Kolędy_i_pastorałki.doc

(44 KB) Pobierz
Metadane scenariusza

Kolędy i pastorałki

 

1.    Cele lekcji

a.     Wiadomości

Zapoznanie uczniów z tradycją Bożego Narodzenia. Omówienie śpiewów wykonywanych podczas świąt Bożego Narodzenia. Omówienie historii pochodzenia kolęd i pastorałek. Omówienie symboli Bożego Narodzenia oraz sposobu obchodzenia świąt Bożego Narodzenia. Zapoznanie uczniów z pastorałką „W tej kolędzie”. Wykonanie kolędy na instrumentach melodycznych.

b.    Umiejętności

Uczeń potrafi:

1.      Wyjaśnić pochodzenie słów kolęda i pastorałka.

2.      Omówić budowę kolęd i pastorałek.

3.      Omówić tematykę kolęd i pastorałek.

4.      Wyjaśnić pojęcie tradycji i obrzędów.

5.      Wykonać na instrumentach melodycznych utwór „W tej kolędzie” oraz go zaśpiewać.

6.      Omówić sposób obchodzenia Świąt Bożego Narodzenia.

7.      Wskazać symbole Świąt Bożego Narodzenia.

2.    Metoda pracy

Metoda opisowa z elementami pogadanki. Percepcja muzyki.

3.    Środki dydaktyczne

1.      Elżbieta Korowajczyk, Moja muzyka. Podręcznik dla klas 4 – 6.

2.      Instrument akompaniujący dla nauczyciela – fortepian lub gitara.

3.      Karta pracy ucznia.

4.      Instrumenty muzyczne: flażolety, tamburyna, marakasy, cymbałki.

4. Przebieg lekcji

a. Faza przygotowawcza

      1. Powitanie, czynności organizacyjno porządkowe. Sprawdzenie obecności.
      2. Sprawdzenie zadania domowego.
      3. Powtórzenie piosenki poznanej na ostatniej lekcji oraz wspólne jej zaśpiewanie.
      4. Podanie tematu lekcji.

 

(10 min)

 

b.    Faza realizacyjna

  1. Metodą pogadanki, zapoznanie uczniów z pojęciem tradycji. Wyjaśnienie pojęcia i omówienie sposobów obchodzenia Świąt Bożego Narodzenia. Omówienie symboli Świąt Bożego Narodzenia. Przedstawienie takich zwyczajów jak: wigilia, ubieranie choinki, dawanie prezentów.

·         Notatka:

 

Tradycja – przekazywane z pokolenia na pokolenie treści kultury (takie jak: obyczaje, poglądy, wierzenia, sposoby myślenia i zachowania, normy postępowania), które dana zbiorowość wyróżnia jako szczególnie ważne i warte zachowania obecnie i w przyszłości.

 

2.      Omówienie - metodą pogadanki - śpiewów wykonywanych podczas obchodzenia Bożego Narodzenia. Zapoznanie uczniów z historią pochodzenia kolęd i pastorałek. Omówienie tematyki utworów związanych z Bożym Narodzeniem.

 

·         Notatka

Termin kolęda pochodzi od łacińskiego wyrazu — calendae, oznaczającego pierwszy dzień miesiąca. Po reformie kalendarza dokonanej z inicjatywy cesarza Juliusza Cezara (101 p.n.e. — 44 n.e.) w 45 r. p.n.e., calendae styczniowe (mensis Januarius) rozpoczynały nowy rok. Pierwsze dni nowego roku obchodzono uroczyście, Rzymianie odwiedzali się, składali sobie życzenia i wymieniali się prezentami. Noworoczne zwyczaje rzymskie dotarły w VI — VII wieku na Bałkany, do Greków, Rumunów, bałkańskich ludów słowiańskich, dalej na Ruś i do Polski. Pierwotnie kolęda byłą pieśnią towarzyszącą odwiedzinom; jej warstwa tekstowa obejmowała formuły powitalne i pochwalne na cześć gospodarzy, życzenia szczęścia i pomyślności. Dopiero później wykształciła się kolęda, rozumiana jako „pieśń religijna o tematyce związanej z narodzeniem Chrystusa”. Łacińskie kolędy obejmują różne rodzaje śpiewów - introitus, antyfony, responsoria, tropy, sekwencje, hymny i pieśni. Obecnie kolędy są śpiewane w okresie od 24 grudnia do 2 lutego. Przyjmuje się, że źródła kolęd (pieśni bożonarodzeniowych) tkwią w łacińskiej pieśni kościelnej, w szczególności w hymnologii. Podkreśla się także znaczenie innych form - tropów i laud benedyktyńskich. Twórcy kolęd początkowo sięgali do dwóch Ewangelii - św. Mateusza i św. Łukasza, w miarę rozwoju nowego typu pieśni coraz częściej do zasobów mądrości i pobożności ludowej. Stymulującą rolę w powstaniu kolędy odegrały także bogate doświadczenia na polu teatru średniowiecznego, w którym partie śpiewane odgrywały istotną rolę. Pierwsze pośrednie wzmianki o śpiewie w Dniu Narodzin „Słońca sprawiedliwości” zawiera już Ewangelia św. Łukasza. Na polskich ziemiach kolęda początkowo oznaczała pieśń związaną z obrzędami noworocznymi. Przebierańcy w okresie od Bożego Narodzenia do Trzech Króli odwiedzali domy, często przebrani za tury, jelenie, wilki, konie, kobiety; śpiewali pieśni zwane godowymi (starosłowiański god - czas, rok).

 

3.      Zapoznanie uczniów z pastorałką „W tej kolędzie”.

(25 min)

c.     Faza podsumowująca

Wykonanie na instrumentach muzycznych pastorałki „W tej kolędzie” oraz jej wspólne zaśpiewanie.

 

 

(10 min)

4. Bibliografia

a. Elżbieta Korowajczyk, Moja muzyka. Podręcznik dla klas 4 – 6.

b. Janusz Ekiert, Bliżej muzyki. Encyklopedia.

5. Załączniki

a. Karta pracy ucznia

Najważniejsze zagadnienia związane z tematem lekcji Kolędy i pastorałki.

b. Zadanie domowe

 

...
Zgłoś jeśli naruszono regulamin