Przewodnik po ciąży.doc

(63 KB) Pobierz
Przewodnik po ciąży - miesiąc 1

Przewodnik po ciąży - miesiąc 1

PIERWSZA WIZYTA U GINEKOLOGA
Przy pierwszej wizycie u lekarza otrzymasz specjalną książeczkę zwaną kartą ciąży. Od tej pory będą w niej zapisywane najważniejsze wyniki badań dotyczące Ciebie i twojego dziecka. Kartę ciąży miej zawsze przy sobie i pokazuj ją lekarzowi podczas każdej wizyty.

PIELĘGNACJA
Dbaj o siebie! Czas oczekiwania na narodziny dziecka nie zwalnia Cię z obowiązku dbałości o swój wygląd. Do fryzjera możesz chodzić tak często, jak uznasz to za stosowne. Możesz skorzystać zabiegów u kosmetyczki jednak pamiętaj, że w ciąży nie należy przeprowadzać żadnych zabiegów wiążących się z użyciem prądu (np. zamykanie naczynek krwionośnych) a także takich zabiegów takich jak laser, sauna, bicze szkockie, solarium, drenaż czy makijaż permanentny. Zafunduj sobie kąpiel dodając do wody parę kropli delikatnych emulsji i żeli z dodatkiem ziół  takich jak: rumianek, lawenda czy rozmaryn. Wyciszysz się i zrelaksujesz. Pamiętaj aby woda nie przekraczał 36 stopni.

AKTYWNOŚĆ
Jeśli przed zajściem w ciążę regularnie trenowałaś, to do 16 tygodnia ciąży możesz kontynuować zajęcia z wyłączeniem sportu wyczynowego i konkurencji związanych ze skokami. Zalecamy spokojne rytmiczne ćwiczenia oddechowe, ćwiczenia obwodowych części ciała (rąk i nóg) zwiększające przemianę materii. Unikać należy ćwiczeń zwiększających napięcie mięśni brzucha.

PRZYKŁADOWE ĆWICZENIA
1.Usiądź na podłodze ze skrzyżowanymi nogami, wykonuj wymachy ramion, krążenia nadgarstków, przedramion, ramion i obszerne ruchy rąk we wszystkich osiach;
2. Pozostając w pozycji siedzącej na podłodze, wykonuj skłony w przód i wyprosty, skłony boczne i skręty tułowia rozciągające stawy kręgosłupa;
3. Połóż się na plecach i wykonuj krążenia nogami tak aby rozciągnąć wszystkie stawy stóp oraz kolanowe i biodrowe.

ODŻYWIANIE
Jeśli do tej pory jadłaś nieregularnie – czas to zmienić. Zaplanuj całodzienny jadłospis z uwzględnieniem 4-5 posiłków - w tym 3 większych (śniadania obiadu i kolacji) oraz dwóch mniejszych. Możesz spotkać się z problemem tzw.,, zachcianek”. Nie musisz z tym walczyć ani nie powinno Cię to niepokoić. Jeżeli natomiast zachcianki powodują, że jesz zbyt dużo tych produktów których nie powinnaś (np. słodyczy), spróbuj zamienić słodycze na suszone owoce.  W Twoim codziennym jadłospisie powinny znaleźć się warzywa owoce, produkty mleczne (mleko, jogurt, kefir), produkty wysokobiałkowe (drób, chude mięso, ryby, nasiona roślin strączkowych), tłuszcze roślinne (oleje: słonecznikowy, kukurydziany lub sojowy jako dodatek do surówek).

Od pierwszych dni ciąży powinnaś przyjmować kwas foliowy. Dobowe zapotrzebowanie w okresie ciąży na kwas foliowy wynosi 0,4 mg /dzień. Dużą zawartość kwasu foliowego mają takie produkty spożywcze jak: zielona sałata, soja, bób, zielony groszek, brokuły, pomidory a także sok z pomarańczy. Jednak dostarczanie odpowiedniej ilości kwasu foliowego tylko z pożywieniem jest bardzo trudne dlatego należy przyjmować preparaty kwasu foliowego. 

