Makijaż ślubny to rodzaj makijażu, który łączy w sobie cechy makijażu dziennego i fotograficznego. Makijaż Panny Młodej ma za zadanie z jednej strony w dyskretny, subtelny sposób podkreślić rysy twarzy, piękno jej urody, a z drugiej zaś ukryć jej niedoskonałości np. przebarwienia, sińce pod oczami, zaczerwienienia. Korekta twarzy powinna również dotyczyć kształtu twarzy, który powinien być zbliżony do owalu.
Modny jest obecnie makijaż delikatny, pastelowy, świetlisty, aczkolwiek musi być on trwały i wodoodporny.
Jakie są poszczególne etapy przygotowania do makijażu i jego wykonania?
· oczyszczenie twarzy mleczkiem kosmetycznym i tonikiem (dobrze, jeśli jest matujący);
· nałożenie kremu nawilżającego na całą twarz (również powieki, usta i pozostałe partie, które miałyby być pokrywane podkładem np. szyja, dekolt, dłonie);
· możemy dodatkowo nawilżyć twarz stosując delikatna mgiełkę wody ujędrniającej;
· użycie rozświetlającej bazy pod podkład, która utrwala makijaż, ujędrnia skórę i rozświetla twarz;
· użycie korektorów: w odcieniu żółtym pod oczami w celu zakrycia sińców i rozjaśnienia, w odcieniu zielonym jeśli są zaczerwienienia, popękane naczyńka lub tzw. trądzik różowaty. Bardzo ważny jest sposób nakładania korektorów za pomocą specjalnie do tego przeznaczonych lateksowych gąbek oraz umiejętne ich rozprowadzenie. Twarz musi wyglądać naturalnie i lekko. Nie możemy uczynić z niej "maski".
Pamiętajmy, że bardzo często dla Panny Młodej jest to pierwszy makijaż profesjonalny w życiu i musimy sprawić, aby czuła się ona w nim bardzo naturalnie.
§ Nałożenie wcześniej dobranego podkładu - najlepiej użyć podkład o płynnej konsystencji, w kolorze naturalnej karnacji skóry lub o pół tonu jaśniejszym. Nakładamy go na twarz, powieki, usta, oraz szyję a także, jeśli chcemy na dekolt.
§ Nałożenie transparentnego pudru czynimy to w celu utrwalenia makijażu i zmatowienia twarzy. To bardzo ważny moment, który kończy etap przygotowania twarzy pod makijaż. Puder matujący nie odbija światła, co jest bardzo ważne przy fotografii. Nie znaczy to, że w ogóle nie możemy użyć połysku, bo przecież jest on bardzo modny, ale zwróćmy uwagę na miejsca, na jakie go nakładamy.Wykonując każdą czynność musimy pamiętać o światło-cieniach i korekcie twarzy, ponieważ połysk i światło uwypukla, uwydatnia poszczególne elementy, natomiast mat i ciemny odcień: chowa, cofa, unieczytelnia. Dlatego przy makijażu nie tylko istotna jest technika, ale i wyczucie.
§ Makijaż oczu. Mówi się, że spojrzenie jest odzwierciedleniem duszy. Dlatego musimy w subtelny sposób podkreślić wyraz i piękno oczu.
Najlepiej do tego celu użyć kilka barw cieni zarówno połyskujących jak i matowych. Najczęściej połysk możemy użyć na górną powiekę ruchomą (o ile nie jest ona zbyt wypukła), pod łukiem brwiowym, a także w wewnętrznym kąciku oka (za wyjątkiem oczu szeroko rozstawionych) oraz na powiekę dolną.
Następnie w celu wzmocnienia rysunku oka nakładamy o kilka tonów ciemniejszy matowy cień w zagłębieniu powieki oraz w kąciku przy dolnej krawędzi rzęs. Cały rysunek oka możemy wzmocnić zaznaczając jego kontur kredką (brązową, granatową, szara, czy w kolorze lawendy). Ale uwaga! Czynimy to delikatnie rozcierając kredkę.
W niektórych przypadkach uroda może wymagać płynnego eyelinera, ponieważ są Panny, które w makijażu na wzór Audrey Hepburn, w klasycznym koku będą prezentowały się niezwykle atrakcyjnie. W tym typie makijażu najczęściej używam szarych rozbielonych cieni w połączeniu ze srebrzystościani.
Bardzo modne obecnie kolory cieni to: pastelowe odcienie różu, beżu, kości słoniowej, lawendy z domieszkami szarości, złocistości, czekolady. Brwi podkreślamy w sposób naturalny (ważna jest ich wcześniejsza regulacja, jeśli są zbyt szerokie i sprawiają wrażenie zaniedbanych). Makijaż oczu kończymy dokładnie tuszując rzęsy (bardzo modne kolory poza czarną klasyką to oberżyna i wiśnia). Na koniec wyczesujemy je, aby nie były posklejane (ważne przy fotografii).
