08.01.2009.doc

(45 KB) Pobierz

Konspekt zajęć do kl. VI a  (integracyjnej),                                             08.01.2009 - czwartek

dla uczniów upośledzonych  w stopniu umiarkowanym.

Prowadzący –  oligofrenopedagog mgr Gierłach Elżbieta

 

Temat tygodniowego ośrodka pracy: Nowy Rok.

Temat dziennego ośrodka pracy: Inscenizacja wiersza „Nowy Roku”.

Czas zajęć: 3 x 45 minut

 

Cele ogólne:

·         Rysowanie figur geometrycznych.

·         Utrwalenie cech charakterystycznych dla pory roku.

 

Cele rewalidacyjne:

·         Ćwiczenia grafomotoryczne.

·         Doskonalenie umiejętności analizy i syntezy wzrokowo słuchowej,

·         Doskonalenie poprawnej wymowy.

·         Rozbudzanie wyobraźni i potrzeby dążenia do realizacji własnych marzeń.

·         Ćwiczenie koncentracji uwagi.

·         Doskonalenie sprawności manualnych.

Cele operacyjne

Dziecko:

·         Określi pogodę panującą na zewnątrz na podstawie obserwacji.

·         Rozwiązuje zadanie matematyczne.

·         Rysuje podstawowe figury geometryczne.

·         Udziela poprawnych odpowiedzi na pytania

·         Formułuje odpowiedzi na pytania.

·         Wypowiada się na temat usłyszanego tekstu.

Metody pracy:

·         Oparte na działaniu praktycznym.

·         Obserwacja kierowana i spontaniczna.

·         Swobodna pogadanka.
 

Formy pracy

·         Indywidualna praca z dzieckiem, wykonywanie ćwiczeń samodzielnie pod kierunkiem lub z pomocą nauczyciela.

 

Środki dydaktyczne:

Kalendarz pogody, etykiety z nazwami dni i miesięcy, zeszyt ucznia,  karta do ćwiczeń grafomotorycznych, ruchomy alfabet, wiersz „Nowy Roku” , obrazki przedstawiające pory roku i etykiety z ich nazwami, rozsypanka wyrazowa zdania, ćwiczenia matematyczne..

 

Przebieg zajęć:

 

I  Zajęcia wstępne

  1. Przywitanie z dziećmi.
  2. Sprawdzenie listy obecności.
  3. Ustalenie nazwy dnia, daty( przeliczenie dni tygodnia, nazw miesięcy), zapisanie jej  w zeszycie.

 

 

 

 

  1. Omówienie pogody (praca z kalendarzem pogody).
  2. Ćwiczenia metodą kinezjologii edukacyjnej P. Dennisona.
  3. Sprawdzenie pracy domowej.

 

II   Praca poznawcza - obserwacja i kojarzenie.

1.      Ćwiczenia grafomotoryczne.

2.      Przypomnienie i utrwalenie nazw pór roku i ich charakterystycznych cech.

3.      Ułożenie z rozsypanki wyrazowej zdania będącego tematem dnia.

4.      Praca z tekstem wiersza „Nowy Roku”.

·         Wklejenie treści wiersza do zeszytu.

·         Wysłuchanie przez dzieci treści wiersza.

·         Omówienie treści przez nauczyciela.

·         Swobodne wypowiedzi dzieci na temat  wiersza.

5.      Analiza i synteza wzrokowo - słuchowa wyrazów związanych z tematem.

·               rozpoznawanie głoski na początku, podział wyrazu na sylaby, podział wyrazu na głoski.

6.      Próby samodzielnego czytania.

7.      Ćwiczenia śródlekcyjne w zakresie kinezjologii.

8.      Dobieranie etykiet z nazwami pór roku do ilustracji, wklejenie ich do zeszytu                        i pokolorowanie.