 

 

Przewodnik po ciąży - miesiąc 2

PIELĘGNACJA 
We wczesnej ciąży dziąsła stają się miękkie i mocno ukrwione. Bardzo szybko ulegają więc uszkodzeniom mechanicznym, co może być początkiem stanu zapalnego. Dlatego niezwykle ważne jest dbanie o zęby. W związku z tym staraj się pamiętać o następujących czynnościach: 
- regularnie myj zęby (jeśli jest to możliwe - po każdym posiłku) 
- używaj do mycia zębów past zawierających fluor i wapń 
- kontroluj stan swoich zębów w gabinecie dentystycznym 2,3 razy do roku
W przypadku pojawienia się trądziku, należy 2-3 krotnie w ciągu dnia myć twarz delikatnym płynem przeznaczonym do tego celu. Jednak absolutnie w nie wolno stosować leków przeciw trądzikowych zawierających retinoidy. Ze względu na ryzyko wystąpienia plam pigmentacyjnych, unikaj opalania oraz zdecydowanie zapomnij o solarium. Jeżeli chodzi o bieliznę - najlepsza będzie ta z bawełny.

AKTYWNOŚĆ
Teraz zdecydowanie szybciej się męczysz, więc zwiększ zapotrzebowanie na sen. Utnij sobie drzemkę w ciągu dnia - w ten sposób zregenerujesz siły i zrelaksujesz się. Pamiętaj o częstych spacerach oraz wietrzeniu pomieszczeń w których przebywasz. Możesz uczęszczać na lekcje tańca, pływania a także gimnastykować się.

ODŻYWIANIE
Posiłki częste w małych ilościach. Zrezygnuj z mocnej kawy czy herbaty, surowych mięs, serów pleśniowych. Mogą pojawić się zaburzenia żołądkowo – jelitowe, które możesz złagodzić stosując odpowiednia dietę. Spożywaj potrawy o niewielkie j zawartości tłuszczu, gotowane lub pieczone - nie smażone. W przypadku nocnego występowania mdłości możesz zjeść płatki zbożowe, suchą bułkę, biszkopty. Rano z kolei polecam 2-3 sucharki, migdały, herbatniki i popić je po około 30 minutach lekko ciepłym naparem herbaty lub sokiem z owoców cytrusowych. Pamiętaj o kwasie  foliowym oraz  produktach, które zawierają duże ilości magnezu np. kakao, kasza gryczana, groch, fasola, płatki 

 

 

Przewodnik po ciąży - miesiąc 3

PIELĘGNACJA
Widoczne jest zaokrąglenie bioder. Możliwe, że pojawi się już zarys ,,brzuszka”. Dlatego zadbaj o swoje ciało używając balsamów oraz kremów zawierających wyciągi ziołowe, elastynę, algi morskie czy kolagen. Możesz wzmacniać swoje ciało stosując po ciepłym prysznicu, chłodny natrysk .

AKTYWNOŚĆ
Pamiętaj, że aktywność fizyczna w ciąży przynosi wiele  korzyści. Wskazane jest pływanie - szczególnie na plecach, gdyż koryguje wygięcie kręgosłupa i przyjemnie odpręża. Nie zapomnij o spacerze .

ODŻYWIANIE
Co powinnaś zjeść każdego dnia w czasie ciąży?
- mleko i mleczne produkty takie jak kefir, jogurt – 2 szklanki
- sery żółte - 2-3 plasterki
- sery twarogowe - 3-5 łyżek
- drób, ryby, mięso, wędliny - 2-3 plasterki
- mąka, kasza, płatki zbożowe – 5 łyżek
- pieczywo - 1 kajzerka + 4 kromki chleba
- warzywa - 500g
- owoce - nie mniej niż 300g
- ziemniaki - 2-3 sztuki 
- cukier (przy nadwadze wyklucz z diety ) - 3-4 łyżeczki
- dżem i konfitury 9 przy nadwadze wyklucz z diety) - 2 łyżki
- masło - 4 łyżeczki
- olej roślinny, oliwa z oliwek - 2-3 łyżeczki

