KATECHEZA O SZKODLIWOŚCI ALKOHOLU
Temat : NIE ZABIJAJ SAMEGO SIEBIE.
1. Niebezpieczna zabawa.
Na pewno każde z was widziało człowieka pijanego. Jak się zachowuje taki człowiek? Często idzie zataczając się w prawo i lewo, bywa, że leży na chodniku, na klatce schodowej czy na trawniku przed blokiem. Często słyszymy jak ludzie pijani wracając do domu głośno mówią, śpiewają, zaczepiają innych. Ludzie się ich boją, omijają z daleka, zamykają przed nimi drzwi własnych mieszkań.
Jak myślicie, czy ten pijany człowiek pił od zawsze? Nie. Kiedyś musiał być ten pierwszy raz. Kiedyś sięgnął po alkohol.
Jakie są najczęstsze okazje do picia?
(Pozwolić dzieciom wypowiedzieć się, a potem usystematyzować ich wypowiedzi)
Na pewno dzieci wymienią:
· Imieniny
· Wesela
· Chrzciny
· Święta
· 18 urodziny
Jak się zaczyna picie alkoholu?
Często słyszymy, że trochę alkoholu nie szkodzi, że to przecież nic złego wypić piwo czy lampkę wina. I tak alkohol zaczyna nas oszukiwać, bo przecież taki sam jest w piwie, jak we winie czy wódce.
Sięgamy po alkohol nieraz z ciekawości, chcąc zobaczyć jak to jest po wypiciu. Nieraz sięgamy po alkohol pod wpływem kolegów czy koleżanek. Nieraz mamy zbyt dużo czasu, nie wiemy co z nim zrobić. Ktoś nam mówi, że nie można się dobrze bawić na dyskotece, prywatce, urodzinach jeżeli się nie wypije alkoholu. Czy tak jest naprawdę?
(wypowiedzi dzieci)
2. Skutki spożywania alkoholu.
(wolne wypowiedzi dzieci)
Skutki które się dają często zauważyć to:
· Rodzice zamiast być razem z dziećmi w domu uciekają tam gdzie mogą wypić
· Częste awantury w domu
· Płaczące dzieci
· Dzieci wstydzące się własnego ojca, który chodzi pijany
· Problemy z nauką i zachowaniem w szkole
Zdarza się czasem, że w pierwszych klasach szkoły podstawowej ktoś uczy się bardzo dobrze. Jednak koledzy, złe towarzystwo, udawanie dorosłych, sprawiają, że coraz trudniej o dobre oceny, pojawiają się problemy z zachowaniem w szkole i domu. Dorośli pijący alkohol czynią wiele zła – pijani kierowcy są sprawcami wielu wypadków samochodowych, wielu ludzi przez alkohol zostaje kalekami lub innych nimi czyni do końca życia.
(dzieci mogą podać przykłady, kiedy alkohol stał się przyczyną nieszczęść, zła, tragedii)
3. Czy musimy ulegać gdy ktoś nas namawia do picia?
NIE! Tego słowa musimy się nauczyć mówić kiedy ktoś nas namawia do picia lub częstuje alkoholem. Tak samo musimy się zachować wobec narkotyków czy papierosów. Nie jest to łatwe i potrafi to tylko ten, kto jest blisko Pana Boga, przez modlitwę, spowiedź, Komunię św. Powinniśmy często prosić Boga za tych, którzy nie potrafią żyć bez alkoholu, ale też za siebie samych, abyśmy nie złamali przyrzeczenia danego Bogu w czasie 1 komunii św. Pamiętajmy, że dzięki naszej abstynencji ktoś uzależniony od alkoholu może zerwać z nałogiem, (jeżeli ty nie wypijesz pierwszego kieliszka, może ktoś nie wypije ostatniego, który go zabije).
Pamiętajmy, że alkohol zabija naszą radość, szczęście, wyniszcza nasze ciało, działa jak trucizna.
Pomyśl: gdyby przed człowiekiem głodnym postawiono chleb i wódkę, to co on wybierze?
(dzieci odpowiadają)
Macie rację, że chleb. Ale alkoholik zawsze wybierze wódkę, nawet wiedząc, że umrze z głodu.
Starajcie się postępować tak, by wybierać to co dobre i pamiętajcie, że alkohol jest zły bo nas zabija.
zznn