Teksty do pisania ze słuchu - kl. 2-3.doc

(63 KB) Pobierz
mgr Małgorzata Basa

mgr Małgorzata Basa - 15 lat pracy

mgr Joanna Miarecka  - 15 lat pracy

nauczycielki nauczania początkowego

Zespół Szkół Nr 1 z Oddziałami Sportowymi

ul. Poprzeczna 16

49 – 300 Brzeg

 

 

 

 

Propozycje tekstów do pisania ze słuchu

opracowane dla uczniów klas II i III

szkoły podstawowej.

 

 

      Jesteśmy nauczycielkami nauczania zintegrowanego z kilkunastoletnim stażem. Chciałybyśmy zaproponować państwu zbiór dyktand, który opracowałyśmy w celu sprawdzenia i utrwalenia ortograficznych umiejętności uczniów klas II i III nauczania zintegrowanego.

      Zbiór dyktand został opracowany w oparciu o podręczniki pt. „Wesoła Szkoła. Kształcenie zintegrowane w klasie II i III” autorstwa Hanny Dobrowolskiej, Anny Koniecznej i Wojciecha Dziabaszewskiego oraz „Wesoła Szkoła”. Kształcenie zintegrowane klasa II i III. Karty pracy ucznia opracowanych przez Hannę Dobrowolską, Annę Konieczną, Krystynę Wasilewską i Wojciecha Dziabaszewskiego.

       Nasza propozycja obejmuje pełen zakres aktualnie obowiązującego i zatwierdzonego przez MEN programu nauczania języka polskiego.Materiał został opracowany tak, aby uczniowie piszący poszczególne dyktanda doskonalili umiejętności poprawnego i właściwego stosowania poznanych zasad i reguł ortograficznych.

       Mamy nadzieję, że nasze teksty porządkują wiedzę, którą uczniowie zdobywają na zajęciach i umożliwią zbadanie stopnia jej opanowania. Ułatwią także rodzicom kontrolowanie na bieżąco efektów wiedzy zdobytej przez ich dzieci z zakresu ortografii.

       Dyktanda zostały opracowane zgodnie z zasadą stopniowania trudności.

Dla młodszych dzieci proponujemy również przykładowe dyktanda utrwalające słownictwo związane z omawianymi lekturami. Sprawdziany te możemy nazwać „Pamiętnikiem lektur”.

       Umiejętność opanowania poprawnej pisowni ortograficznej przysparza dzieciom w młodszym wieku szkolnym wiele trudności. Niepowodzenia w opanowaniu umiejętności poprawnego pisania mają często niekorzystny wpływ na dalszy proces nauki. Dlatego też w znacznym stopniu od nauczyciela zależy, czy praca nad ortografią będzie dla dzieci tylko żmudną i ciężką pracą, czy też dobrą zabawą połączoną równocześnie z nauką. Przygotowanie ucznia do pisania ze słuchu wymaga wielu ćwiczeń i ciągłego utrwalania reguł ortograficznych.

      Pisanie ze słuchu powinno być poprzedzone wieloma ćwiczeniami słownikowymi, ortograficznymi i gramatycznymi znajdującymi się w kartach pracy uczniów oraz podręcznikach. Można wykorzystać następujące ćwiczenia tj.: przepisywanie wyrazów i zdań, porządkowanie wyrazów w kolejności alfabetycznej, tworzenie wyrazów bliskoznacznych oraz wyrazów o znaczeniu przeciwnym, układanie zdań z rozsypanek, tworzenie rodziny wyrazów, pisanie wyrazów z trudnościami ortograficznymi, redagowanie: listów, opisów, opowiadań, dialogów, recenzji, sprawozdań, swobodnych tekstów, tworzenie własnych słowniczków ortograficznych, pisanie z pomięci i pisanie z komentowaniem.

 

 

                    TEKSTY  DYKTAND

 

            Kształcenie zintegrowane w klasie II

 

Blok tematyczny - Żegnajcie wakacje!

 

Po powrocie z wakacji dzieci przyniosły do szkoły swoje wakacyjne skarby. Ania przyniosła złoty bursztynek na rzemyku. Janek przywiózł z wakacji łódkę wystruganą z kory drzewa. Kilkoro dzieci przyniosło różnokolorowe kamyki znalezione podczas wędrówek górskimi szlakami.

 

Blok tematyczny - Wśród przyjaciół.

 

Wszyscy dobrze wiedzą, że Zosia i Hania to najlepsze przyjaciółki. Siedzą razem w jednej ławce. Na przerwach wychodzą na podwórko szkolne. Dziś zostały dyżurnymi w klasie. Muszą podlać pelargonię i zrobić porządek w klasie.

 

Blok tematyczny - Jesień w ogrodzie.