 

 

Przewodnik po ciąży - miesiąc 4

PIELĘGNACJA
Podczas zabiegów pielęgnacyjnych zwróć szczególną uwagę na ujędrnianie biustu. Najlepiej stosuj codzienne natryski - na przemian ciepłą i zimną wodą. Używaj tez kremów nawilżających bogatych w witaminy  A, C, E, kolagen oraz algi morskie. Kremy te mogą znacznie złagodzić występujące podrażnienia i skłonność do nadmiernego łuszczenia się skóry.

AKTYWNOŚĆ
Zachodzą zmiany statyki twojego ciała, takie jak: pogłębianie lordozy lędźwiowej, zmiana kąta ustawienia miednicy, przesunięcie środka ciężkości. W tym okresie zalecam ćwiczenia ogólno usprawniające : oddychanie przeponą, napinanie i rozluźnianie mięśni brzucha.
Do znanych już ćwiczeń dołączyć należy następujące :
1.Usiądź na taborecie w siadzie rozkrocznym i wykonuj ruchy rozciągajże rąk oraz skrętoskłony kręgosłupa;
2.W pozycji na czworaka wykonuj naprzemiennie wymachy rąk i nóg, krążenia bioder, wyginanie się koci grzbiet i przeciąganie. Ćwiczenia te przeplataj ćwiczeniami oddechowymi. 

Obuwie, które nosisz musi być wygodne – na płaskiej podeszwie lub z obcasem nie wyższym niż 2-3 cm. W domu możesz nosić klapki, które mają podeszwę z pietą wyprofilowaną niżej niż palce. Tego typu obuwie zmniejsza lordozę lędźwiową i dzięki temu łagodzi bóle kręgosłupa.

ODŻYWIANIE
Od 2 trymestru ciąży zwiększa się wartość energetyczna całodziennej diety, więc musi być ona zwiększona o około 300 kalorii. Dodatkowe zapotrzebowanie energetyczne o około 300 kcal  to: 
1 dodatkowa porcja musli: 200 g jogurtu, 1,5 łyżki płatków owsianych, 1 porcja owoców – ok. 100 g, łyżeczka posiekanych orzechów
albo 1 dodatkowa kanapka: 1 kromka pełnoziarnistego chleba z 1 łyżeczką masła, 1 plasterkiem żółtego sera i pomidorem
albo dodatkowe warzywa: 3 łyżki warzyw z 1 ziemniakiem i szklanka kefiru.

Ogranicz picie kawy i czarnej herbaty, możesz bez obawy skosztować smacznych herbat ziołowych i owocowo–ziołowych oraz kawy bezkofeinowej.

 

 

Przewodnik po ciąży - miesiąc 5

PIELĘGNACJA
Jeśli objętość twoich piersi ulegnie znacznemu powiększeniu, należy podtrzymać biust odpowiednim stanikiem nie tylko w czasie dnia, ale także  w nocy. Stanik nie powinien być zbyt ciasny  aby nie spłaszczać piersi i nie uciskać brodawek. Ważne  jest też aby ramiączka były stosunkowo szerokie i niezbyt elastyczne. Jeśli w tym okresie chcesz aby Twoja skóra wyglądała na opaloną, możesz stosować samoopalacze. Za bezpieczne uważa się produkty zawierające DHA (dihydroksyaceton), gdyż daje on opaleniznę w wyniku reakcji z aminokwasami skóry, co oznacza ze nie przenika do krążenia  nie stanowi wiec zagrożenia dla dziecka.


ATYWNOŚĆ
Ze względu na wzrost napięcia mięśni grzbietu i nóg oraz pojawienia się obrzęków związanych z przyrostem objętości krwi, powinnaś wykonywać ćwiczenia relaksacyjne i rozluźniające mięśnie. W tym okresie można wprowadzić nowe, proste ćwiczenia, które pomogą Ci w rozciągnięciu mięśni  przywodzicieli ud, zwiększą elastyczność mięśni brzucha stawów biodrowych. W różnych pozycjach na stojąco, w siadzie prostym oraz leżąc na plecach, na przemian wykonuj rozkroki i łącz nogi.

