wina_03.rtf

(7 KB) Pobierz
Degustacja wina

Degustacja wina

 

Podczas nalewania wina szyjka butelki nie powinna dotykać krawędzi kieliszka. Nie należy również wlewać wina zbyt gwałtownie, bo wtedy nadmiernie się utlenia i traci swój subtelny i świeży aromat.

Wino czerwone nalewamy ostrożnie tak, by osad z dna butelki nie zmącił trunku. Wylot butelki powinien znajdować się tuż nad kieliszkiem, przy nalewaniu wina białego odległość ta powinna wynosić około 5 cm, a wina musującego - ponad 10 cm.

Kieliszki napełniamy do połowy albo 2/3 ich wysokości, aby zapach miał się gdzie gromadzić. Aromat wina koncentruje się bowiem u szczytu kieliszka. Pieniące się trunki musujące wlewa się na raty - najpierw odrobinkę, następnie do 3/4 wysokości kieliszka.

 

Wino pijemy powoli małymi łykami, delektując się jego aromatem i smakiem.

Kieliszki z winami schłodzonymi (białymi, musującymi i ziołowymi) trzymamy za nóżkę, aby nie ogrzewać napoju dłonią, natomiast z czerwonymi - za czaszę lub za nóżkę.

Popijając wino w gronie rodziny lub przyjaciół nie musimy zbytnio przejmować się etykietą. Pijmy takie wino, jakie lubimy, i do takich potraw, do jakich nam smakuje.


Degustacja wina składa się z trzech części:

Analiza wzrokowa pozwala ocenić wygląd wina, jego kolor, przejrzystość, blask, intensywność i płynność.

Analiza zapachowa służy ocenie bogactwa aromatycznego wina. Zapachy dzielimy na podstawowe - pochodzące z odmiany winogron, wtórne - powstałe w trakcie fermentacji i trzeciorzędne - powstałe w trakcie dojrzewania wina.

Analiza smakowa to najbardziej skomplikowany z trzech etapów. Należy przede wszystkim zwrócić uwagę na równowagę, przy czym w zależności od rodzaju wina, zwracamy uwagę na różne elementy:
- w winach białych oceniamy równowagę kwasów i cukru,
- w winach likierowych - równowagę kwasów, cukru i alkoholu,
- w winach czerwonych - równowagę kwasów, cukru i garbników.

 

...
Zgłoś jeśli naruszono regulamin