Utrwalenie prawidłowej artykulacji głosek szeregu szumiącego w zabawach językowych..doc

(70 KB) Pobierz
1

1. Konspekt zajęć logopedycznych w pracy z dzieckiem
o specjalnych potrzebach edukacyjnych.

 Temat: Utrwalenie prawidłowej artykulacji głosek szeregu szumiącego w zabawach językowych.

  

CELE:

       Operacyjne:

1.           Dziecko precyzyjnie wykonuje ćwiczenia narządów artykulacyjnych.

2.           Prawidłowo wymawia głoski sz, ż, cz.

3.           Potrafi poprawnie wykonać ćwiczenia oddechowe.

4.           Potrafi zauważyć różnicę między artykulacją prawidłową a nieprawidłową.

 Rewalidacyjne:

1.     Wydłużanie czasu koncentracji uwagi.

2.     Usprawnianie motoryki rąk i dłoni.

3.     Usprawnianie analizatorów wzrokowego wzrokowego słuchowego.

Wychowawcze:

1.     Kształcenie umiejętności pracy w zespole.

2.     Wdrażanie do utrzymywania porządku w miejscu pracy.

        METODY:

1.)         Wizualna.

2.)         Instrukcje słowne.

3.)         Ćwiczenia praktyczne.

4.)         Zabawowe.

CZĘŚC WSTĘPNA

1)    Przygotowanie aparatu artykulacyjnego do ćwiczeń.

Ø     Logopeda opowiada historyjkę o ,, Babie Jaga robi porządki” i wykonuje ćwiczenia języka,

Ø     Dzieci naśladują ruchy języka, obserwują je w lusterku.

 2) Przygotowanie warg i języka do uzyskania prawidłowej artykulacji głosek szeregu szumiącego - sz, ż, cz.

Ø     Przypomnienie i demonstracja układu warg i języka przy artykulacji głosek sz, ż, cz.

Ø     Naśladowanie szumu drzew (sz), warkotu startującego samolotu (ż), jazdy pociągiem (cz).

 

CZĘŚĆ WŁAŚCIWA

 1.     Nazywanie przedmiotów. Układanie zdań.

      Ø     Wybieranie przedmiotów z głoską ż, nazywanie ich.

Ø     Układanie zdań.

       2.     Ćwiczenia oddechowe i relaksacyjne.

      Ø     Nakładanie liści przy pomocy plastikowych rurek.

Ø     Zwrócenie uwagi na głęboki wdech i wydech po nałożeniu listka.

      3.     Ćwiczenia autokontroli słuchowej.

      Ø     Nagrywanie na taśmę wymowy dzieci, a następnie odtwarzanie.

Ø     Potwierdzanie przez dzieci wymowy prawidłowej lub nieprawidłowej. Korygowanie błędów.

      4. Stabilizacja ż w wymowie spontanicznej w oparciu o grę planszową  ,,Zwierzęta”.

            Ø     Objaśnienie zasad gry.

Ø     Poprawne nazywanie zwierząt na planszy.

     5. Obrysowywanie kształtów przedmiotów z głoskami sz, ż, cz.

 

Ø     Wyszukiwanie przedmiotów na rysunku i nazywanie ich.

Ø     Obrysowywanie ich kształtu kolorowymi kredkami.

   ZAJĘCIA WŁAŚCIWE

   -Podsumowanie zajęć, pożegnanie - żegnają się ręce, kolana, łokcie.

 


2. Scenariusz zajęć logopedycznych

 Temat: Wiosenna przygoda węża

 

 

Data:11-04-2005

Prowadząca: Maria Rozwodowska

Grupa 5 i 4- latki

Cele:

-         utrwalenie prawidłowej wymowy głosek  s, z , c

-         rozwijanie percepcji słuchowej

-         utrwalanie prawidłowego toru oddechowego

-         usprawnianie motoryki artykulacyjnej

           

Pomoce:

- lusterka dla wszystkich dzieci

- tablica ze schematem przedstawiającym układ narządów mowy

- papierowe trawki dla każdego dziecka 

- papierowe rybki z obrazkami

- obrazki, w nazwach, których znajduje się głoska s, z, c

 

 Przebieg zajęć:

 

1. Gimnastyka narządów mowy –Przygoda węża

Wąż. spał smacznie w swojej jaskini (język leży płasko na dnie jamy ustnej). Kiedy mocniej zaświeciło słońce, zaczął się wiercić (dzieci poruszają czubkiem języka za dolnymi zębami ). Obudził się , podniósł (dotykają językiem do dziąseł za górnymi zębami ) i rozejrzał dookoła ( oblizują górne i dolne zęby od strony wewnętrznej ). Chciał wyśliznąć się  ze swojej jaskini  ( dzieci przeciskają  język między zbliżonymi do siebie zębami ), ale okazało się, że przejście zablokował duży kamień ( przy złączonych zębach rozchylają  i łączą wargi ). Wąż wyszedł na zalaną słońcem polanę ( wysuwają język daleko do przodu ) . Zatańczył uradowany (dzieci rozchylają usta jak przy uśmiechu, oblizują wargi ruchem okrężnym ) i zasyczał głośno (wymawiają sss...).

 

2. Zabawa słuchowo- ruchowa- Wiosna czy zima?

Prowadzący umawia się z dziećmi, że kiedy usłyszą informacje związane z wiosną, będą wyraźnie syczeć sss...

 

W ogrodzie zakwitły przebiśniegi i krokusy.

Nad stawem stoją bociany.

Dzieci zjeżdżają z górki na sankach.

Mocno świeci słońce, dni są coraz dłuższe.

Wieje mroźny wiatr i sypie śnieg.

Na drzewie pojawiły się zielone pączki.

 

3. Zabawa oddechowa – Wiosenny wiatr

Dzieci delikatnie dmuchają na papierowe trawki długim strumieniem powietrza. Naśladują wiosenny wiatr. Prowadzący zwraca uwagę na prawidłowy tor oddechowy.

 

4. Zabawa słuchowo - artykulacyjna - Łowienie wyrazówProwadząca układa ze sznurka kontury stawu. Wkłada do niego papierowe rybki z wrysowanymi w nie obrazkami, w nazwie których znajduje się głoska s. Proponuje dzieciom łowienie rybek przy pomocy wędki z magnesem. Zwraca uwagę na  prawidłowe ułożenie narządów artykulacyjnych podczas wymawiania głoski s.

 

5. Zabawa słuchowo- artykulacyjna- Sen węża

 

Prowadząca opowiada dzieciom historyjkę. Umawia się, że na każde słowo, w którym usłyszą głoskę s, będą reagowały krótkim sykiem.

Wąż spał sobie smacznie w swojej jaskini pod wiszącą skałą.

Promienie słońca wpadły przez małą szczelinę i muskały jego niebieską skórę.

Nagle wąż obudził się z sykiem.

Śniło mu się, że gonił go wielki tygrys.

 

6. Zabawa artykulacyjna – Co znajduje się w pudełku?

Zadaniem dzieci jest odgadnięcie dotykiem przedmiotów umieszczonych w ,,czarodziejskim pudełku”, a następnie starają się wyraźnie i poprawnie nazywać przedmioty.

  

7....

Zgłoś jeśli naruszono regulamin