Gdy doskwiera Ci ból pleców, można zastosować masaż, ale wyłącznie ręczny – nie wolno stosować mechanicznego! Masaż należy wykonywać jedynie wzdłuż linii kręgosłupa, bez stosowanie maści lub innych podkładów. Taki masaż powinien opierać się gównie na delikatnym głaskaniu, ewentualnie rozcieraniu. Jeśli drętwieją Ci kończyny, można stosować masaż: stopy – podudzia, ręce –przedramiona.

 

ODŻYWIANIE
Może w tym okresie pojawić nieprzyjemna dolegliwość jaką jest zgaga. Unikaj potraw ostrych i ciężkostrawnych, używek i potraw tłustych, napojów gazowanych. Ostatni posiłek powinnaś spożywać dwie godziny przed snem. Ogranicz  w diecie do minimum cukry proste, które zawarte są w słodyczach np. czekoladzie, ciastach , cukierkach, sokach owocowych. Z owoców ogranicz spożycie: bananów, winogron, owoców kiwi (bardzo dojrzałych).

 

Przewodnik po ciąży - miesiąc 6

PIELĘGNACJA
Ze względu na wzmożone ruchy dziecka, możesz mieć problemy z bezsennością. Nie ma jednak sposobów na ich regulowanie, gdyż dzidziuś ma własny rytm snu i czuwania. Niespokojny sen i męczące koszmary mogą być spowodowane również Twoim strachem przed zbliżającym się porodem lub obawami o zdrowie dziecka. Dlatego dbaj o swoją kondycję psychiczną i unikaj sytuacji stresowych oraz więcej czasu przeznaczaj na relaks. Dostarczaj organizmowi odpowiednie ilości tlenu  poprzez częste wietrzenie pomieszczeń, w których przebywasz oraz spacery. Odpoczywając staraj się mieć nogi ułożone wyżej, unikaj stania.


AKTYWNOSĆ
Do ćwiczeń które już poznałaś we wcześniejszych miesiącach powinnaś dołączyć ćwiczenia relaksujące pomocne przy zaśnięciu.
1. Połóż się na wznak, zamknij oczy i skup się na oddychaniu. Unieś głowę, przyciągnij brodę do piersi i opuść ramiona. Połóż na dole brzucha, wykonaj spokojny wdech oraz długi i powolny wydech. Poczuj jak pracuje twoja przepona. Powtórz ćwiczenie kilkanaście razy.
2. Przygotuj dwie poduszki. Połóż się na boku z podkurczonymi nogami. Pod głowę podłuż jedną poduszkę, drugą pod nogi. Skoncentruj się na oddechu, rozluźniając ciało przy każdym wydechu. Powtórz kilkanaście razy.


ODŻYWIANIE
W tym okresie zwiększa się zapotrzebowanie na białko oraz witaminy. Najlepszym źródłem białka zwierzęcego są: mleko, produkty mleczne, chude mięso, ryby oraz jaja. W czasie ciąży ponad połowę spożywanej ilości białka powinno stanowić białko pochodzenia zwierzęcego. Warzywa i owoce są bardzo dobrym źródłem witamin i składników mineralnych. Warzywa i owoce bogate w witaminę C powinnaś spożywać razem z produktami dostarczającymi dużej ilość żelaza - jak na przykład mięso i wędliny. Do szczególnie wartościowych warzyw należy papryka, kapusta, liście pietruszki, botwina i sałata. 

