Deszczowo jesienne zabawy logopedyczne.doc

(23 KB) Pobierz
Deszczowo - jesienne zabawy z mową - konspekt zajęć logopedycznych

Deszczowo - jesienne zabawy z mową - konspekt zajęć logopedycznych

(zajęcia otwarte dla rodziców)

 

Rodzaj zajęcia: logopedyczne – mała grupa (udział dzieci i rodziców)

 

Cel główny: korygowanie trudnych głosek szeregu szumiącego

Cele operacyjne:

- gimnastyka języka

- utrwalenie właściwego toru oddechowego

- rozwijanie słuchu mownego

- rozwijanie percepcji słuchowej

- rozwijanie słownika

 

Forma: grupowa

Metody: czynnościowa, oglądowa, słowna, ćw. artykulacyjne, oddechowe, słuchowe, fonacyjne, relaks,

 

Przebieg zajęcia:

 

1. Powitanie przez terapeutę dzieci i ich rodziców. „Iskierka” – wspólne powitanie zabawą integracyjną.

 

2. „Gimnastyka narządów mowy” – terapeuta demonstruje i prosi rodziców i dzieci o wspólne włączenie się do ćwiczeń.

•kropelki deszczu – malowanie kropelek deszczu czubkiem języka na podniebieniu górnym przy otwartych ustach.

•burza – dmuchanie o różnym natężeniu przez słomkę do wody w kubku.

•wiatr – naśladowanie : wietrzyku, wiatru i wichru poprzez wypowiadanie gł. „sz” o różnym natężeniu .

 

3. Praca z tekstem wierszyka T. Śliwiaka – „Idzie Jesień”. Terapeuta czyta tekst utworu, a następnie rozmawia z dziećmi n.t. wiersza:

•kto idzie pod parasolem ? (jesień)

•jaki kolor parasola miała ? (złocisty)

•którędy szła jesień ? (szła łąką, polem)

•którędy mogła jeszcze iść ? (lasem, parkiem)

•co dzieje się , kiedy jesień zamknie parasol ? (świeci słońce)

•co dzieje się, kiedy jesień otworzy parasol ? (pada deszcz)

 

I. Przyporządkowanie obrazków do ilustracji jesieni (słońce, deszcz, parasol, las)

 

II. Przyporządkowanie odpowiednich opisów jesieni (kolorowa, deszczowa, wietrzna, mokra, smutna)

 

4. „Jesienna skrzynia słów” – terapeuta prosi dzieci aby wylosowały ze skrzyni słowo z trudnymi głoskami języka polskiego (deszcz, mżawka, wicher, burza, szyszka, grzmot, kasztan, żołądź ). Rodzice odczytują wyrazy i próbują z nimi ułożyć proste dwu-, trzyczłonowe zdania, które powtarzają dzieci.

 

5. „Jeżyk”, n.p. „Rysowane wierszyki” E. Skorek – relaks i rozluźnienie mięśni. Terapeuta czyta tekst wierszyka , a zadaniem rodziców i dzieci jest uważne słuchanie i rysowanie nawzajem palcem na plecach tego co czyta prowadzący. Zabawę można powtórzyć, ale tym razem rysujemy na kartce papieru położonej na plecach i za pomocą ołówka.

 

Podziękowanie dzieciom i rodzicom za wspólny udział w zabawie.

...
Zgłoś jeśli naruszono regulamin