Czyszczenie Ubuntu.odt

(30 KB) Pobierz

Usuwanie pobranych aktualizacji

Ubuntu jest aktualizowane bardzo często! Wszystkie aktualizacje są pobierane do katalogu /var/cache/apt/archives, który warto od czasu do czasu opróżnić. Zwłaszcza jeśli nie udostępniamy raz pobranych aktualizacji innym komputerom w sieci lokalnej ani nie nagrywamy ich na płyty w APTonCD.

 

 

Usuwanie starszy wersji oprogramowania

Warto też pozbyć się starszych wersji oprogramowania sudo aptitude autoclean. W niektórych przypadkach to polecenie może spowodować problemy z zależnościami itp. Używać ostrożnie i na własną odpowiedzialność!

 

Usuwanie niepotrzebnie przechowywanych danych lokalnych

W tym celu musimy zainstalować pakiet localepurge, który automatycznie usuwa tego typu dane. Jest to prosty skrypt, który odzyskuje marnowaną na niepotrzebne pliki innych niż wybrane przez nas lokalizacji (języki). Co ważne localepurge będzie samoczynnie usuwał zbędne pliki po każdej instalacji.

Aby zainstalować localepurge możemy go odnaleźć w Synapticu, wskazać do instalacji i potwierdzić lub w Terminalu wydać komendę: sudo apt-get install localepurge.

Od teraz po każdej instalacji przy użyciu apt-get install, localepurge będzie automatycznie usuwał zbędne tłumaczenia językowe.

Jeśli chcemy edytować ustawienia localepurge musimy zmienić zawartość pliku /etc/locale.nopurge

W zależności od wielkości i dostępności tłumaczeń instalowanego oprogramowania możemy zaoszczędzić sporo miejsca. Przykładowo: po zainstalowaniu "dicus" (sudo apt-get install discus) zobaczymy następujący tekst: localepurge: Disk space freed in /usr/share/locale: 41860K

Usuwanie niepełnych paczek

Tym razem musimy uruchomić Terminal (aby to zrobić otwieramy menu Aplikacje > Akcesoria > Terminal). Wpisujemy i wykonujemy polecenie: sudo apt-get autoclean. Możemy też sami opróżnić katalog /var/cache/apt/archives/partial.

 

 

Usuwanie niezainstalowanych paczek (pozostałości po konfiguratorze)

W Menedżerze pakietów Synaptic, znajdziemy wbudowaną funkcję, dzięki której pozbędziemy się pozostałości po konfiguratorze. Pozostałości po konfiguratorze są zazwyczaj zależnościami, które pozostały po odinstalowaniu jakiegoś oprogramowania z systemu. Aby skorzystać z tej funkcji, przechodzimy w menu System > Administracja > Menedżer pakietów Synaptic. Na dole po lewej stronie okna wybieramy przycisk "Stan" (z listy dostępnych Działy, Stan, Źródło, Własne filtry, Wyniki wyszukiwania), wówczas powinniśmy zobaczyć listę:

Wszystkie
Nie zainstalowane
Nie zainstalowane (pozostałości po konfiguratorze)
Zainstalowane
Zainstalowane (lokalnie lub przestarzałe)

 

Zgłoś jeśli naruszono regulamin