 

 

Przewodnik po ciąży - miesiąc 7

PIELĘGNACJA
Przyjrzyjmy się garderobie. Temat bielizny już omawiałam - najlepiej wykonana z naturalnego włókna. Na pewno nie zabraknie Ci fantazji i pomysłów w wyborze zewnętrznej garderoby. Nie obawiaj się ubrań bliskich ciała - estetycznie wyeksponowany  brzuszek doda Ci tylko uroku. Nie możesz jednak nosić strojów zbyt obciskających i nie przepuszczających powietrza. Wzrost masy ciała przyczynia się popowstawania żylaków - kładź się z nogami uniesionymi do góry, stosuj naprzemienne ciepłe zimne natryski, pomocne mogą być specjalne rajstopy uciskowe. Pamiętaj o przygotowaniu brodawek do karmienia - należy 3-4 razy dziennie wyciągać o masować brodawki.


AKTYWNOŚĆ
Najlepszym sposobem rozproszenia wielu Twoich niepokojów dotyczących porodu jest  udział w Szkole Rodzenia. Pomyśl już kiedy pójdziesz się zapisać. Możesz w niej uzyskać wiedzę ale także przygotowywać do porodu, uczestnicząc w zajęciach gimnastycznych, które uczą technik kontrolowania oddechu oraz ćwiczeń relaksacyjnych. Zajęcia w szkole rodzenia mogą być także pomocne w wyborze formy porodu.


ODŻYWIANIE
Ze względu na dość częste występowanie w ciąży zaparć, spożywaj produkty bogate w błonnik, który reguluje pracę przewodu pokarmowego. Spożywaj pieczywo razowe, pumpernikiel, graham. Ogranicz chleb biały a bułki pszenne spożywaj tylko sporadycznie. Powinnaś zjadać około 6 kromek pieczywa dziennie. Część chleba możesz zastąpić płatkami owsianymi, gruboziarnistą kaszą oraz ryżem.

 

 

Przewodnik po ciąży - miesiąc 8

PIELĘGNACJA
Możesz czuć się nieznużona i zmęczona. Ucinaj sobie drzemkę w ciągu dnia. Jeżeli odczuwasz znużenie bliskie omdleniu – połóż się na lewym boku aby nie uciskać na naczyń żylnych przez macicę. Cały czas pamiętaj o higienie osobistej - bardziej niż przed ciążą. Irygacje pochwowe i przemywanie pochwy w czasie ciąży są niewskazane. Przy hemoroidach pamiętaj o częstym wypróżnianiu i odpoczynku w pozycji kolankowo-łokciowej przynajmniej raz dziennie przez 15minut.

Zachowaj  ostrożność jeżeli chodzi o stosowanie aromaterapii. Za ryzykowne uważa się stosowanie niektórych olejków - np. różanego, miętowego, rozmarynowego, cyprysowego czy geraniowego - gdyż mogą spowodować alergie. Ostrożnie z preparatami propolisowymi – też mogą alergizować.


AKTYWNOŚĆ
W tym okresie zalecane są ćwiczenia obejmujące mięśnie dna macicy, przywodziciele ud, mięśnie kręgosłupa i stawów biodrowych oraz korekcję chodu. Ważne są też ćwiczenia relaksacyjne oraz oddechowe – w związku z dalszą zmianą statyki ciała i uciskiem macicy na przeponę  następuje zmniejszenie pojemności klatki piersiowej. 
Odpowiednie ćwiczenia;
1. Połóż się na plecach z ugiętymi nogami w stawach biodrowych i kolanowych, stopy przylegają do podłoża, kolana razem, ramiona wzdłuż tułowia. Unieś biodra i napnij mięśnie brzucha, krocza, pośladków. Wstrzymaj chwilę i opuść biodra.
2. To samo ćwiczenie wykonaj dodatkowo z rozchylonymi  kolanami.
3. Leżąc na plecach wykonaj wdech nosem. Poczuj jak ,,napełnia się” Twoja przepona. Wytrzymaj tak przez kilka sekund. Następnie powoli wypuszczaj powietrze ustami rozluźniając przeponę.


