Joanna Budzyńska
PWiP, gr. B
Konspekt zajęć
Placówka: Przedszkole nr 1 im. Krasnala Hałabały w Gryfinie
Grupa: 4-latki
Nauczyciel prowadzący:
Temat bloku: Wiosna tuż, tuż.
Temat dnia aktywności: Jak wygląda Pani Wiosna?
Temat do dziennika: Wiersz pt. „Witaj Wiosno!” – zabawa ruchowa. Wypowiedzi dzieci na temat wyglądu Pani Wiosny na podstawie wiersza „Pani Wiosna” oraz przy pomocy własnej wyobraźni. Tworzenie portretu Pani Wiosny.
Cele ogólne:
- rozwijanie wyobraźni podczas tworzenia obrazu Pani Wiosny.
Cele operacyjne:
dziecko:
- opisuje wygląd Pani Wiosny używając własnej wyobraźni oraz tworzy jej portret;
- wypowiada się na temat wykonanej przez siebie pracy.
Metody:
- metody oparte na słowie: dyskusja;
- metody oparte na obserwacji: metoda pokazu;
- metody oparte na działalności praktycznej uczniów: metoda zajęć praktycznych;
- metody gier dydaktycznych: giełda pomysłów (wg Cz. Kupisiewicza).
Środki dydaktyczne:
- wiersz pt. „Witaj Wiosno!”;
- ilustracje przedstawiające: hulajnogę, rower, samolot, tramwaj, motocykl, samochód, łódkę;
- wiersz pt. „Pani Wiosna”;
- kartki A4, farby, pędzle, kubki z wodą, wycinanki, klej, ściereczki.
Formy organizacyjne: indywidualna, zbiorowa.
Czas trwania: 60 min.
Literatura:
Szczegółowy przebieg zajęć:
CZYNNOŚCI NAUCZYCIELA
CZYNNOŚCI
UCZNIÓW
ŚRODKI
DYDAKTYCZNE
1.
- czynności organizacyjne (zebranie dzieci na dywanie, przywitanie się);
- prośba o wybranie przez dzieci bajki;
- czytanie wybranej przez dzieci bajki;
- zadawanie pytań do obrazków znajdujących się w książce oraz do tekstu czytanej bajki.
2.
- czynności organizacyjne (zebranie dzieci w rozsypce na dywanie);
- czytanie dzieciom wiersza pt. „Witaj Wiosno!” (prezentacja dzieciom fragmentów ilustracji różnych środków lokomocji występujących w wierszu oraz prośba o ich odgadnięcie i naśladowanie):
- hulajnoga;
- rower;
- samolot;
- tramwaj;
- motocykl;
- samochód;
- łódka.
3.
- czynności organizacyjne (zebranie dzieci w kole na dywanie);
- czytanie dzieciom wiersza pt. „Pani Wiosna”;
- jak według was wygląda Pani Wiosna?
4.
- czynności organizacyjne (zebranie dzieci przy stolikach, rozdanie kartek A4, farb, pędzli, kubków z wodą, wycinanek, kleju, ściereczek);
- omówienie z dziećmi zasad obowiązujących podczas wykonywania pracy plastycznej oraz po jej wykonaniu;
- zapoznanie dzieci z tematem pracy pt. „Portret Pani Wiosny”;
- pomoc w uporządkowaniu miejsc pracy.
5.
- czynności organizacyjne (zebranie dzieci w kole na dywanie z wykonanymi przez siebie pracami);
- prośba o ułożenie przez dzieci swoich prac w środku koła;
- zapoznanie dzieci z ich zadaniem;
- wyznaczanie kolejno dzieci;
- zadawanie pytań do pracy.
- dzieci siadają na dywanie, witają się z nauczycielem;
- dzieci wybierają bajkę do przeczytania;
- dzieci uważnie słuchają bajki czytanej przez nauczyciela;
- dzieci odpowiadają na stawiane przez nauczyciela pytania.
- dzieci stają w rozsypce na dywanie;
- dzieci uważnie słuchają wiersza czytanego przez nauczyciela oraz odgadują znajdujące się na kartkach środki lokomocji;
- dzieci naśladują jazdę na hulajnodze;
- dzieci kładą się na plecy i naśladują ruch pedałowania na rowerze;
- dzieci rozkładają ręce jak skrzydła samolotu i naśladują lot samolotu;
- dzieci tworzą dwa tramwaje, ustawiając się jedno za drugim i poruszając się po sali;
- dzieci naśladują jazdę motocyklem;
- dzieci naśladują jazdę samochodem;
- dzieci naśladują płynięcie łódką.
- dzieci siadają w kole na dywanie;
- dzieci uważnie słuchają wiersza czytanego przez nauczyciela;
- dzieci tworzą opis wyglądu Pani Wiosny.
- dzieci siadają przy stolikach;
- dzieci wspólnie z nauczycielem omawiają zasady obowiązujące podczas wykonywania pracy plastycznej oraz po jej wykonaniu;
- dzieci przy pomocy różnych farb i wycinanek tworzą portret Pani Wiosny;
- dzieci porządkują swoje stanowisko pracy.
- dzieci siadają w kole na dywanie z wykonanymi przez siebie pracami;
- dzieci układają swoje prace w środku koła;
- wyznaczone dzieci wypowiadają się na temat wykonanej przez siebie pracy plastycznej.
- dzieci odpowiadają na pytania postawione przez nauczyciela.
- książka z bajkami dla dzieci (znajduje się w sali).
- wiersz pt. „Witaj Wiosno!” oraz ilustracje przedstawiające: hulajnogę, rower, samolot, tramwaj, motocykl, samochód, łódkę.
- wiersz pt. „Pani Wiosna”.
……………………………………………………
ocena konspektu i podpis nauczyciela prowadzącego
- 1 -
aurelka11