Scenariusze cyklu zajęć biblioterapeutycznych inspirowanych utworem Bolesława Prusa pt.doc

(40 KB) Pobierz
Scenariusze cyklu zajęć biblioterapeutycznych inspirowanych utworem Bolesława Prusa pt

Scenariusze cyklu zajęć biblioterapeutycznych inspirowanych utworem Bolesława Prusa pt. Katarynka

Zajęcia pierwsze: Gdy ktoś jest samotny
Cele:

·         poruszenie problemu samotności;

·         wzmocnienie więzi w grupie;

·         pobudzenie wiary we własne możliwości;

·         wyrobienie umiejętności radzenia sobie w grupie rówieśniczej.

Miejsce zajęć: sala
Uczestnicy zajęć: młodzież w wieku 15-17 lat mająca problemy w kontaktach z innymi ludźmi, głęboko przeżywająca swoja samotność.
Czas trwania: 90 – 120 minut ( w zależności od potrzeb i tempa pracy uczestników zajęć)
Pomoce: kredki, mazaki, arkusze papieru

Tok zajęć:
Część pierwsza

1.    Zajęcia wprowadzające ( zawieramy kontrakt i ustalamy jego zasady).

o        Uczestniczymy w zajęciach dobrowolnie;

o        Nie krytykujemy wypowiedzi innych osób;

o        Uwzględniamy potrzeby członków grupy;

o        Mówimy sobie po imieniu;

o        Każdy ma na swoja wypowiedź i działanie tyle czasu ile potrzebuje;

o        Nie przerywamy wypowiedzi innych osób;

o        Mówimy zawsze w swoim imieniu;

o        Jesteśmy tolerancyjni i życzliwi wobec siebie;

o        Możemy odmówić uczestnictwa w ćwiczeniu lub zadaniu;

o        Uważnie słuchamy wypowiedzi innych;

o        Inne.

2.    Zajęcia integrujące grupę:

o        Poznajemy się – siedząc w kręgu uczniowie przedstawiają się w niekonwencjonalny sposób np. „Jestem tutaj mimo że...”, „Chciałabym dzisiaj...”

o        Zapamiętujemy swoje imiona – ćwiczenie polegające na wymienianiu imion wszystkich uczestników zajęć po kolei przez wszystkie osoby w grupie.

o        Zabawa integrująca grupę : „Szukam kogoś podobnego do mnie”.

o        Swobodna rozmowa na kilka tematów: „Najbardziej lubię ....”, „Chciałabym...”, „Mój najszczęśliwszy dzień w życiu...”, „ Gdybym był czarodziejem...”, „Moje marzenia...”.

o        Krąg uczuć ( uczestnicy zajęć siedzą w kręgu , jedna osoba wchodzi do środka i pokazuje mimicznie jakieś uczucie np. smutek, zniechęcenie, radość, wyolbrzymiając je. Następnie wskazuje kogoś z kręgu. Osoba wybrana wchodzi do środka i prezentuje uczucie przeciwstawne do pokazanego wcześniej, a potem pokazuje kolejne uczucie. Zabawa trwa tak długo, aż wszyscy uczniowie wezmą w niej udział.).

o        Rozmowa na temat: „Powiem ci co najbardziej mi przeszkadza, denerwuje, sprawia przykrość...”

o        Krótka informacja o emocjach towarzyszących poprzedniemu ćwiczeniu.

Część druga: definiowanie pojęć.

·         Zajęcia plastyczne – malowanie obrazu „Samotność wśród ludzi”.

·         Metoda „Słoneczko”– uczniowie wypisują słowa, które kojarzą im się z samotnością. (definiowanie problemu).

·         Wolna trybuna: „Czy ja kiedyś czułem się samotny?”, „Co zrobić, aby ludzie nie czuli się samotni?”, „Jak można sobie radzić z samotnością?”.

·         Próba podsumowania problemu samotności.

Zakończenie:

·         zabawa „Iskierka”,

·         taniec integracyjny



Zajęcia drugie: Samotność wśród ludzi
Cele:

·  Uświadomienie uczestnikom, że wśród nas jest wielu samotnych ludzi.

·  Uświadomienie uczestnikom problemów jakie mają ludzie niepełnosprawni.
Czas trwania: 150 – 180 minut

Część pierwsza
Zajęcia rozluźniające:

·         Słuchanie muzyki klasycznej.

