kształtowanie ćw.2.doc

(125 KB) Pobierz
Gatunek

Gatunek

Cechy ogólne

Liście

Owoce

Kwiaty

Kora, szyszki

Jałowiec pospolity

Odm. Irlandzka

Juniperus communis

‘Hibernica’

Gatunek zawsze zielonego krzewu należący do rodziny cyprysowatych,

Zawsze zielony, powoli rosnący, prosty, od nasady rozgałęziony krzew o kolumnowej, niekiedy także płasko rozpostartej formie wzrostu; występuje również jako małe drzewo o wielu pniach z wąsko piramidalną (tylko rzadko spłaszczoną) koroną, osiąga wysokość 0,5 – 6 m (w uprawie- do 12 metrów). Młode pędy 3m- kanciaste z wąskimi podłużnymi listewkami.

Liście szpilkowate, przeważnie po trzy w okółku, daleko od siebie, prosto odstające, nie zbiegające w dół pędu, sztywne, kłujące, 10-20 mm długości i 1-2 mm szerokości, równowąskie do lancetowatych, na końcu tępe lub kolczasto zaostrzone, proste, zwykle szarozielone, z wierzchu z szeroką białą wstęgą środkową i wąskimi zielonymi smugami brzeżnymi.

Jagodoszyszki dojrzewają jesienią drugiego lub trzeciego roku, mają 6-9 mm średnicy, są czarnobrunatne, niebieskawo oszronione, na krótkich trzoneczkach. Nasiona słabo 3- kanciaste, jasnobrunatne, z twardą łupiną.

Niedojrzałe nibyjagody są wielkości grochu, zielonkawe, bez soku, nieprzyjemne w smaku.

Rozdzielnopłciowe, tylko bardzo rzadko obupłciowe, pojawiają się jesienią w pachwinach liści okółków w środkowej części gałązek. Kwiaty męskie małe, podłużne, żółte, zwykle skierowane skośnie w dół, składają się z licznych okółków o 3 łuskowatych pręcikach.

Szyszki żeńskie bardzo małe i niepozorne, zielonkawe, prosto wzniesione, składające się z licznych 3- członowych okółków o podłużnie spiczastych listkach łuskowych. Trzy zalążki są umieszczone szczytowo pomiędzy trzema najwyższymi łuskowatymi listkami (zwanymi także łuskami nasiennymi). Po zapyleniu łuski te zrastają się w jedną i mięsistą nibyjagodę lub szyszkojagodę otaczającą 3 nasiona.

Kora 

Początkowo gładka czerwonawo brunatna, później szarobrunatna wzdłuż popękana, odpadająca w postaci łusek i włókien.

 

Jałowiec Pfitzera (j.pośredni)

Juniperus x pfitzerana ‘Pfitzer’

(J.x media)

Krzew rozłożysty, osiągający do 2,5 m średnicy (po 10 latach ok. 1 m) i 1 m wysokości przy dość nieregularnym pokroju.

 

 

 

 

Jodła koreańska- Abies koreana

gatunek niski (do 15 m) i rosnący powoli, igły krótjkie, ciemnozielone od góry i kredowobiałe od spodu, bardzo popularna w Polsce, wystepuje w wielu odmianach ogrodowych

ciemnozielone igły, które na spodzie mają kredowobiałe pask

 

 

Niebiesko-fioletowe szyszki pojawiają się już na młodych roślinach, mają ok. 7cm.

Jodła jednobarwna (kalifornijska) odm. Niebieska

Abies concolor ‘Violacea’

Dorasta od 20 do 40 m wysokości, tworząc regularny, wyniosły, wąskostożkowy pokrój. Korona z zaokrąglonym wierzchołkiem.

Bardzo długie igły (4-7 cm), miękkie, szablasto wzniesione, z zaokrąglonymi wierzchołkami, z obu stron szarozielone lub niebieskawe.

 

 

Stojące, długości 7-13 cm, walcowate, w odcieniach zieleni i fioletu.