 

Wczesną jesienią w ogródku jest bardzo kolorowo. Kwitną różnokolorowe astry, róże i złociste słoneczniki. Dojrzewają jabłka i gruszki. Z wysokich krzaczków wychylają się dojrzałe pomidory. Wszyscy dobrze wiedzą, że nadszedł czas jesiennych zbiorów.

 

Blok tematyczny - Jesień w lesie.

 

Jesień jest tego roku wyjątkowo piękna. Liście na drzewach mają żółte i pomarańczowe kolory. Ania z rodzicami wybrała się na grzyby. Znalazła trzy piękne podgrzybki i jednego dorodnego prawdziwka. Została królową grzybobrania.

 

Blok tematyczny - Opiekujemy się zwierzętami.

 

Mój przyjaciel dostał w prezencie na urodziny prawdziwego, małego pieska. Nazwał go Łatek, ponieważ miał śmieszną rudą, plamkę na grzbiecie Teraz codziennie musi się nim opiekować. Chodzi z nim na długie spacery i karmi go.

Kupił nawet Łatkowi specjalny materac do spania. Mój kolega to dobry opiekun zwierząt.

 

 

Blok tematyczny - Na wiejskim podwórku.

 

Pies Burek goni po wiejskim podwórku koguta i białą kurkę. Źrebak i cielątka piją wodę z koryta. Różowa świnka zajada z apetytem ziemniaki.

 

 

Blok tematyczny - Już zima.

 

Na stawie jest gruby lód. Dzieci zakładają łyżwy i robią wyścigi. Henio jest najlepszym łyżwiarzem. Nikt go nie pokona. Nie szkodzi mu nawet wielki chłód i ziąb.Choć mróz szczypie w uszy i nosy nikogo to nie przeraża. W domu czeka gorąca herbata z cytryną.

 

 

Blok tematyczny - Nadchodzą Święta Bożego Narodzenia.

 

W domu ustawimy zieloną choinkę. Powiesimy na niej złote bombki, czerwone jabłka i kolorowe światełka. Pod choinką ułożymy świąteczne prezenty. Gdy na niebie pojawi się pierwsza gwiazdka cała rodzina zasiądzie do wigilijnej wieczerzy.

 

Blok tematyczny - Dokarmiamy zwierzęta w czasie zimy.

 

Wujek Józek jest leśniczym. Błażej i Grażynka pojadą do niego na ferie zimowe. Wujek obiecał im, że będą dokarmiać zwierzęta. W pobliżu leśniczówki jest paśnik. Dziki, sarny i jelenie wiedzą, że znajdą tam zawsze świeżą karmę. Sikorki, gile i jemiołuszki przylatują do karmnika po ziarno i słoninkę. Musimy Dokarmiać zwierzęta w zimie!

 

Blok tematyczny - Szukamy wiosny.

 

Joasia i Terenia poszły do pobliskiego parku szukać wiosny. Obok stawu rósł duży krzew leszczyny. Z gałązek zwisały wiotkie delikatne bazie. Dziewczynki zobaczyły również białe przebiśniegi i fioletowe krokusy. Nie zrywaj kwiatów chronionych!

 

Blok tematyczny - Powroty ptaków.

 

Z dalekiej podróży powróciły do nas ptaki. Pierwszy przyleciał skowronek. Swoim śpiewem ogłosił pojawienie się wiosny. Bociany budują nowe gniazda. W lesie można usłyszeć radosny śpiew kosa. Jaskółka zatacza na niebie duże koła.

 

Blok tematyczny - Nadchodzi Wielkanoc.

 

W koszyku leżą różnobarwne pisanki. Bożenka przyniosła do klasy żółtego kurczaczka z czerwoną wstążeczką. Hubert zrobił wielkanocny stroik. Na talerzu z rzeżuchą leży czekoladowy zajączek. Pani upiekła lukrowaną babkę, która była bardzo smaczna. Cukrowy baranek patrzy na nas wesoło. Stół wielkanocny będzie wyglądał pięknie.

 

Blok tematyczny - Wiosenne prace w ogrodzie.

 

Wiosną w ogródku wysiewamy warzywa. Mama sieje nasiona marchewki i rzodkiewki. Tata z Agatką sieją na klombach nasiona kwiatów. Heniek i Honorata robią otworki do wysiewu dyni i fasoli. W ogródku wre praca.

 

Blok tematyczny - Las wiosną.

 

Dzieci pojechały do lasu. Wysoko na dębie zobaczyły trzy rude wiewiórki. W dziupli starego drzewa ukrył się dzięcioł - leśny lekarz. Dróżką spacerował kolczasty jeż. Leśniczy pokazał dzieciom kryjówkę lisa i borsuka. Wycieczka do lasu była udana.

 

Blok tematyczny - Nasi przyjaciele z różnych stron świata.

