Jak_oczyscic_brudna_wode.doc

(30 KB) Pobierz
SCENARIUSZ opracowany przez E

SCENARIUSZ opracowany przez E.Gałaj

nauczyciela w P.M. nr 160 w Łodzi

 

TEMAT : „Jak oczyścić brudną wodę”

 

CELE DYDAKTYCZNE

 

1.      Rozwijanie twórczej ekspresji słownej dziecka

2.      Rozwijanie umiejętności uważnego słuchania wypowiedzi kolegów .

3.      Poznawanie znaczenia wody w przyrodzie i dla człowieka

4.      Rozwijanie umiejętności przeprowadzania prostych doświadczeń i wyciągania wniosków.

5.      Wzbogacanie zasobu słownictwa dziecka.

6.      Zachęcanie dzieci do oszczędzania wody.

 

CELE OPERACYJNE

 

1.      Dziecko dokonuje skojarzeń do słowa „woda

2.      Dziecko potrafi dokonując dedukcji odpowiedzieć na pytanie „Co by było, gdyby na świecie zabrakło wody?”

3.      Potrafi wg wskazówek nauczyciela zrobić „filtr”

4.      Potrafi opisać efekt doświadczenia.

5.      Wie co to jest oczyszczalnia ścieków.

6.      Dokładnie zakręca kran po myciu rąk.

 

ŚRODKI DYDAKTYCZNE.

 

Dwa przeźroczyste naczynia z czystą wodą, kawałki papieru, ciemny piasek, kawałki mydła, słoik, gumka recepturka, gaza, wata, lniana szmatka, gazik.

 

METODY

-          twórcze : „Co by było gdyby” -dedukcja, „Gwiazda skojarzeń „

-          czynne: zadań stawianych dziecku do wykonania

-          słowne: objaśnienia, instrukcje, zagadki

 

PRZEBIEG

 

1.      Zagadka o wodzie

Służy do picia, służy do mycia.

Bez niej na Ziemi nie byłoby życia

.

2.      Gwiazda skojarzeń do słowa „woda”

Dzieci siedząc w kręgu kolejno podają swoje skojarzenia. Starają się nie powtarzać wypowiedzi kolegów.

 

3.      „Co by było gdyby.. – na świecie zabrakłoby wody.”- technika  twórcza- dedukcja

 

4.      Woda czysta i brudna.

      Nauczycielka wyjaśnia dzieciom, że w trakcie gdy używamy wodę, bardzo często 

      ulega ona zabrudzeniu. Taka woda jest niezdrowa dla ludzi zwierząt i roślin.

Ponieważ trudno zrezygnować jednak z używania wody ludzie wymyślili sposób na jej oczyszczanie – filtry. Miejsca w których oczyszcza się brudną wodę nazywamy oczyszczalniami ścieków.

·         Nauczycielka demonstruje dzieciom 2 przeźroczyste naczynia z wodą. Do

jednego naczynia dzieci wrzucają kawałki mydła, drobne papierki, ciemny piasek. Mieszają wodę. Opisują wygląd wody i własne odczucia przy oglądaniu jej.

·         Następnie dzieci pod dyktando nauczyciela przygotowują filtry

Na słoiku gumką recepturką przymocowują gazę, na nią kładą trochę waty, na to kawałek lnianej szmatki, na wierzch ponownie złożony gazik.

·         Wolno przelewają poło brudnej wody przez filtr. Porównują wygląd wody

            brudnej i przefiltrowanej. Podają własną definicję słowa „filtr”

            Nauczycielka wyjaśnia dzieciom, że prawdziwe filtry dokładniej oczyszczają brudną  

            wodę.

 

5.      Co my możemy zrobić, aby oszczędzać wodę? – rozmowa z dziećmi.

Mycie rąk w łazience . Dokładne zakręcanie kranów.

 

 

                                                   

 

...
Zgłoś jeśli naruszono regulamin