· Makijaż ust rozpoczynamy od ich korekty za pomocą kredki (obrysowujemy po zewnętrznej krawędzi usta zbyt małe i wąskie, natomiast po wewnętrznej stronie krawędzi usta zbyt duże i wypukłe).Najlepiej jeśli kredka będzie w kolorze pomadki lub tylko o pół tonu ciemniejsza. Nałożoną kredkę ponownie należy przypudrować w celu jej utrwalenia. Następnie nakładamy szminkę za pomocą pędzelka. Warto zmieszać np. dwa kolory pomadki (tej samej tonacji chłodnej lub zimnej) w celu uzyskania melanżu i efektu plastyczności na ustach. Bardzo modne barwy to: jasnoróżowe i złocisto beżowe. Oczywiście kolor pomadki uzależniony jest od typu urody. Na koniec możemy nałożyć nadal modny błyszczyk.
· Nałożenie różu to końcowy etap makijażu. Kolor różu winien oscylować w odcieniach pomadki. Powinien on delikatnie muskać, ożywiać twarz, nadać jej plastyczność i podkreślić kości policzkowe (pamiętajmy o fotografii).
Całość makijażu utrwalamy specjalnie przeznaczonym do tego fixatorem. W ten sposób wykonany makijaż będzie mógł zdobić Pannę Młodą przez całą imprezę, nawet jeśli będzie trwała dwa dni!
Nie zapomnijmy też o Panu Młodym, coraz częściej oni również proszą o dyskretny makijaż. Przecież oboje uczestniczą w tej wielkiej uroczystości i sesji fotograficznej. Dlatego też przypudrowanie i mała korekta kształtu twarzy, przez delikatne podkreślenie kości policzkowych sprawi, iż Pan Młody wyglądać będzie równie zadbanie.
W dniu ślubu każda panna młoda chciałaby się czuć wyjątkowo. Chciałaby także aby wszystko było idealne, od pięknej, słonecznej pogody, aż po nieskazitelny wizerunek młodej pary. Są sprawy zupełnie od nas niezależne, ale są również i takie, o które warto zadbać znacznie wcześniej. Wybór sukni, biżuterii, kwiatów; dobranie koloru włosów i fryzury oraz dopasowanie makijażu do osobowości i urody to kwestie, które możemy oddać w ręce profesjonalistów. Jednakże zdecydowanie najlepiej jest, jeżeli specjaliści współpracują ze sobą. W profesjonalnych salonach styliści fryzur wspólnie z wizażystami oceniają kolorystyczny typ urody, analizują kształt twarzy oraz figury i na tej podstawie konsultują wzajemnie proponowany wizerunek. Dzięki temu, można nie tylko oszczędzić czas - tak cenny w dniu ślubu - ale również zyskać pewność, że wygląd będzie harmonijny i spójny.
Samodzielnym pannom młodym, które chciałyby opanować sztukę makijażu, lub tym, które będą przygotowywać się do ślubu z dala od domu, poleca się już wcześniej skorzystanie z profesjonalnego instruktażu. Podczas indywidualnego spotkania, wizażystka określa typ kolorystyczny. Przeprowadza analizę strukturalną twarzy oraz przekazuje krok po kroku technikę i styl makijażu, doradza także wybór kosmetyków.
Na czym powinien opierać się profesjonalny makijaż śluby? Przede wszystkim na trwałości, świeżości oraz naturalności. Niestety, nawet najlepszy makijaż wykonany samodzielnie, nie spełni tych wszystkich warunków. Tylko wysokiej klasy specjalista dysponujący kosmetykami dla profesjonalistów - niedostępnymi ogólnie na rynku, będzie w stanie zagwarantować nieskazitelny make-up, który utrzyma się w niezmienionej formie przez wiele godzin.
Makijaż ślubny łączy w sobie cechy makijażu fotograficznego, scenicznego a jednocześnie bazuje na technikach "make-up - no make-up". Zdjęcia ze ślubu są pamiątką na całe życie, zostają dla następnych pokoleń, warto więc zadbać o nieskazitelny wygląd. Przede wszystkim należy pamiętać, że w fotografii zasadniczą rolę odgrywa światło, a ono wyłapie wszelkie niedoskonałości pozornie niewidoczne. Jedynie zastosowanie kryjącego kamuflażu, nakładanego na mokro, perfekcyjne skoryguje ewentualne przebarwienia, sińce pod oczami i zaczerwienienia. Utrwalenie go pudrem fixującym spowoduje, że makijaż będzie matowy, wodoodporny, odporny na ścieranie i dotyk - co jest niezwykle ważne przy składaniu życzeń, wielu uściskach i pocałunkach, silnych emocjach i łzach. Ponieważ dodatkowo, światło flesza rozjaśnia kolory i spłaszcza, ważne jest również wymodelowanie twarzy światłocieniem, by nadać jej efekt trójwymiarowości i symetrii.
