Scenariusz zajęcia 5-cio latki LUSTRA.doc

(27 KB) Pobierz

Scenariusz zajęcia 5-cio latki LUSTRA

 

~ 3 marca 2009 ~

 

Opracowała i prowadziła - Renata Włodarska - Samorządowe Przedszkole nr 178 Kraków

 

Temat dnia: - LUSTRA

 

Temat globalny:  - Bawmy się światłem

 

Cele ogólne:

 

- zapoznanie dzieci z historią wynalazku - lustro

 

- zapoznanie dzieci ze zjawiskami optycznymi: przedmioty matowe i błyszczące

 

- rozwijanie u dzieci umiejętności współdziałania w zespole

 

- doskonalenie dodawania w zakresie 6-ciu

 

Cele operacyjne:

 

Dziecko

 

- wypowiada się na konkretny temat

 

- ogląda przedmioty i dokonuje segregacji

 

- tańczy dostosowując ruch do tempa i rytmu muzyki

 

- manipuluje lustrami i odkrywa różne efekty

 

- bawi się lustrami i paskami z kropkami - odkrywa efekt odbicia i przbywania kropek

 

Pomoce:

 

- różne przedmioty matowe i błyszczące

 

- łyżki dla każdego

 

- lusterka dla każdego i paski kartonowe z kropkami

 

- obrazki z bajek “Bazyliszek”, “Królowa Śniegu”, “Królewna Śnieżka”

 

- gazeta “Pętliczek 8/94″

 

Metody:

 

- podająca, problemowa

 

Formy pracy:

 

- zbiorowa, indywidualna,  zespołowa

 

Przebieg:

 

1. Zagadka  “Bywa w ramkach lub bez ramy,

 

często w nim się przeglądamy,

 

ono zawsze powie szczerze

 

czy wyglądasz jak należy”   (LUSTRO)

 

2. Bajki. Dzieci oglądają 3 obrazki z bajek- “Bazyliszek”, “Królowa Śniegu”, Królewna Śnieżka”.

 

- zastanawiają się jaki przedmiot /taki sam/  występuje w tych bajkach i ma ważne znaczenie /lustro/

 

- jakie właściwości miało każde lustro

 

3. Historia lustra. Przedstawienie dzieciom krótkiej historii lustra wg “Pętliczek 8/94″

 

4.  Ciekawe efekty. Praca w 4 zespołach - dzieci dostają pudła z zestawem przedmiotów (tace, miski metalowe, miski    plastikowe, przedmioty drewniane)

 

- dzieci oglądają i szukają swojego odbicia

 

- segregują na 2 zestawy:

 

1) te które odbijają światło (są błyszczące)

 

2) te które nie odbijają światła (są matowe)

 

5. Ciekawe łyżki. Dzieci oglądają swoje odbicie w łyżkach

 

(strona wypukła - pomniejsza obraz) ,  (strona wklęsła - odwraca obraz)

 

6. Zabawa przy muzyce “Taniec z łyżką”

 

7. Zabawa z lustrami. Dzieci stoją w półkolu - eksperymentują jak ułożyć lustro, aby zobaczyć:

 

1) co widać z tyłu

 

2) co widać z boku

 

3) swoje nogi i pantofle

 

8. Gra matematyczna z lustrami - wg koncepcji E. Gruszczyk-Kolczynskiej.

 

Dzieci współpracują w parach.

 

Wykorzystanie pasków kartonowych z kropeczkami.

 

Dzieci dodają figury z paska i odbite w lustrze. Porównują ilość .

 

Napisane przez: R.Wlodarsk

...
Zgłoś jeśli naruszono regulamin