ODŻYWIANIE 
W czasie ciąży unikasz przyjmowania jakichkolwiek leków bez konsultacji z lekarzem. Możesz sama wzbogacić swoją dietę stosując produkty zawierające tzw. ,,dobre bakterie‘’ to jest probiotyki. Probiotyk wpływa korzystnie na perystaltykę jelit oraz zmniejsza ryzyko zachorowań. W ciąży wzrasta zapotrzebowanie na płyny - Twój organizm powinien otrzymywać 2 litry płynów dziennie. W czasie upałów należy dodać jeszcze dodatkową ilość płynów (około 3-4 szklanek) aby  wyrównać dodatkowe straty związane z poceniem się.

 

 

Przewodnik po ciąży - miesiąc 9

PIELĘGNACJA
W tym okresie może wypływać z brodawek siara, dlatego zwróć na to uwagę i dbaj o stan higieniczny piersi. Na rozciągniętą skórę brzucha możesz stosować kremy lub balsamy ale nie mogą one zawierać barwinków, emulgatorów PEG ani substancji konserwujących. 


AKTYWNOŚĆ
Stosuj gimnastykę oddechową, odpoczywaj z nogami ułożonymi do góry. Proponuję nieznacznie ograniczyć wysiłek fizyczny. Staraj się dbać o swoją kondycję psychiczną. Wyczekujesz symptomów zbliżającego się porodu, dlatego staraj się myśleć pozytywnie. Pomyśl o długim spacerze lub półgodzinnej kąpieli w basenie. Kiedy masz problemy ze snem  możesz spróbować przyjąć odpowiednią pozycje dla lepszego komfortu snu. W tym celu należy ułożyć się na lewym boku a pod prawe kolano podłożyć poduszkę. To bardzo ważne, ponieważ w ten sposób eliminujesz ucisk na żyłę główna a tym samym nie dopuszczasz do obniżenia ciśnienia co w konsekwencji uchroni Cię od duszności i omdleń.


ODŻYWIANIE
W tym czasie mogą doskwierać Ci obrzęki, dlatego ogranicz spożywanie soli. Częstą dolegliwością w tym okresie ciąży są także zaparcia, jednak zdecydowanie powinnaś unikać  środków przeczyszczających. Wystarczy wprowadzić do jadłospisu produkty bogate w błonnik pokarmowy. Zwiększając ilość błonnika zawartego w takich produktach jak np. musli, kasze, chleb pełnoziarnisty. Pamiętaj aby jednocześnie wypijać więcej płynów – około 2 litrów dziennie. Możesz pić wodę mineralną niegazowaną, soki, herbatki owocowe. Korzystnie działają również napoje mleczne – zwłaszcza jogurty i kefiry. Jeśli już nic nie pomaga, spróbuj wypić na pusty żołądek ½ szklanki soku śliwkowego. Skutecznym domowym sposobem mogą okazać się suszone  morele, śliwki czy figi.


PRZYGOTOWANIA DO PORODU
Powinnaś unikać przebywania samotnie. Dwa tygodnie przed porodem pomyśl o spakowaniu torby  w której będą rzeczy dla ciebie jak i dla maluszka. Kiedy wychodzisz na spacer czy do znajomych, pamiętaj aby nosić przy sobie dokumenty dotyczące przebiegu ciąży tj. Kartę  Ciąży, dokument z grupą krwi oraz przynajmniej ostatni wynik badana USG. Mogą pojawić się pierwsze skurcze macicy - będą one nieregularne i najczęściej pojawiają się 2 tygodnie  przed spodziewanym terminem porodu. Jednak kiedy odpłyną wody płodowe, pojawi się krwawienie albo nie będziesz czuła ruchów płodu natychmiast zgłoś się do szpitala. Prawdziwe skurcze porodowe rozpoznasz  przede wszystkim po tym, że będą się one stopniowo nasilały i występowały w coraz krótszych, regularnych odstępach czasu. Jeśli silne skurcze będą się utrzymywały przez godzinę, w odstępach mniejszych niż 10 minut, lepiej udaj się do szpitala.

 

 

 

 

...
Zgłoś jeśli naruszono regulamin