21.01.2009.doc

(785 KB) Pobierz

Konspekt zajęć do kl. VI a  (integracyjnej),                                       21.01.2009 - środa

dla uczniów upośledzonych  w stopniu umiarkowanym.

Prowadzący –  oligofrenopedagog mgr Gierłach Elżbieta

 

Temat tygodniowego ośrodka pracy: Dom rodzinny ucznia.

Temat dziennego ośrodka pracy: Jak powinno być urządzone i wyposażone mieszkanie?

Czas zajęć: 4 x 45 minut

 

 

Cele ogólne:

·         Uporządkowanie i uzupełnienie wiadomości uczniów na temat mieszkania, rozmieszczenia mebli i przyborów do nauki.

·         Wskazywanie i kreślenie odcinków.

Cele rewalidacyjne:

·         Ćwiczenia grafomotoryczne.

·         Doskonalenie umiejętności analizy i syntezy wzrokowo słuchowej,

·         Doskonalenie poprawnej wymowy.

·         Wdrażanie do rozumienia słuchanego tekstu.

·         Ćwiczenie koncentracji uwagi.

Cele operacyjne

Dziecko:

·         Klasyfikuje meble oraz zna ich funkcje.

·         Określi pogodę panującą na zewnątrz na podstawie obserwacji.

·         Formułuje odpowiedzi na pytania.

·         Wypowiada się na temat przeczytanego tekstu.

·         Przepisuje tekst według wzoru.

·         Wskazuje i rysuje określone odcinki.

Metody pracy:

·         Oparte na działaniu praktycznym.

·         Obserwacja kierowana i spontaniczna.

·         Swobodna pogadanka.

Formy pracy

·         Indywidualna praca z dzieckiem, wykonywanie ćwiczeń samodzielnie pod kierunkiem lub z pomocą nauczyciela.

Środki dydaktyczne:

Kalendarz pogody, etykiety z nazwami dni i miesięcy, zeszyt ucznia,  karta do ćwiczeń grafomotorycznych, rozsypanka wyrazowa zdania, rozsypanka sylabowa, ruchomy alfabet, krzyżówka, ilustracje mebli, foldery, katalogi mieszkań, rysunki mebli do kolorowania i wycinania

 

Przebieg zajęć:

I  Zajęcia wstępne

  1. Przywitanie z dziećmi.
  2. Sprawdzenie listy obecności.
  3. Ustalenie nazwy dnia, daty( przeliczenie dni tygodnia, nazw miesięcy), zapisanie jej  w zeszycie.
  4. Omówienie pogody (praca z kalendarzem pogody).
  5. Ćwiczenia metodą kinezjologii edukacyjnej P. Dennisona.

 

 

 

II   Praca poznawcza - obserwacja i kojarzenie.

1.      Ćwiczenia grafomotoryczne.

2.      Rozmowa z dziećmi na temat „nasze mieszkanie”.

(Obserwacja i przeżycia uczniów jako podstawa do wypowiedzi na temat własnych mieszkań)

-Z jakich pomieszczeń składa się współczesne mieszkanie?

(pokoje: gościnne, sypialnia, dziecinny, kuchnia, przedpokój, łazienka)

-Czy każde mieszkanie posiada tyle wnętrz?

(niekiedy jeden pokój spełnia wiele funkcji-jest sypialnią, pokojem gościnnym i pokojem do zabaw)

- Gdzie mieszkają polskie rodziny?

(przeważnie mieszkają w blokach, nieliczne we własnych domkach)

3.      Ułożenie z rozsypanki wyrazowej zdania będącego tematem dnia i wklejenie go do zeszytu:Wyposażenie mojego mieszkania.

4.      Czynniki wpływające na funkcjonalność mieszkania.

( pokaz folderów, katalogów przedstawiających wnętrza nowocześnie urządzonych mieszkań)

-Co jest niezbędne do urządzenia mieszkania?

( uczniowie rozwiązują krzyżówkę i podają prawidłowe hasła).

5.      Rozwiązaniem jest hasło: MEBLE

-Jakie role spełniają meble?

( ułatwiają życie, wpływają na estetykę i porządek w mieszkaniu)

-Co oprócz mebli powinno znajdować się w mieszkaniu?

(urządzenia techniczne, rośliny doniczkowe)

- Jakich urządzeń technicznych używamy w mieszkaniu?

(telewizor, radio, itp.……)

- W jaki sposób należy korzystać z urządzeń technicznych?

(należy przestrzegać zasad bezpieczeństwa)

- Jaki wpływ mają rośliny na życie mieszkańców?

(pochłaniają dwutlenek węgla, wydzielają tlen, wpływają na dobre samopoczucie i estetykę pomieszczenia)

6.      Analiza i synteza wzrokowo - słuchowa wyrazów związanych z tematem, nazwy mebli; rozpoznawanie głoski na początku, podział wyrazu na sylaby, podział wyrazu na głoski.

7.      Ćwiczenia śródlekcyjne w zakresie kinezjologii edukacyjnej.

8.      Ład i porządek w mieszkaniu.

- Kto jest odpowiedzialny za czystość i porządek w mieszkaniu?- wszyscy członkowie rodziny

-Dlaczego wszyscy powinniśmy dbać o mieszkanie? - aby każdy w nim mógł przyjemnie pracować i odpoczywać.

9.      Uczniowie układają hasło z rozsypanki sylabowej:

Po-, dek , rzą- ,bą - ,oz- , do- ,ka- , nia- , miesz-  Rozwiązanie: Porządek ozdobą mieszkania.

10.  Swobodne wypowiedzi dzieci na temat  opowiadania.

11.  Ćwiczenia matematyczne:

Wskazywanie i kreślenie odcinków według poleceń nauczyciela.

III  Ekspresja

     Zaprojektuj pokój swoich marzeń – wykonanie pracy plastycznej, wycinanie, kolorowanie i naklejanie na ilustracji pokoju gotowych elementów wyposażenia.

IV Zajęcia końcowe

  1. Porządkowanie stanowisk pracy.
  2. Podsumowanie zdobytych wiadomości.
  3. Udzielenie pochwały, zaangażowanie uczniów w pracy i ocena ich zachowania.
  4. Pożegnanie z dziećmi.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

1.Może być zabytkowy w drzwiach.

2.Ma 4 nogi chociaż to nie pies. Możesz na nim siedzieć, ile tylko chcesz.

3.Do siedzenia w kuchni.

4.Chodź ma nogi i rogi-nie ruszy się z podłogi

5.Siedzisz w nim wygodnie w czasie oglądania telewizji.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

1.Może być zabytkowy w drzwiach.

2.Ma 4 nogi chociaż to nie pies. Możesz na nim siedzieć, ile tylko chcesz.

3.Do siedzenia w kuchni.

4.Chodź ma nogi i rogi-nie ruszy się z podłogi

5.Siedzisz w nim wygodnie w czasie oglądania telewizji.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

...
Zgłoś jeśli naruszono regulamin