zdarza się tak że są szczególne muzea w których minister właściwy do spraw kultury zastrzega sobie opiniowanie kandydatów
-dyrektorów zakładów opieki zdrowotnej(statut określa kto będzie taką osobę powoływał/dowoływał → w praktyce jest to zarząd lub marszałek
Fakultatywnie
-dyrektor zarządu dróg wojewódzkich (może ale nie musi być tworzony bo odpowiedzialność za drogi ponosi zarząd województwa. O utworzeniu rozstrzyga sejmik województwa)
Powiat samorządowy
Na szczeblu powiatu administracja jest bardziej podzielona niż na szczeblu województwa. Wynika to z tego że są trzy kategorie administracji. Nie ma w pełni zrealizowanego zespolenia samorządowego. Starosta jest organem zwierzchnim dla pozostałej administracji samorządowej i w ramach starostwa powiatowego powinna się ona mieścić w praktyce jednak wychodzi ona poza.
W skład administracji samorządowej powiatu wchodzi:
-starosta [notatka od autora-> Dr o tym nie wspominał ale wydaje mi się to analogiczne biorąc pod uwagę województwo]
-geodeta powiatowy (powoływany przez starostę i wchodzi w skład starostwa powiatowego)
-dyrektor powiatowego urzędu pracy (powoływany/odwoływany przez starostę również po przeprowadzeniu konkursu ale ma własną strukturę organizacyjną powiatowy urząd pracy)
-dyrektor powiatowego centrum pomocy rodzinie (w miastach na prawach powiatu miejski ośrodek pomocy społecznej. Powołuje go oraz odwołuje zarząd powiatu. Wykonuje funkcje służebne wobec starostwa powiatowego bo starosta ma prawo do wydawania decyzji w ramach pomocy społecznej ale może upoważnić tego dyrektora do wydawania decyzji w jego imieniu)
-dyrektorzy szkół (powołuje/odwołuje zarząd powiatu)
-dyrektorzy powiatowych jednostek kultury (powołuje/odwołuje się zgodnie ze statutem najczęściej dokonuje tego zarząd powiatu)
-dyrektorzy powiatowych jednostek opieki zdrowotnych (powołuje/odwołuje zgodnie ze statutem najczęściej dokonuje tego zarząd)
-dyrektor zarządu dróg powiatowych (zarządczą dróg powiatowych jest zarząd powiatu ale może powołać zarząd dróg powiatowych)
Administracja która wykonuje administracje jakby rządową ale wpisano je w administracje samorządowe
-powiatowy inspektor nadzoru budowlanego (powołuje starosta spośród trzech kandydatów spośród trzech kandydatów przedłożonych mu przez dyrektora wojewódzkiego inspektoratu budowlanego. Jeśli nie powoła dyrektor wojewódzkiego inspektoratu budowlanego wskazuje mu osobę która ma wybrać i nie ma już wyboru. Odwołanie następuje poprzez starostę albo na wniosek dyrektora wojewódzkiego inspektoratu budowlanego (jest tym wnioskiem związany). W przypadku jeśli starosta robi to sam to musi mieć zgodę wojewódzkiego inspektora budowlanego (sprawdzić czy jest to inspektorat czy inspektor) Występuje wszędzie w powiatach jak i miastach na prawach powiatu)
-powiatowy komendant policji (powołuje jak i odwołuje komendant wojewódzki policji po zaciągnięciu opinii starosty, w miastach na prawach powiatu komendanta miejskiego powołuje po zaciągnięciu opinij prezydenta miasta. Nie ma zespolenia organizacyjnego jak i nie ma zespolenia finansowego)
-komendant powiatowy państwowej straży pożarnej (powołuje i odwołuje komendant wojewódzkiej straży pożarnej w porozumieniu ze starostą. Gdyby nie było porozumienia w ciągu 30 dni wtedy komendant wojewódzki wskazuje kandydata staroście i musi on tego kandydata zaakceptować. Odwołuje komendant wojewódzkiej straży pożarnej po zaciągnięciu opinii starosty.)
-powiatowy rzecznik konsumentów ( w miastach na prawach powiatu miejski rzecznik konsumentów. Powiatowego rzecznika konsumentów rada powiatu wybiera taką osobę a funkcjonuje w ramach starostwa powiatowego)
Gmina samorządowa
Jest to administracja zespolona pod zwierzchnictwem wójta. Powinna być zespolona w jednym urzędzie gminy i pod jednym zwierzchnictwem (było tak do końca lat 90 w praktyce teraz przekazano gminą szkól zakładów opieki zdrowotnej itp. otrzymano dodatkowe zadania i dodatkową strukturę administracji)
W skład gminnej administracji samorządowej wchodzi:
-wójt/b/p
-dyrektorzy szkół (powołuje wójt/b/p)
-gminne ośrodki kultury
-gminne ośrodki zdrowia (powołuje odwołuje prezydent miasta)
-gminne ośrodki pomocy społecznej (powoływanie odwoływanie wójt/b/p. Ustawa o pomocy społecznej nakazuje wójtowi/b/p przekazanie pomocy społecznej przekazanie kompetencji. Fakultatywnie może upoważnić również innych pracowników tego ośrodku pomocy)
-urzędu stanu cywilnego (zasadą jest że kierownikiem jest wójt/b/p. Od tej zasady są wyjątki można powołać inna osobę, robi to rada gminy na kierownika urzędu stanu cywilnego)
-zarządcza drogi (jest to wójt/b/p ale można powołać innego poprzez rade gminy zarząd dróg. Wójt upoważnia pracowników w zakresie wykonywania tego zarządu np. pobierania opłat)
-komendant gminnej straży (straż miejską powołuje odwołuje rada gminy, straż miejska/gminna może funkcjonować w ramach urzędu gminy jak i własnej jednostki. Komendanta straży miejskiej lub gminnej powołuje wójt/b/p po zaciągnięciu opinii komendanta wojewódzkiego policji właściwego terytorialnie)
-Może istnieć również geodeta gminny (ale nie musi być!) → jeżeli wójt zwróci się do starosty o przekazanie gminie pewnego zakresu zadań od geodety powiatowego dla geodety gminnego
Milka_1507