09.01.2009.doc

(68 KB) Pobierz

Konspekt zajęć do kl. VI a  (integracyjnej),                                             09.01.2009 - piątek

dla uczniów upośledzonych  w stopniu umiarkowanym.

Prowadzący –  oligofrenopedagog mgr Gierłach Elżbieta

 

Temat tygodniowego ośrodka pracy: Nowy Rok.

Temat dziennego ośrodka pracy: W karnawale same bale.

Czas zajęć: 4 x 45 minut

 

Cele ogólne:

·         Zdobycie wiedzy na temat karnawałowych zwyczajów.

·         Wykonanie kotylionu z papieru.

 

Cele rewalidacyjne:

·         Ćwiczenia grafomotoryczne.

·         Doskonalenie umiejętności analizy i syntezy wzrokowo słuchowej.

·         Doskonalenie poprawnej wymowy. - rozwijanie sprawności manualnej,

·         Rozbudzanie inwencji twórczej.

·         Mobilizowanie do zdobywania nowych wiadomości i umiejętności.

·         Wdrażanie do rozumienia słuchanego tekstu.

·         Ćwiczenie koncentracji uwagi.
 

Cele operacyjne

Dziecko:

·         Określi pogodę panującą na zewnątrz na podstawie obserwacji.

·         Wychowanka posiada wiedzę na temat karnawałowych zwyczajów.

·         Potrafi rozwiązać krzyżówkę wprowadzającą do tematu zajęć.

·         Umie dokonywać analizy i syntezy wyrazów (rozsypanka literowa).

·         Posiada umiejętność współdziałania w grupie, zna zasady  postawy „fair play”.

·         Utrzymuje  ład i porządek w miejscu pracy.

·         Rozwiązuje zadanie matematyczne.

·         Udziela poprawnych odpowiedzi na pytania.
 

Metody pracy:

·         Oparte na działaniu praktycznym.

·         Obserwacja kierowana i spontaniczna.

·         Swobodna pogadanka.
 

Formy pracy

·         Indywidualna praca z dzieckiem, wykonywanie ćwiczeń samodzielnie pod kierunkiem lub z pomocą nauczyciela.

 

Środki dydaktyczne:

Kalendarz pogody, etykiety z nazwami dni i miesięcy, zeszyt ucznia,  karta do ćwiczeń grafomotorycznych, , krzyżówka, rozsypanki literowe, kotyliony, balony, konfetti, serpentyny, girlandy, papier kolorowy, bibuła, klej z brokatem, nożyczki, taśma klejąca, agrafki, cekiny, elementy dekoracyjne, ołówki, wzory do odrysowania kółek. 

 

 

 

Przebieg zajęć:

I  Zajęcia wstępne

  1. Przywitanie z dziećmi.
  2. Sprawdzenie listy obecności.
  3. Ustalenie nazwy dnia, daty( przeliczenie dni tygodnia, nazw miesięcy), zapisanie jej  w zeszycie.
  4. Omówienie pogody (praca z kalendarzem pogody).
  5. Ćwiczenia metodą kinezjologii edukacyjnej P. Dennisona.
  6. Sprawdzenie pracy domowej.

II   Praca poznawcza - obserwacja i kojarzenie.

1.      Ćwiczenia grafomotoryczne - rysowanie ruchem ciągłym, ozdabianie balonów, masek i kapeluszy.

2.       Rozwiązanie krzyżówki wprowadzającej w tematykę zajęć – hasło – ”KOTYLION”

3.      Zabawa „Koktajl karnawałowy"

·         wyszukiwanie różnic w podpisach, porównywanie z podpisami „balon", „maska", „kapelusz" (salon, bilon, baron, laska, miska, marka, Mateusz)

·         Analiza i synteza wzrokowo - słuchowa wyrazów związanych z tematem.

rozpoznawanie głoski na początku, podział wyrazu na sylaby, podział wyrazu na głoski.

4.      Ćwiczenia oddechowe i artykulacyjne:

·         „dmuchanie baloników"

·         „pękający balonik"

·         "jedzenie pączków", oblizywanie się

·         przekładanie cukierków w buzi

·         „dmuchanie baloników"

·         „dziurawy balonik" (przedłużanie głoski s)

5.      Zdefiniowanie wyrazów:

              „karnawał”

              „konfetti”

              „serpentyna”

6.      Ćwiczenia śródlekcyjne w zakresie kinezjologii.

7.      Ćwiczenia matematyczne:

·         Dodawanie i odejmowanie w zakresie 12 w oparciu o symbole figur geometrycznych.

 

III  Ekspresja

Wykonanie kotylionów.

Omówienie etapów pracy:

        odwzorowanie i wycięcie kółek z papieru kolorowego,

        przyklejenie bibuły i wstążek,

        naniesienie literki i elementów dekoracyjnych (gwiazdek, serduszek, cekinów)

        przymocowanie agrafki.

 

IV Zajęcia końcowe

  1. Porządkowanie stanowisk pracy.
  2. Podsumowanie zdobytych wiadomości.
  3. Udzielenie pochwały, zaangażowanie uczniów w pracy i ocena ich zachowania.
  4. Pożegnanie z dziećmi.

 

 


 

ROZWIĄŻ KRZYŻÓWKĘ:

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

...
Zgłoś jeśli naruszono regulamin