Młoda para najczęściej otaczana jest gośćmi, którzy spoglądają na nich z pewnej odległości. Dlatego trzeba zadbać o elementy sceniczne w wizażu. Makijaż oka powinien być mocniejszy niż na co dzień, by nie zginął w stylizacji ślubnej, a stanowił ważny jej element. Warto stosować wysokopigmentacyjne cienie do oczu. Na tę specjalną okazję, zdecydowanie zaleca się przyklejanie sztucznych rzęs, a co najmniej kilku kępek. Podkreślić należy również zarys brwi, które powinny być dokładnie wyregulowane oraz według najnowszych tendencji - niezbyt cienkie. Makijażem ust należy nadać im symetrię, delikatnie powiększyć, precyzyjnie i czysto zaznaczyć ich kształt. Każdy profesjonalista powinien utrwalić usta specjalistycznym produktem, który pozostawia pomadkę w nienaruszonym stanie oraz mgiełkę fixującą do twarzy, która zachowuje idealny makijaż przez wiele godzin.
Najnowszym trendem w makijażu ślubnym jest łączenie matowej skóry całej twarzy z rozświetlającym złotem na kościach policzkowych. Wówczas twarz wygląda świeżo, promiennie i słonecznie. Ostatnio modne stały się także delikatne dekoracje twarzy małymi kamyczkami, czy delikatnym brokatem. Błyszczące tatuaże z cyrkoni na dekolcie czy ramieniu mogą całkowicie zastąpić biżuterię.
Coraz częściej również mężczyźni proszą o dyskretną korekcję twarzy. Emocje związane z dniem ślubu potrafią sprawić, że na twarzy pojawi się zaczerwienienie lub nawet krostka. Zachowanie jednolitej, matowej skóry to podstawa ładnych fotografii.
Agata przed makijażem
Agata po makijażu
AgataKrólowa ŚnieguStylizacja panny młodej a'la królowa śniegu. Zimna, mocno rozjaśniona twarz została zaakcentowana delikatnym odcieniem liliowym na powiekach i na ustach. Obowiązkowo konturówka przy słabo zaznaczonej linii ust. Oczy nabrały wyrazistości po użyciu przydymionego granatu. Proste gładkie włosy, dodatkowo wysmuklają twarz.
Szczegółowy opis makijażu ślubnego:Makijaż ślubny prezentuje modelka o zimnym typie urody, z bardzo jasną cerą i czarnymi włosami o ciemno-granatowych refleksach. Na wiązankę dla panny młodej wybrałam przepiękne, wyraziste wrzosy. Aby zachować tonację odpowiednią do typu urody jak również wybranych kwiatów zdecydowałam, że kolory - granat i jasno fiołkowy będą odpowiednie do tego typu makijażu.Przed makijażem wyregulowałam modelce brwi, tworząc symetryczne, dość szerokie łuki.Na początek nałożyłam na całą twarz najjaśniejszy odcień kamuflażu w pełni kryjąc przebarwienia i niedoskonałości skóry. Na kości policzkowe, boki dość szerokiego nosa oraz podbródek nałożyłam o ton ciemniejszy. Całość utrwaliłam pudrem fixującym. Nadmiar pudru ściągnęłam szczoteczką. Pod oczy, na środek czoła, skrzydełka nosa oraz dołek w brodzie położyłam bardzo jasny puder.Następnie obrysowałam całe oko granatową kredką, którą roztarłam gąbeczką. Na linię kredki na górnej powiece nałożyłam granatowy, matowy cień na 2/3 długości oka i roztarłam go ku górze. Natomiast na linię kredki na dolnej powiece nałożyłam ten sam cień na 1/3 długości oka. Wzmacniając tym samym linie granatu wokół oczu oraz tworząc efekt delikatnego przydymienia. Górny, zewnętrzny kącik oka oraz ruchomą część górnej powieki pomalowałam techniką roztartej "V-ki", używając tego samego granatowego cienia, mocno rozcierając ku górze. W wewnętrzny kącik oka, środek powieki oraz łuk pod brwią nałożyłam jasno-fiołkowy półmatowy cień. Na sam środek linii pod brwią nałożyłam odrobinę jasno-kremowego perłowego cienia. Dla pełniejszego efektu rozjaśnienia oka pociągnęłam nim cieniutką kreseczkę, pod granatową kreską na dolnej powiece i delikatnie roztarłam, łącząc oba kolory. Dolną powiekę od wewnątrz, nad rzęsami wypełniłam białym kajalem dla wrażenia większego, otwartego oka.Mocno wytuszowałam rzęsy czarną maskarą. Nie było potrzeby klejenia sztucznych rzęs, gdyż modelka posiada bardzo długie rzęsy.Brwi przyciemniłam grafitowym cieniem, a następnie rozczesałam i utrwaliłam bezbarwną odżywką.Usta obrysowałam jasnoróżową konturówką poprawiając ich symetrię. Po roztarciu konturu gąbeczką całość wypełniłam jasno-fiołkową pomadką (zachowując tonację jaśniejszych cieni na powiece). Na koniec utrwaliłam kolor lip fixem.Na dość pełną, okrągłą twarz modelki nałożyłam róż w kolorze złamanego fioletem różu, tuż pod kością policzkową, rozcierając poziomo w kierunku skroni.Całość utrwaliłam fixem w spray’u.
