zabawy konstrukcyjne scenariusz.doc

(24 KB) Pobierz
Zabawy konstrukcyjne w sztuce orgiami

Zabawy konstrukcyjne w sztuce orgiami.

 

1. Temat zajęcia: Zdumiony Mikołaj.

2. Cele ogólne:

-          radość z wykonywanej pracy

-          przeliczenie i klasyfikacja papierowych kół

-          poznanie emocji zdumienia

3. Cele szczegółowe:

-          składanie kółek papierowych

-          umieszczanie modelu w wyznaczonej przestrzeni

-          komponowanie modelu

-          przyklejanie modelu

-          nauka kształtów

4. Forma: praca indywidualna

5. Środki dydaktyczne: kolorowe kartki.

6. Grupa wiekowa: 3-4latki

 

7.       Przebieg zajęć:

Nauczycielka wita dzieci, zapoznaje je z tematem zajęć- tworzenie własnego Mikołaja.

a) Pierwsza sytuacja dydaktyczna

Zabawa dydaktyczna – Co tam jest?

– dzieci stając w kole, podają sobie oburącz pudełko (np. pudełko po butach), klaszcząc i skandując: Co tam jest? Nauczyciel zatrzymuje pudełko i sam uchyla wieczko, pokazuje swoje zdumienie, prosi o wyrażenie zdumienia przez dzieci, gdy pokaże, co się w pudełku znajduje. Zdumione dzieci wraz

z nauczycielem wołają: O! Duże czerwone kółko. O! Jakie małe białe kółko. Pudełko wędruje kilka razy. Przy końcu zabawy nauczyciel zdumiony woła: O! Puste pudełko,O! Jeszcze coś! Na spodzie wieczka model Mikołajka wykonany w technice orgiami płaskie z koła. Dzieci oklaskami i okrzykami

witają Mikołajka. Dzieci podchodzą kolejno do pudełka i mogą wybrać sobie np. po 2 kółka – jedno duże, jedno małe jako prezent od Mikołajka.

b) Druga sytuacja dydaktyczna

Ćwiczenia manipulacyjne – dzieci, siedząc przy stolikach, podają sobie oburącz karton z wykonanym w technice orgiami płaskie z koła Mikołajkiem (cztery grupy dzieci to cztery plansze z Mikołajkiem),

jednocześnie śpiewają świąteczną piosenkę lub tylko słuchają jej nagrania (w przypadku, gdy nauczyciel rozpoczął właśnie przygotowania do zapoznania się z jej melodią i tekstem). W momencie zatrzymania melodii, dziecko z Mikołajkiem w rękach dokonuje analizy dotykowej modelu.

Dzieci, patrząc na model Mikołajka, dują wyboru kółek potrzebnych do wykonania modelu, rozmawiają na temat kółek, które już mają

 

Dzieci  obserwują czynności nauczyciela, który również składa, komponują – układają zwarty model

na kartce, rozmawiają z nauczycielem.

Dzieci przylepiają własny model według sposobu demonstrowanego przez nauczyciela (sposób dotyczy ilości używanego kleju – jedna kropka kleju na zakładce przylegającej do kartki).

Na koniec- wzajemne prezentowanie wykonanych prac, tworzenie galerii Mikołajków, okrzyki, oklaski, gratulacje.


 

Zgłoś jeśli naruszono regulamin