KONSPEKT ZAJĘĆ Z ZAKRESU EDUKACJI EKOLOGICZNEJ DLA DZIECI CZTEROLETNICH
Temat: „Trzy jesienne liście” – teatrzyk sylwet w oparciu o opowiadanie własne nauczycielki.
Cele:
· zapoznanie z trzema rodzajami liści – dębu, klonu i kasztanowca
· rozwijanie umiejętności porównywania wyglądu liści (kształtu, barwy)
· uwrażliwianie na piękno jesiennej przyrody
· utrwalanie umiejętności klasyfikowania przedmiotów według kształtu
· wydłużanie fazy wydechu poprzez ćwiczenia oddechowe
· skracanie czasu reakcji na sygnały i polecenia
Metody:
· czynne:
- zadań stawianych do wykonania
- ćwiczeń utrwalających nabyte umiejętności
· słowne:
- rozmowa
- objaśnienie
- żywe słowo
Formy:
· zbiorowa
· indywidualna
Środki dydaktyczne:
Pacynka – wilczek Mądralek, sylwety liści klonu, dębu i kasztanowca, trzy duże obręcze z wstążki, magnetofon, płyta z melodią z piosenki „Ta Dorotka, ta maluśka”, wycięte z brystolu małe listki klonu, dębu i kasztanowca – tyle, ile jest dzieci, kartki, lekko zasuszone liście klonu, kredki świecowe.
Przebieg zajęć:
1. Teatrzyk w oparciu o opowiadanie własne nauczycielki. Nauczycielka opowiada dzieciom o przygodzie, jaka spotkała wilczka Mądralka w parku, ilustrując treść sylwetami liści.
Pewnego dnia Mądralek wybrał się na codzienny spacer do parku. Jednak czuł się wyjątkowo samotny, dlatego postanowił poszukać przyjaciela. Uważnie rozglądał się po parku. W pewnej chwili pod nogami ujrzał brązowy liść. Liść bardzo mu się spodobał, więc spytał:
- Witaj! Kim jesteś?
- Jestem liściem kasztanowca.
- Masz bardzo ładny kolor. Czy chcesz zostać moim przyjacielem?
- Chętnie.
- Ale jak Cię poznam kiedy przyjdę następnym razem do parku?
- To proste. Składam się z pięciu podłużnych listków. Wyglądem trochę przypominam wachlarz.
- Doskonale. Przejdźmy się razem po parku.
Mądralek i liść kasztanowca ruszyli przed siebie. Po chwili zauważyli piękny żółty liść. Przywitali się z nim i zapytali:
- Z jakiego drzewa jesteś liściu?
- Jestem liściem klonu.
- Rzeczywiście, wyglądasz zupełnie inaczej niż liść kasztanowca – powiedział Mądralek – Twoje końce są postrzępione. Jesteś trochę podobny do słoneczka. Czy chcesz być naszym przyjacielem?
- Tak, bardzo chętnie. Myślę, że to bardzo miłe, gdy ma się przyjaciół.
W dalszą drogę wyruszyli we trójkę – Mądralek, liść kasztanowca i liść klonu. Spacerowali razem po parku, gdy ich oczom ukazał się leżący na ławce liść w kolorze pomarańczowym. Pomyśleli, że dobrze by było, gdyby się z nimi zaprzyjaźnił. Spytali z jakiego drzewa pochodzi. Liść odpowiedział:
- Jestem liściem dębu. Moje końce są lekko pofalowane. Wyglądam jakby ktoś delikatnie wyciął mnie z kolorowego papieru.
Mądralek zaproponował liściowi dębu przyjaźń, a liść bardzo się z tego ucieszył. Przyjaciele długo spacerowali razem po parku, a wieczorem, gdy zaczął wiać lekki wietrzyk, zatańczyli taniec przyjaźni.
Od tego dnia Mądralek codziennie przychodził do parku bawić się ze swoimi nowymi przyjaciółmi.
2. Rozmowa na podstawie opowiadania:
- Liście z jakich drzew spotkał Mądralek na spacerze?
- Jak wyglądał liść kasztanowca?
- Jak wyglądał liść klonu?
- Jak wyglądał liść dębu?
3. „Taniec liści” – zabawa orientacyjno – porządkowa. Nauczycielka rozkłada na podłodze trzy obręcze z kolorowych wstążek. Są to domki liści. Przy każdym domku leży wizytówka – liść kasztanowca, klonu i dębu. Dzieci zostają podzielone na trzy grupy. Każda z grup otrzymuje wycięte z brystolu liście o określonym kształcie. Podczas piosenki dzieci – liście wirują po sali. Przerwa w muzyce jest sygnałem do powrotu do domków.
4. „Wiatr i liście” – zabawa oddechowa. Dzieci dmuchają z różnym natężeniem na trzymane w rękach liście.
5. „Kolorowe liście” – działalność plastyczna. Każde dziecko otrzymuje liść klonu, kartkę i kredki świecowe. Zadanie polega na podłożeniu liścia pod kartkę i dokładnym zamalowaniu boczną powierzchnią kredki całej kartki, tak by powstały kontury liścia. Wskazane jest używanie jesiennych barw – żółtej, pomarańczowej, czerwonej, brązowej.
6. Podziękowanie za wspólną zabawę i zakończenie zajęć.
lucyna1909