Symbolika harcerska(1).doc

(57 KB) Pobierz
Symbolika harcerska

Materiał edukacyjny rozdawany bezpłatnie w ramach szkolenia.

 

Symbolika harcerska

·         Lilijka

·         Koniczynka

·         Krzyż Harcerski

·         Pozdrowienie "Czuwaj"

·         Podkładki pod Krzyż

·         WAGGGS

·         WOSM

 

Lilijka

        Światowy symbol skautów. Kształt lilijki wzorowany jest na rysunku zakończenia igły magnetycznej w dawnych busolach. Symbolizuje podążanie harcerzy zawsze w dobrym kierunku, czyli zgodnie z ideałami Prawa i Przyrzeczenia. Na ramionach lilijki, która jest tradycyjnym symbolem przynależności do ZHP, znajdują się litery O N C (Ojczyzna - Nauka - Cnota). Są to pierwsze litery hasła Filomatów - tajnego związku polskiej młodzieży w Wilnie, działającego w pierwszej połowie XIX wieku. Harcerze noszą na nakryciu głowy lilijkę srebrną, instruktorzy - złotą.

  



Koniczynka

       Trójramienna koniczynka - oznaka skautek to symbol potrójnej służby: Bogu, Ojczyźnie, i bliźnim. Gwiazdki oznaczają Prawo i Przyrzeczenie, które harcerki zawsze mają przed oczami. Pionowa kreska to igła kompasu, wskazująca właściwy kierunek, a podstawa łodyżki wyraża płomień miłości bliźniego.

 

Krzyż Harcerski

        Odznaka ZHP wzorowana jest na najwyższym polskim odznaczeniu wojskowym, Orderze Virtuti Militari. Projekt krzyża powstał w roku 1912, początkowo przyjęto go jako odznakę Naczelnej Komendy Skautowej w zaborze rosyjskim. Od 1918 roku jest odznaką całego ZHP. Autorem projektu krzyża jest ks. Kazimierz Lutosławski. Poszczególne elementy krzyża mają dla nas znaczenie symboliczne. Na poziomych ramionach znajduje się napis "Czuwaj" - tradycyjne harcerskie pozdrowienie. W środku krzyża umieszczona jest lilijka - znak skautowy. Lilijkę otacza krąg, ku któremu biegną od środka promienie. Promienie symbolizują pozytywne oddziaływanie harcerzy, a okrąg - łączenie się wspólnym braterskim kręgu. Pomiędzy ramionami krzyża wpleciony jest wieniec z liści laurowych (symbol zwycięstwa) i dębowych (symbol męstwa). Drobne punkty na powierzchni ramion krzyża oznaczają niezliczone jak ziarna piasku rzesze harcerek i harcerzy.

 Pozdrowienie "Czuwaj"

        Pochodzi z czasów rycerskich, kiedy to, w czasie nocnej służby, strażnicy na murach miejskich nawoływali się w ten sposób. W 1910 roku zawołanie "Czuwaj" było hasłem zlotu organizacji "Sokół", a do harcerstwa wprowadziła je Olga Drahonowska - Małkowska. Dziś przypomina ono o gotowości do czynu, służby Ojczyźnie, pracy nad sobą. Pozdrowienia to wymieniają harcerze na powitanie i pożegnanie.

 Podkładki pod Krzyż

        Fragmenty materiału włożone pomiędzy mundur a Krzyż harcerski to specjalne podkładki. Ich kolor oznacza stopień w harcerstwie.

 

granatowa

     

przewodnik

 

zielona

 

podharcmistrz

 

czerwona

 

harcmistrz

 

czerwono-biała

po przekątnej (na górze biały trójkąt a pod spodem czerwony)

 

harcmistrz

Rzeczypospolitej (obecne już nie zgodna z przepisami lecz jeszcze u starych instruktorów można ją spotkać)

 WAGGGS - World Association Of Girl Guidesand, Girl Scouts (Światowe Stowarzyszenie Dziewcząt Przewodniczek i Dziewcząt Skautek)



        WAGGGS to największa niepolityczna organizacja dla dziewcząt i młodych kobiet, dobrowolny ruch wychowawczy oparty na wartościach duchowych, otwarty dla wszystkich dziewcząt, niezależnie od rasy, religii i narodowości, liczący ponad 8 milionów członkiń w 130 krajach. Współpracuje z ONZ i jej wyspecjalizowanymi agendami. Ma status konsultanta w UNESCO i UNICEF, jest aktywnie zaangażowana na poziomie narodowym i międzynarodowym.

        Region europejski WAGGGS odbywa swoje konferencje co trzy lata. Komitet Europejski ściśle współpracuje z Europejskim Komitetem Skautowym i niektóre działania odbywają się wspólnie.

        Znakiem przynależności zuchów, harcerek i instruktorek do Światowego Stowarzyszenia Przewodniczek i Skautek (WAGGGS) jest plakietka z żółtą koniczynką na niebieskim tle.

 WOSM - The World Organization Of Scout Movement (Światowa Organizacja Ruchu Skautowego)



      WOSM jest międzynarodowym stowarzyszeniem organizacji skautowych różnych krajów. Skupia ponad 16 milionów skautów ze 140 krajów. Władzą najwyższą WOSM jest Światowa Konferencja, która odbywa się co 3 lata. Najwyższą władzą między posiedzeniami jest Komitet Światowy. Rolę sekretariatu pełni Biuro Światowe z siedzibą w Genewie. Organizacja funkcjonuje w 5 regionach: europejskim, amerykańskim, arabskim, afrykańskim i azjatyckim. Podstawowy dokument określający zasady działania WOSM to "Konstytucja i Regulaminy WOSM".

        Znakiem przynależności zuchów, harcerzy i instruktorów do Światowej Organizacji Ruchu Skautowego (WOSM) jest plakietka z białą lilijką na fioletowym tle.

 

 

...
Zgłoś jeśli naruszono regulamin