9.      Wyodrębnianie nazw pór roku w zdaniach.

10.  Ćwiczenia matematyczne:

·         Ćwiczenia w rysowaniu podstawowych figur geometrycznych.

 

III  Ekspresja

·         Wykonanie pracy plastycznej – ilustracji do tekstu wiersza omawianego na zajęciach.

 

IV Zajęcia końcowe

  1. Porządkowanie stanowisk pracy.
  2. Podsumowanie zdobytych wiadomości.
  3. Udzielenie pochwały, zaangażowanie uczniów w pracy i ocena ich zachowania.

4.    Pożegnanie z dziećmi.

 

„Nowy Roku”

Przez śnieżyce przez zamiecie
Poprzez wiele gór i mórz
Idzie Nowy Rok po świecie
Do nas także przyszedł już
    Ile gwiazd w wieczornym mroku
    Na błękitnym niebie lśni
    Tyle przynieś Nowy Roku
    Jasnych chwil szczęśliwych dni.
               A my tobie przyrzekamy
              Nowy Roku druhu nasz
              Że do wyższych klas egzamin
              Zda na piątkę każdy z nas.
                           Gdy po roku w nasze strony
                           Nowy Roku wrócisz tu
                            Korowodem roztańczonym
                            Powitamy ciebie znów.

 

 

 

 

„Nowy Roku”

 

Przez śnieżyce przez zamiecie
Poprzez wiele gór i mórz
Idzie Nowy Rok po świecie
Do nas także przyszedł już
    Ile gwiazd w wieczornym mroku
    Na błękitnym niebie lśni
    Tyle przynieś Nowy Roku
    Jasnych chwil szczęśliwych dni.

  A my tobie przyrzekamy

Nowy Roku druhu nasz

Że do wyższych klas egzamin

Zda na piątkę każdy z nas.

Gdy po roku w nasze strony

Nowy Roku wrócisz tu

Korowodem roztańczonym

Powitamy ciebie znów.

 

 

„Nowy Roku”

 

Przez śnieżyce przez zamiecie
Poprzez wiele gór i mórz
Idzie Nowy Rok po świecie
Do nas także przyszedł już
    Ile gwiazd w wieczornym mroku
    Na błękitnym niebie lśni
    Tyle przynieś Nowy Roku
    Jasnych chwil szczęśliwych dni.

  A my tobie przyrzekamy

Nowy Roku druhu nasz

Że do wyższych klas egzamin

Zda na piątkę każdy z nas.

Gdy po roku w nasze strony

Nowy Roku wrócisz tu

Korowodem roztańczonym

Powitamy ciebie znów.

 

 

„Nowy Roku”

 

Przez śnieżyce przez zamiecie
Poprzez wiele gór i mórz
Idzie Nowy Rok po świecie
Do nas także przyszedł już
    Ile gwiazd w wieczornym mroku
    Na błękitnym niebie lśni
    Tyle przynieś Nowy Roku
    Jasnych chwil szczęśliwych dni.

  A my tobie przyrzekamy

Nowy Roku druhu nasz

Że do wyższych klas egzamin

Zda na piątkę każdy z nas.

Gdy po roku w nasze strony

Nowy Roku wrócisz tu

Korowodem roztańczonym

Powitamy ciebie znów.

 

 

„Nowy Roku”

 

Przez śnieżyce przez zamiecie
Poprzez wiele gór i mórz
Idzie Nowy Rok po świecie
Do nas także przyszedł już
    Ile gwiazd w wieczornym mroku
    Na błękitnym niebie lśni
    Tyle przynieś Nowy Roku
    Jasnych chwil szczęśliwych dni.

  A my tobie przyrzekamy

Nowy Roku druhu nasz

Że do wyższych klas egzamin

Zda na piątkę każdy z nas.

Gdy po roku w nasze strony

Nowy Roku wrócisz tu

Korowodem roztańczonym

Powitamy ciebie znów.

 

 

...
Zgłoś jeśli naruszono regulamin