Kosmas-notatki.txt

(3 KB) Pobierz
Kosmas 
-urodził się w 1045 roku a zmarł 21 pazdziernika 1125
-był Czechem pochodzšcym z dostatniego i doć znacznego rodu fełdałów
-kształcił się w praskiej szkole katedralnej i w szkole przy katedrze  Lamberta w Leodium
-studiował w Leodium a naukę przypuszczalnie skończył albo w 1061 albo około 1065
-Kosmas często jest niecisły w datach, często umylnie przeinacza je, wypełnia lukę (1075-1081) faktami które zdarzyły się wczeniej lub  póniej.
-możliwe, że luka wyżej wymieniona wišże się z dobrowolnš lub przymusowš emigracjš albo też więzieniem co często spotykalo przeciwników króla Wratysława
-po powrocie ze studiów Kosmas objšł obowišzki duchowne przy katedrze w. Wita
-miał żonę Bożeciechę, najprawdopodobniej ożenił się przed zarzšdzeniami papieża Grzegorza VII nakazujšcych zachowanie celibatu przez duchownych (1075)
-końcem 1091 wyjechał do Włoch razem z biskupami: Kosmasem praskim i Andrzejem ołomunieckim (biskupi udali się tam w celu zatwierdzenia ich wyboru przez cesarza)
-1099 - Kosmas wraz z nowo wybranym biskupem Hermanem towarzyszy księciu Brzetysławowi w wyprawie na Morawy i w spotkaniu z królem węgierskim Kolomanem, następnie arcybiskup Serafin w katedrze w Ostrzyhomiu 11 czerwca udzielił więcen kapłańskich. Do tej pory Kosmas był kanonikiem.
-przyjanił się z benedyktynem Bogumiłem
-jego syn Henryk w 1123 roku odbył pielgrzymkę do Jerozolimy.
-Kosmas jest bezwzględnie oddany sprawom praskiej katedry
-Kosmas był patriotš, nienawidził ingerujšcych w sprawy czeskie sšsiadów (Niemców i Polaków). Wychwala on księcia Spycigniewa za to, że ten po wsštšpieniu na tron wszystkim Niemcom kazał do 3 dni opucić Czechy ( w tym własnej matce). Uwypukla on negatywne cechy Niemców: pychę, głupotę, skłonnoć do oczerniania Czechów, to że podżegajš własnych władców do niezgody. Jest przeciwnikiem kandydatury Niemca na biskupa praskiego. Jedynymi Niemcami których lubił byli biskup praski Herman pochodzšcy z Utrechtu oraz proboszcz Marek pochodzšcy z możnego rodu. Prawdopodobnie poznał ich podczas studiów w Leodium. Z satysfakcjš Kosmas opisuje zwycięstwa Czechów nad Niemcami.
 Polaków z kolei uważa za dawnych trybutariuszy Czech. Kosmas pomija polskš pomoc dla kolejnych pretendentów do tronu czeskiego. Charakterystyczne dla Kosmasa jest pomniejszanie lub pomijanie polskich zwycięstw. Z przyjemnociš przekazuje wzmianki o polskim tchórzostwie oraz podkrela przewagi czeskie nad Polakami.
 Kosmas kilkakrotnie podkrela pokrewieństwo Bolesława Krzywoustego z Przemylidami, którego nie atakuje wprost.
 Najbardziej nienawidził Bolesława Chrobrego
-Kosmas milczeniem chciał unicestwić 3 sprawy:
  istnienie w Czechach obrzšdku słowiańskiego a co za tym idzie klasztoru benedyktynów słowiańskiego obrzšdku w Sazawie
  istnienie założonej i protegowanej przez króla Wratysława kapituły wyszehradzkiej
  sławę panowania króla Wratysława, jego sukcesy orężne i polityczne

-Wzorem władców według Kosmasa byli Bolesław II i Brzetysław I ale najwspanialszym z wszystkich wg Kosmasa był Brzetysław II. Nie szczędzi mu pochwał za walecznoć, pobożnoć, rozum i hojnoć, nie kryje lekkomylnoci księcia za młodu, podnoi roztropnoć jego jakš wykazywał w dojrzałym wieku. Ponadto Brzetysław II był szlachetny dla wrogów.
-Kosmas pisał na tronie Władysława I Przemylidy
-ostatniš datš, którš zapisał Kosmas była data 23 maja 1125 - mierć cesarza Henryka V. I Pisał o tym już na dworze Sobiesława I - następcy Władysława.

-kronika zredagowana była w latach 1110-1125
Zgłoś jeśli naruszono regulamin