Skąd tyle śmieci-6l.doc

(30 KB) Pobierz
Skąd tyle śmieci

Skąd tyle śmieci?- wykonanie zabawki z odpadów - scenariusz zajęcia dla grupy dzieci 6 - letnich

 

Cele:

- zapoznanie z rodzajami i koniecznością sortowania odpadów wytwarzanych przez ludzi

- poszerzenie słownictwa o wyrazy: recykling, makulatura, złom

- zapoznanie z możliwością powtórnego wykorzystania odpadów

- uświadomienie zagrożeń wynikających z nadmiernego zaśmiecania środowiska

- formowanie wniosków

- ćwiczenia w czytaniu

- wyrabianie umiejętności poprawnego formułowania wypowiedzi

 

Przewidywane osiągnięcia dziecka:

- wie, w jaki sposób sortować odpady

- posiada świadomość zagrożeń wynikających z nadmiernego zaśmiecania środowiska

- dba o ład i porządek w otoczeniu, w którym się znajduje

- zna korzyści z powtórnego zagospodarowania odpadów

- potrafi wyjaśnić słownictwo: recykling, złom, makulatura

- potrafi samodzielnie wykonać zabawkę z wykorzystaniem tzw. nieużytków

 

Metody pracy wspierające aktywność dziecka:

Słowna - rozmowa

Oglądowa - pokaz, obserwacja

Czynna - zadania stawiane do wykonania, działania dzieci

 

Formy aktywności: praca indywidualna, grupowa

 

Pomoce:

- 4 kosze do segregacji śmieci z napisami: makulatura, złom, szkło, plastik

- worek- a w nim: pudełka i butelki plastikowe, opakowania po serkach, jogurtach, gazety, słoiki, szklane butelki, rurki metalowe, blaszane puszki, kapsle itp.

- ilustracje koszy, napisy

- uszyta z materiału gąsienica- zabawka (pusta w środku).

 

Przebieg zajęcia:

 

1.Zabawa ruchowa przy piosence "Marzec -czarodziej"

Dzieci maszerują dookoła sali. Każde dziecko otrzymuje po dwie gazety. W trakcie śpiewania zwrotki dzieci zgniatają gazetę, na refren wrzucają zgniecioną gazetę do kosza z napisem "makulatura".

Wyjaśnienie słowa makulatura- są to papiery, gazety, zniszczone książki, opakowania tekturowe, które zawozi się do fabryki celulozy, aby tam z powrotem przerobić na papier; (zużyte produkty papiernicze oraz odpady z zakładów papierniczych, drukarni, biur itp., przeznaczone jako surowiec wtórny do produkcji papieru).

 

Dzieci siadają w dużym kole.

 

2.Dziecko- "Marzec" - trzyma różdżkę w dłoni, czaruje dzieci, które zamykają oczy.

W tym czasie nauczycielka wykłada z worka różnego rodzaju odpady tzn. butelki plastikowe, pojemniki po serkach i jogurtach, kapsle, puszki, metale kolorowe, papier, słoiki, papierki itp.

Dzieci otwierają oczy.

 

3. Rozmowa kierowana pytaniami nauczycielki dot. czystości, ochrony środowiska

N- Czy chcielibyście na swoim podwórku lub na terenie przedszkolnym mieć taki bałagan? Dlaczego nie?

N- Co my powinniśmy zrobić, żeby nie było śmieci w naszym otoczeniu?

N- Gdzie powinniśmy, a gdzie nie powinniśmy wyrzucać odpadów?

(do pojemników, do koszy, na wysypisko śmieci, do punktów skupu makulatury, szkła, puszek czy złomu)

N- Czy wszystkie te odpady są takie same?

D- przeliczają ile jest np. butelek?...liczą ile jest razem odpadów? itp.

N- Co można z odpadami zrobić, żeby nie było brudno?

D- posegregować, powkładać do odpowiednich pojemników.

 

4.Pokaz pojemników: złom, szkło, plastik, makulatura

D- odczytują napisy na pojemnikach

 

5. Segregowanie, sortowanie odpadów przez dzieci.

 

6. Dzieci siadają przed tablicą.

N- Jak można powtórnie wykorzystać odpady?

- Wyjaśnienie słowa: złom, podawanie praktycznych przykładów zastosowań przetopionego złomu w hucie, np. garnki, motyki, grabie, łopaty.

- Przypomnienie znaczenia słowa makulatura- podawanie praktycznych przykładów jej zastosowania np. notesy, zeszyty, bloki rysunkowe, gazety, papier toaletowy.

- Powtórne zastosowanie szkła, plastiku.

Z jednej strony tablicy przypięte są 4 kosze: makulatura, złom, plastik, szkło.

Z drugiej strony napisy: zeszyt, garnki, butelki plastikowe, blok rysunkowy, notes, grabie, motyka, łopata, słoiki, butelki szklane, papier toaletowy, klocki...

Zadaniem dzieci jest odczytać napisy i przyporządkować do odpowiednich koszy.

 

7. Zabawa ruchowa "Gazetowe igraszki"

Ćwiczenia oddechowe z wykorzystaniem gazet. Zgniatanie gazet, robienie kulek. Dzieci ustawiają się na, pod, obok, daleko od, blisko od kulki. Rzuty kulkami głową do pojemnika

z napisem "makulatura".

 

8. Propozycje dzieci- co można zrobić z "nieużytków"

np. z kapsli- instrumenty, ze słoików- wazon pomalowany farbami plakatowymi itp.

Recykling- ze starych rzeczy powstają nowe (powtórne wykorzystanie surowców, w którym zużyte wyroby są zwracane jako surowce wtórne do ponownego przetworzenia na produkty np. złom, stłuczka szklana, makulatura).

 

9.Wspólne wykonanie zabawki - gąsienicy "Magdy"

Dzieci ustawione są w szeregu. Z pojemnika (z napisem makulatura) biorą papierowe kulki, którymi wypchają środek zabawki, a następnie nadają jej imię.

 

10.Podsumowanie zajęcia.

 

11.Zabawa wykonaną zabawką.

...
Zgłoś jeśli naruszono regulamin