Świerk pospolity odm. Przypominająca wiciową – Picea abies ‘Falcato- viminalis’

Korona smukła, stożkowata. Dolne konary z wiekiem zwieszają się, górne pozostają w większości poziomo.

Krótkie (1-3 cm), zaostrzone igły o kwadratowym przekroju poprzecznym. Ostro zakończone, ułożone równomiernie na gałęziach.

 

Drzewo jednopienne, kwitnie wiosną. Kwiaty żeńskie czerwonofioletowe, szyszeczkowate, długości 2 cm, wyrastają pionowo na końcach pędów. Kwiaty męskie to podłużne kotki, żółte, długości 1-1,5 cm, zwisają blisko końca pędu.

Szyszki 

Długie (10-15 cm), gładkie i zwisajace. Początkowo zielone, później jasnobrązowe. Opadają w całości. Nasiona brązowe lub czarne o długości 2-5 mm posiadają podłużne skrzydełka długości 1-2 cm.

Kora czerwonobrązowa lub szarobrązowa, początkowo gładka, z wiekiem łuskowata.

Żywotnik zachodni-

Thuja occidentalis

Początkowo korona wąskostożkowata lub kolumnowa, z czasem cylindryczna.

Łuskowate igły, na pędach wierzchołkowych zaostrzone, odstające, rozmieszczone rzadko, długości 3-4(5) mm, na gałązkach silnie przylegające, tępo zakończone, długości około 2,5 mm. Łuski rosnące na dolnej i górnej płaszczyźnie gałązki opatrzone wypukłym gruczołkiem żywicznym, boczne krótsze i bez gruczołków.

 

 

Wąskojajowate Szyszki, początkowo żółtozielone, dojrzałe jasnobrązowe, długości 8-12 mm, złożone z 8-10 łusek. Wyrastają na krótkich bocznych rozgałęzieniach. Kora ciemnobrązowa, łuszcząca się wąskimi pasemkami. Silnie spłaszczone, jasnozielone gałązki stają się brunatne w zimie.

Jodła kaukaska- Abies nordmanniana

Drzewo dorastające w ojczyźnie 50 (60) m wysokości i 1,5—2 m pierśnicy. Gatunek bardzo podobny do jodły pospolitej, od której różni się przede wszystkim innym ułożeniem igieł.

Igły- są one nie płasko rozłożone, ale częściowo skierowane ku górze i ku przodowi, zakrywając gałązkę, z 2 białymi paskami, (1,4—4,0 cm)

 

 

Szyszki długości 12—20 cm, szerokości 4—5 cm, początkowo zielone, potem ciemnobrązowe, bardzo często pokryte żywicą.

Abies cephaloniana

Drzewo dorastające do 6-8 m o pokroju szeroko stożkowatym.

Igły ciemnozielone, gęste , z dwoma białymi paskami na spodniej stronie

 

 

 

Irga Dammera- Cotoneaster dammeri

Bujny, płożący, zimozielony krzew o długich pędach, Dorasta do ponad 2 metrów szerokości

Ciemnozielone liście, skretoległe, liść całobrzegi

Owoce małe, jabłkowate czerwone długo utrzymujące się na roślinie.

Kwiaty białe, drobne, kwitnące na przełomie maja i czerwca.

 

Bluszcz pospolity- Hedera Helix

gatunek wiecznie zielonego pnącza, gatunek trujący, pod ochroną.

Zimozielone, skrętoległe, z wierzchu ciemnozielone, błyszczące, pod spodem jaśniejsze, czerwieniejące przy niższych temperaturach, skórzaste, dwupostaciowe (heterofolia). Osadzone na pędach płonych 3-5 klapowe, u nasady sercowate, długości i szerokości od 4 do 10 cm. Liście rosnące na pędach kwitnących są jajowate lub jajowatolancetowate, całobrzegie.

...
Zgłoś jeśli naruszono regulamin