Dzień ślubu to wyjątkowy moment dla każdej Panny młodej. Wspaniała zabawa, niezapomniane wrażenia, oraz niepowtarzalny wygląd powinny Jej towarzyszyć w tym dniu.
Wykonując makijaż ślubny należy pamiętać że powinien być on delikatny i subtelny. Zawsze powinien być poprzedzony próbą, która daje możliwość zmian i poprawek, na co zdecydowanie nie można pozwolić sobie w dniu ślubu. Wszystko musi być ustalone wcześniej.
Przy doborze odpowiedniego makijażu należy kierować się przede wszystkim typem urody, budową oka i kształtem twarzy. Kolejnym elementem jest suknia ślubna, bukiet, dodatki i charakter ślubu.
Ponieważ makijaż musi przetrwać wiele godzin, pocałunków oraz życzeń powinien być wykonywany kosmetykami profesjonalnymi, odpornymi na wodę, ścieranie i o przedłużonej trwałości.
Należy również pamiętać o Panu Młodym - lekki i dyskretny makijaż może zdecydowanie poprawić samopoczucie.
W torebce Panny Młodej powinna znajdować się szminka lub błyszczyk do poprawy makijażu ust oraz puder w kamieniu do zmatowienia twarzy przed zdjęciami. Niedopuszczalne jest rozmazywanie się cieni, tuszu lub podkładu. Świadczyć to może jedynie o złej jakości kosmetyku lub nieprofesjonalnym używaniu preparatu.
Jeśli wszystko jest na swoim miejscu pozostaje już tylko dobra zabawa.
Poniżej przedstawiam propozycję makijażu ślubnego dla blondynki i brunetki.
Blondynka: przy wykonywaniu tego makijażu kierowałam się głównie kolorem sukni. Intensywną czerwień gasi delikatna biała warstwa tiulu. Podobna zasadę zastosowałam w makijażu: usta w wyraźnym kolorze czerwieni , pomalowałam szminką a następnie pokryłam przeźroczystym błyszczykiem , aby bardziej je podkreślić. Oczy z delikatną czarna i czerwoną kreską nieco roztartą i zgaszoną cieniem w kolorze kości słoniowej- wszystkie te kosmetyki są matowe. Rzęsy tuszujemy czarnym wodoodpornym tuszem. Brwi czeszemy i poprawiamy ich kształt przy pomocy pędzelka i cieni ( zmieszałam czarny i brązowy).Przy tak podkreślonych ustach makijaż oczu musi być delikatny i subtelny, aby całość nie wyglądała groteskowo. Delikatnie podkreślone policzki, również w kolorze czerwonym. Podkład dopasowany do koloru skóry. Szczególnie należy pamiętać o zatuszowaniu cieni pod oczami, rozjaśnieniu wszelkich załamań i bruzd, aby twarz wyglądała świeżo, często po nieprzespanej nocy.
Brunetka: w tym makijażu starałam się podkreślić głębię niebieskich oczu modelki. Ponieważ suknia w tym wypadku była dość ekstrawagancka - z czarnym tiulem, makijaż musiał być wyjątkowo delikatny. Powieki pokryłam połyskującymi cieniami w kolorach łososia i turkusu , mocniej podkreślając zewnętrzny kącik oka, rozcierając go w kierunku skroni (nie za daleko). Delikatnie podkreślone i uczesane brwi dopełniają makijaż oczu.
Usta pokryłam błyszczykiem w kolorze różowo - łososiowym. Podkreśliłam policzki różem w podobnym kolorze. Również należy pamiętać o zatuszowaniu wszelkich niedoskonałości skóry.
Te dwie propozycje to tylko niewielka namiastka tego co można "wymalować" na twarzy Panny Młodej. Ważne aby ona czuła się w tym dobrze aż do rana.
pirki