Część druga

1.    Praca z tekstem: Głośne odczytanie noweli przez uczestników zajęć lub prowadzącego.

o        Dyskusja na temat filmów i książek w których pojawiły się podobne problemy jak w Katarynce.

o        Scenka dramowa: „Niewidoma dziewczynka w supermarkecie” – podział uczestników na grupy czteroosobowe.

o        Omówienie ćwiczenia zgodnie z pięcioma poziomami świadomości w dramie.

o        Swobodna rozmowa na temat problemów ludzi niepełnosprawnych.

o        Tworzenie żywego obrazu, który ma przedstawiać człowieka samotnego wśród tłumu ludzi. Omówienie tego ćwiczenia – rozmowa kierowana . W czasie omawiania uczestnicy słuchają muzyki relaksacyjnej.

o        Podsumowanie problemu - samotności wśród ludzi .

2.    Kartka z pamiętnika na temat: „Byłem dziś taki samotny” lub list do osoby, która czuje się samotna, zawierający porady dotyczące sposobów radzenia sobie z samotnością.

3.    Ewaluacja:

o        O jakie doświadczenia wyniesione z zajęć jestem bogatszy?

o        Co bym zmienił lub wyrzucił?



Zajęcia trzecie: „Zobacz” innych ludzi
Cel:

·         Uwrażliwienie młodzieży na problemy osób niepełnosprawnych.

Czas trwania: 90 – 120 minut

Tok zajęć:

1.    Rozmowa przy relaksującej muzyce na temat problemów z jakimi borykają się ludzie niepełnosprawni.

2.    Przypomnienie uczestnikom fragmentów utworu, które dotyczą samotności i niepełnosprawności ( s. 60, s. 63 – opis samotności i smutku dziecka, s. 61 – opis choroby dziewczynki, s. 62 – opis odbierania świata przez osobę niewidomą)

3.    Analiza momentu kulminacyjnego noweli.

4.    Scenka pantomimiczna ilustrująca, wybrany fragment Katarynki dotyczący samotności.

5.    Scenki dramowe ( wchodzenie w rolę pana Tomasza, dziewczynki, matki) – próba zaprezentowania dalszego ciągu noweli.

6.    Omówienie ćwiczenia ze szczególnym zwróceniem uwagi nowe relacje pana Tomasza i dziewczynki. (Co może wyniknąć z takich kontaktów?, Co zyskuje pan Tomasz, a co dziewczynka i ewentualnie jej mama?)

Zakończenie zajęć - słuchanie muzyki relaksującej ( np. dawne melodie związane tematycznie z katarynkami).
Ewaluacja: co podobało się uczestnikom na zajęciach, a co uważają za zbędne?

Zajęcia czwarte: „Warto pomagać innym”
Cele:

·         Wzbudzenie empatii i chęci pomagania osobom niepełnosprawnym.

·         Uświadomienie uczestnikom, że pomaganie innym jest sposobem na pokonanie własnej samotności.

Czas trwania: około 180 minut
Tok zajęć:

1.    Obejrzenie adaptacji filmowej noweli „Katarynka”.

2.    Krótka dyskusja na temat filmu np. gry aktorów, muzyki filmowej, naszych odczuć po lekturze i po filmie.

3.    Scenki dramowe:
Odtworzenie techniką „filmu” scenki ilustrującej przyczynę zmiany decyzji pana Tomasza. odnośnie wpuszczania na podwórze katarynek.

o         

o        Przyjęcie dla nowych przyjaciół w domu pana Tomasza;

o        Pan Tomasz i jego niewidoma sąsiadka na spacerze;

o        Wizyta u okulisty.

4.    Dyskusja kierowana na temat zmiany postawy i zachowania mecenasa. Powinny pojawić się tu następujące zagadnienia:

o         

o        Co można osiągnąć pomagając innym?

o        Czy warto pomagać innym ludziom?

o        Jak można pomagać koleżankom, kolegom w szkole?

o        Kto bardziej zyskuje: ten komu pomagamy, czy my sami?

o        Jak można pomagać ludziom niepełnosprawnym?

o        Czy znam osoby którym chciałbym pomóc?

5.    Pisanie wiersza dla osoby samotnej przy wyciszającej muzyce klasycznej

6.    Odczytanie napisanych wierszy

7.    Ewaluacja :

o        O jakie doświadczenia z zajęć jestem bogatszy?

o        Co bym zmienił lub usunął z zajęć?

 

 

 

 

...
Zgłoś jeśli naruszono regulamin