Konspekt zajęć z edukacji matematycznej dotyczący monograficznego opracowania liczby 9 w klasie I.doc

(33 KB) Pobierz
Konspekt zajęć z edukacji matematycznej dotyczący monograficznego opracowania liczby 9 w klasie I

Magdalena Dudkiewicz,

Ewelina Grzeszek,

Justyna Gul,

Marta Jędrysiak

 

Konspekt zajęć z edukacji matematycznej dotyczący monograficznego opracowania liczby 9 w klasie I

 

Temat zajęć: Monografia cyfry 9.Monografia pisania cyfry 9.

 

Cele operacyjne:

Uczeń:

- tworzy zbiory dziewięcioelementowe i przelicza zbiory w zakresie 9

-używa liczebników porządkowych do określania kolejności zbiorów

-posługuje się jednostką miarową przy mierzeniu długości i szerokości wybieranych przedmiotów stosując dwie metody mierzenia: przez odkładanie i układanie kilku jednostek miarowych na mierzonej długości lub szerokości

- rozkłada cyfrę 9 na składniki w aspekcie kardynalnym oraz algebraicznym, posługując się znakiem „+”

-porównuje liczby w zakresie 9, stosując znaki: „<”, „>”, „=”

-rozwiązuje i układa na podstawie rysunku treści zadań tekstowych

 

Metody:

-słowne: rozmowa, objaśnienia, praca z książką

-oglądowe: pokaz, obserwacja

 

Formy: zbiorowa, indywidualna

 

Środki dydaktyczne: szablony kwiatów, kartoniki z cyframi, naturalne okazy kwiatów, klocki Cuisenaire’a, plansza z zestawem do monografii liczb

 

Przebieg zajęć:

1.      Powstanie cyfry 9

Nauczyciel przypina na tablicy szablony ośmiu kwiatków.

- policzcie ile kwiatków zostało przypiętych do tablicy? Przypnijcie obok kartonik z odpowiednią cyfrą.

2.Aspekt kardynalny cyfry 9

Nauczyciel prezentuje uczniom wystawkę „kwiaty wiosny”. W wazonikach, doniczkach i słoikach znajdują się kwiatki: 9 tulipanów, 9 stokrotek, 9 sasanek, 9 maków, 9 żonkili, 9 róż, 9 chabrów, 9 słoneczników, 9 goździków

- ile zbiorów można wyróżnić w naszej wystawce?

- ile elementów liczy zbiór tulipanów?

- ułóżcie na ławce przed sobą tyle fasolek ile liczy zbiór goździków

- pokażcie na palcach liczbę zbiorów

3. Aspekt porządkowy cyfry 9

Nauczyciel rozkłada na stole 9 wazoników w jednym rzędzie, jeden obok drugiego

-policzcie ile jest wazoników. Zacznijcie od wazonu najbliżej drzwi. Teraz zacznijcie od strony przeciwnej.

- włóżcie do wazonu pierwszego z prawej strony tulipana, a do dziewiątego z prawej różę

- Czy w trzecim wazonie od prawej jest kwiatek?

4. Aspekt miarowy cyfry 9

Nauczyciel rozdaje uczniom klocki Cuisneire’a

- Wyjmijcie z pudełka klocek, który oznaczamy cyfrą 1

-- ułóżcie przed sobą 9 klocków, jeden koło drugiego w równym rzędzie

- sprawdźcie, który z pozostałych klocków ma taką samą długość jak 9 tych klocków razem?

- jaką cyfrą możemy go określić?

- zmierzcie klockiem, który oznaczamy cyfrą 9 długość zeszytu, poprzez odkładanie tego klocka. Ile razy go odłożyłeś?

5. Nauka pisania cyfry 9

Nauczyciel prezentuje planszę z zestawu dotyczącego monografii liczb.

- Jak wygląda cyfra 9?

- Gdzie znajduje się „główka” cyfry 9?

- Narysujcie w zeszytach zbiór 9 kwiatków. Jaką cyfrą go podpiszemy?

Nauczyciel prezentuje sposób pisania cyfry 9 w dużym i małym formacie oraz w „kratkach” zeszytu. Każdemu uczniowi pisze wzór w zeszycie. Następnie uczniowie samodzielnie piszą cyfrę 9 w p[powietrzu, później w zeszytach i kartach pracy.

6. Rozkład liczby 9 na składniki

Nauczyciel przypina na tablicy 9 tulipanów oraz rysuje dwie pętelki.

- Rozłóżcie te 9 tulipanów do tych pętelek na różne sposoby. Za każdym razem zapisujcie pod każdą z pętelek cyfrę, która oznacza liczbę kwiatków w tej pętelce. Uczniowie przypinają wewnątrz pętelek szablony tulipanów, a następnie piszą pod nimi odpowiednie cyfry, które mogą łączyć przy pomocy litery „i”. Powstają pary liczb: 8 i 1, 7 i 2, 6 i 3, 5 i 4, 4 i 5, 3 i 6, 2 i 7,1 i 8

- Zapiszcie te cyfry, zaś literę „i” zastąpcie znakiem „+”. Przed każdą parą zapiszcie cyfrę 9

7. Porównanie cyfry 9 z innymi liczbami wcześniej poznanymi

-Ułóżcie kartoniki z cyframi w jednym rzędzie, w szeregu rosnącym. Pomiędzy nimi wstawcie odpowiednie znaki: mniejszości, miększości i równości. Uczniowie układają cyfry i znaki w następujący sposób 1<2<3<4<5<6<7<8<9

- która liczba jest najmniejsza a która największa?

- jaka cyfra poprzedza 9?

-o ile wzrastają kolejne liczby?

- o ile cyfra 9 jest mniejsza od cyfry 8?

8. Zastosowanie cyfry 9 w rozwiązywaniu zadań

Kasia kupiła mamie 7 kwiatków. Jej brat Jacek kupił jeszcze 2. Ile kwiatków dostała mama?

Analiza treści zadania

-ile kwiatków kupiła Kasia?

-Ile kwiatków kupił Jacek?

 

...
Zgłoś jeśli naruszono regulamin