04.12.2008.doc

(36 KB) Pobierz

Konspekt zajęć do kl. VI a  (integracyjnej),                                             04.12.2008 - czwartek

dla uczniów upośledzonych  w stopniu umiarkowanym.

Prowadzący –  oligofrenopedagog mgr Gierłach Elżbieta

 

Temat tygodniowego ośrodka pracy: Uroki zimowej pory.

Temat dziennego ośrodka pracy: Spotkanie ze Świętym Mikołajem.

Czas zajęć: 3 x 45 minut

 

Cele ogólne:

·         Poznanie mikołajkowych tradycji. Uczeń swobodnie wypowiada się na temat zwyczajów związanych z mikołajkami.

·         Rozpoznawanie figur geometrycznych.

Cele rewalidacyjne:

·         Ćwiczenia grafomotoryczne.

·         Doskonalenie umiejętności analizy i syntezy wzrokowo słuchowej,

·         Doskonalenie poprawnej wymowy.

·         Wdrażanie do rozumienia słuchanego tekstu.

·         Ćwiczenie koncentracji uwagi.

Cele operacyjne

Dziecko:

·         Określi pogodę panującą na zewnątrz na podstawie obserwacji.

·         Zna tradycje związane z mikołajkami.

·         Wyodrębnia w utworze postaci i zdarzenia.

·         Poprawnie wypowiada się o podarunkach od Mikołaja.

·         Ocenia postępowanie bohatera.

·         Udziela poprawnych odpowiedzi na pytania.

·         Rozpoznaje  podstawowe figury geometryczne.

Metody pracy:

·         Oparte na działaniu praktycznym.

·         Obserwacja kierowana i spontaniczna.

·         Swobodna pogadanka.

·         Metoda Dennisona.

Formy pracy

·         Indywidualna praca z dzieckiem, wykonywanie ćwiczeń samodzielnie pod kierunkiem lub z pomocą nauczyciela.

Środki dydaktyczne:

Kalendarz pogody, etykiety z nazwami dni i miesięcy, zeszyt ucznia,  karta do ćwiczeń grafomotorycznych, zaszyfrowane obrazki do pokolorowania, tekst legendy o Świętym Mikołaju, rozsypanka wyrazowa zdania,  figury geometryczne, tekturki, bibułka, szablony witrażu.

Przebieg zajęć:

I  Zajęcia wstępne

1.      Przywitanie z dziećmi.

2.      Sprawdzenie listy obecności.

3.      Ustalenie nazwy dnia, daty( przeliczenie dni tygodnia, nazw miesięcy), zapisanie jej  w zeszycie.

4.      Omówienie pogody (praca z kalendarzem pogody).

5.      Ćwiczenia metodą kinezjologii edukacyjnej P. Dennisona.

 

II   Praca poznawcza - obserwacja i kojarzenie.

1.      Ćwiczenia grafomotoryczne.

2.      Wprowadzenie do tematu dnia poprzez wykolorowanie zaszyfrowanego obrazka przedstawiającego Świętego Mikołaja.

3.      Ułożenie z rozsypanki wyrazowej zdania będącego tematem dnia Spotkanie ze Świętym Mikołajem i wklejenie go do zeszytu.

4.      Przedstawienie dzieciom legendy o św. Mikołaju oraz gawęda o tradycjach mikołajkowych:
Dawno, dawno temu, w bogatym domu żył pewien chłopiec imieniem Mikołaj. Rodzice uczyli go, że Pan Jezus bardzo kocha ludzi i często modlili się razem z nim. Po śmierci rodziców Mikołaj został sam. Było mu smutno, chociaż był bardzo bogaty. Pewnego dnia usłyszał, że mieszkający nieopodal sąsiedzi są w wielkiej biedzie. Postanowił im pomóc. Z domowego skarbca wyjął więc złoto i w nocy wybrał się ukradkiem do domu sąsiada. Przez okno wrzucił zawinięty w chustkę skarb i niezauważony przez nikogo wrócił do siebie. Wielka była radość, gdy ojciec obdarowanej rodziny mógł wyprawić wesele najstarszej córce. Mikołaj ponawiał swoje wyprawy do domu sąsiadów, w którym coraz goręcej dziękowano Bogu za tajemniczego darczyńcę. Pewnej nocy Mikołaja rozpoznano. Prosił jednak, aby nie rozgłaszano jego tajemnicy. Po kilku latach Mikołaj został biskupem Myry. Nowy biskup bardzo pomagał ludziom: rozdawał pieniądze, jedzenie, ubrania, opiekował się chorymi; dużo modlił się, a ludzie często otrzymywali cudowną pomoc za jego przyczyną. Mikołaj zmarł 6 grudnia i w tym dniu jest on wspominany.
Dawniej mikołajki miały inny charakter niż dziś. W wigilię tego święta, 5 grudnia, pasterze zachowywali post, aby na nich nie napadały wilki. Składali ofiary z kur i baranów. Rodzice w wigilię tego święta podrzucali dzieciom różne prezenty. W końcu XVIII wieku pojawił się Mikołaj ubrany w czerwony płaszcz i czerwoną czapkę. Odwiedzał domy w towarzystwie anioła oraz diabła i obdarowywał podarunkami.

5.      Swobodne wypowiedzi dzieci na temat świętego Mikołaja (nauczyciel dyskretnie ukierunkowuje):
· Czy wierzą w istnienie Mikołaja?  · Gdzie on mieszka?   · Jak jest ubrany?
· Czy ma jakiś pomocników?  · W jaki sposób odbiera listy od dzieci?  · Jak dostarcza prezenty?        · W jaki sposób każdy z nas może stać się świętym Mikołajem?

6.      Ćwiczenia śródlekcyjne w zakresie kinezjologii.

7.      Zabawa „ niekosztowne prezenty”. Na prośbę nauczyciela dzieci tworzą koło i przekazują sobie „ podarki”, których nie trzeba kupować (np. uścisk dłoni, uśmiech, miłe i ciepłe słowa).

8.      Ćwiczenia matematyczne:

·         Rozpoznawanie i nazywanie podstawowych figur geometrycznych.

·         Tworzenie zbiorów danych figur.

III  Ekspresja

·         Wykonanie witrażu z postacią Mikołaja.

IV Zajęcia końcowe

1.      Porządkowanie stanowisk pracy.

2.      Podsumowanie zdobytych wiadomości.

3.      Udzielenie pochwały, zaangażowanie uczniów w pracy i ocena ich zachowania.

4.      Pożegnanie z dziećmi.

 

...
Zgłoś jeśli naruszono regulamin