ZASADY TERAPII Katowice.doc

(24 KB) Pobierz
ZASADY TERAPII

ZASADY TERAPII

 

1.    ODPOWIEDZIALNOŚĆ

 

-       wyłącznie od Ciebie zależy, co robisz ze swoim życiem. Jeśli jednak zdecydowałeś (-łaś) się rozpocząć terapię i chcesz osiągnąć sukces, musisz zainwestować w nią swój czas, energię chęć. Oznacza to:

-       abstynencję od wszelkich środków psychoaktywnych (alkohol, leki, narkotyki),

-       systematyczne i punktualne przychodzenie na zajęcia,

-       uważne i aktywne uczestniczenie w spotkaniach,

-       wykonywanie zadań domowych i poleceń terapeuty.

 

Jesteś odpowiedzialny (-a) za to, co robisz i z czego rezygnujesz, ale nie za to, na co nie masz wpływu, np. na zachowanie innych ludzi itp.

 

2.    ZACZYNAM OD SIEBIE

 

-       jesteś jedyną osobą, której możesz pomóc już dziś, zajmujesz się tu sobą, a nie innymi ludźmi, jakkolwiek byliby dal Ciebie ważni. Mów o sobie i od siebie: „Ja..........”

 

3.    TU I TERAZ

 

-       tylko teraz możesz coś zrobić: wysłuchać kogoś, zastanowić się nad tym, co usłyszałeś (-łaś), pokazać komuś, że go rozumiesz...., podjąć decyzję dotyczącą Ciebie. Teraźniejszość jest jedyną rzeczywistością, jaką masz. To, co przeżywasz teraz i tutaj jest prawdziwe – teraz możesz się temu przyjrzeć i teraz możesz to zmienić. Nie zostawiaj nie zakończonych spraw rozpoczętych tutaj, nie przenoś ich na swoją rodzinę lub spotkania towarzyskie. Abyś mógł (mogła) w pełni być tu i teraz, niezbędna jest Twoja decyzja, byś duchem był (-a) tam, gdzie ciałem. Wyłącz telefon komórkowy!

 

4.    TAJEMNICA

 

-       obejmuje wszystko, co dzieje się na spotkaniu grupy oraz wszystkie osoby, które w nim uczestniczą.

 

5.    TERYTORIUM

 

-       oznacza, że sprawy dotyczące terapii omawiamy wyłącznie w miejscu, gdzie terapia się odbywa, a więc w sali terapeutycznej, gabinecie terapeuty (nie w palarni, samochodzie, własnym domu itp.)

 

6.    ZGODA

 

-       robisz i mówisz wyłącznie to, na co masz własną zgodę, nie masz obowiązku spełniać cudzych oczekiwań, nawet oczekiwań terapeuty. Ale jeśli na coś nie zgadzasz się – powiedz o tym otwarcie.

 

 

7.    JAWNOŚĆ I PRAWDA

 

-       cokolwiek dotyczy Twoich relacji z innymi członkami grupy, musi być jasno w tej grupie powiedziane, aby nie utrudniało Ci korzystania z pomocy. Jeśli z jakichkolwiek powodów nie chcesz danej sprawy omówić w grupie, koniecznie omów to z terapeutą. Unikaj plotek i obmowy, są zaprzeczeniem jawności, źródłem nieporozumień. Gdy ktoś plotkuje w Twojej obecności, wyraź swą niezgodę na obmawianie, odpowiedz: „mnie to nie interesuje” i odejdź. Pamiętaj! Nie rozmawiamy o nieobecnych.

 

8.    POMOC

 

-       jesteś tu, by pomóc sobie, w tym celu korzystasz z pomocy innych ludzi, jednocześnie sam (-a) pomagasz komuś.

Korzystasz z pomocy, kiedy:

-       wykonujesz i realizujesz zadania terapeutyczne,

-       jesteś aktywny (-a), otwarty (-a) i szczery (-a),

-       słuchasz uważnie informacji zwrotnych, nawet wówczas, gdy nie pasują do tego, co sam (-a) myślisz na ten temat.

Udzielasz pomocy, kiedy:

-       jesteś uważny (-a) na drugą osobę,

-       udzielasz informacji zwrotnych,

-       potrafisz wysłuchać.

 

Nie jest pomocą: doradzanie, pouczanie, tłumaczenie za kogoś, ukrywanie prawdy, pożyczanie pieniędzy.

 

9.    SZACUNEK

 

-       tak jak Ty, drugi człowiek ma prawo, by traktowano go z szacunkiem. Okazujesz szacunek, gdy słuchasz uważnie wypowiedzi drugiej osoby, nie przerywasz, nie wyśmiewasz. Jeśli zachowanie drugiej osoby jest dla ciebie nie do przyjęcia, najlepiej zrobisz, jeśli poinformujesz, co ono powoduje w Tobie (np. „Gdy zachowujesz się w ten sposób, to ja czuję.../mam ochotę zrobić...”).

Pamiętaj! Nikt nie ma obowiązku spełniać Twoich oczekiwań.

 

10.          NIE WIĄŻEMY SIĘ W PARY

 

-       w terapii porozumiewamy się w sposób, który może stwarzać poczucie niezwykłej bliskości, wręcz intymności i wzajemnego zrozumienia. Łatwo można pomylić bliskość z zakochaniem. Miłość wymaga odpowiedzialności wobec drugiego człowieka, zaangażowania w budowanie związku. Korzystasz z terapii, ponieważ to TY potrzebujesz własnej uwagi i starań oraz odpowiedniego traktowania siebie po to, żeby rozwiązywać własne problemy.

Odwrócenie uwagi od terapii może zaburzyć proces Twojego zdrowienia.

Pamiętaj! Jeśli masz poczucie, że zakochałeś (-łeś) się w osobie towarzyszącej Ci w procesie terapii, koniecznie porozmawiaj o tym ze swoim terapeutą!

 

4

Zgłoś jeśli naruszono regulamin