 

W gorącej Afryce mieszka mały murzynek Bambo, który lubi jeść banany. Eskimos mieszka w lodowym igloo i poluje z tatą na foki. Meksykanin nosi duży kapelusz i kolorową pelerynę. Chińczyk zjada codziennie miseczkę ryżu. Wszystkie dzieci na świecie lubią się bawić i przyjaźnić.

 

Blok tematyczny - Mama nasza przyjaciółka.

 

Nasza mama jest dobrą kucharką. Przygotowuje smaczne zupy, surówki i desery.Lidka i Jakub pomagają jej przy nakrywaniu do stołu. Obok każdego talerza ma być łyżka, nóż, widelec i łyżeczka. Tata przyrządza słodki krem. Na patelni smażą się kotlety, a w garnku gotuje się kapuśniak. Obiad będzie pyszny.

 

Blok tematyczny - Już za pasem wakacje.

 

W lipcu Halinka z rodzicami pojedzie nad morze. Dziewczynka lubi spacerować po plaży i kąpać się w ciepłej wodzie. Zosia spędzi wakacje w Tatrach. Będzie chodziła na długie spacery po górach. Rysiek i Krzyś pojadą na Mazury. Chłopcy uwielbiają pływać na żaglówkach i łowić ryby. Życzymy im wesołych i bezpiecznych wakacji.

 

 

           Nasze propozycje(wybrane lektury klasy II)

 

 

Lektura -,, Szewczyk Dratewka"

 

Autor - J.Porazińska

 

Świat należy do odważnych. Wielu rycerzy przyjeżdżało do zamku, by uwolnić z wieży królewnę. Żadnemu się to nie udało.Szewczyk Dratewka pokonał czarownicę z pomocą mrówek, pszczół, ryb i kaczek. Zawsze pomagał innym w potrzebie.

 

Lektura - ,,Przygody Filonka Bezogonka"

 

Autor - G.Knutsson

 

Filonek Bezogonek  zgubił się w drodze powrotnej z wakacji. Zaopiekował się nim wujek, ale kotek przestraszył się dużego psa i uciekł. W piwnicy poznał kotkę Ingrid, która została jego przyjaciółką. Czy Filonek wrócił do swojej opiekunki?

 

Lektura - ,,Dziecię elfów"

 

Autor - H. CH. Andersen

 

Calineczka to mała dziewczynka, którą wyczarowała wróżka na prośbę pewnej kobiety. Brzydka ropucha porwała dziewczynkę dla swojego syna. Calineczka przeżyła wiele przygód, które zakończyły się szczęśliwie.

 

 

 

 

 

 

Lektura - ,,Zaczarowana zagroda"

 

Autor - A.Cz. Centkiewiczowie

 

Na Antarktydzie żyją pingwiny, czyli ptaki, które nie latają. Przyrodnicy badają ich zwyczaje. Foki i morsy żyją i polują w morzu. Antarktyda jest najzimniejszym miejscem na ziemi.

 

Lektura - ,,Kubuś Puchatek"

 

Autor - A.A. Milne

 

Ulubionym przysmakiem Kubusia Puchatka był miód. Miś miał wielu przyjaciół. Krzyś pomagał Puchatkowi w trudnych chwilach. Wszyscy lubimy zabawnego misia.

 

Lektura - ,,Puc, Bursztyn i goście"

 

Autor - J. Grabowski

 

Psy mają różne charaktery. Puc był poważny i opiekował się młodym Bursztynem. Wszystkie zabawy Bursztyna kończyły się harmiderem na podwórku. Hałas był duży. Kury i kaczki uciekały do kurnika.

 

 

          TEKSTY  DYKTAND

 

  Kształcenie zintegrowane - klasa III

 

Blok tematyczny - Wspomnienia z wakacji.

 

Dzieci z klasy trzeciej przyniosły do szkoły pamiątki z wakacji.Basia była w górach i przywiozła sobie malutki kamyczek. Znalazła go w pobliżu górskiego strumienia. Janek był nad morzem. Przywiózł dużą muszlę, którą znalazł na plaży.Ania i Kuba byli nad jeziorem. Kupili tam mnóstwo kolorowych widokówek. Wszystkim było żal, że wakacje dobiegły końca.

 

Blok tematyczny - Bądź ostrożny na drodze.

 

Uważaj przy przechodzeniu przez jezdnię!

Szczególnie uważnie rozejrzyj się na skrzyżowaniu!

Nie spaceruj samym brzegiem krawężnika!

Nie graj w piłkę w pobliżu jezdni!

 

 

Blok tematyczny - Polska - moją Ojczyzną.

 

Moją Ojczyzną jest Polska. Godłem Polski jest Orzeł Biały na czerwonym tle. Orzeł Biały jest dla wszystkich Polaków symbolem męstwa, wolności i dumy narodowej. Naszą mową ojczystą jest język polski. Stolicą naszego państwa jest Warszawa. Warszawa leży nad Wisłą.

 

Blok tematyczny - Poznajemy zwierzęta leśne.

 

Jerzy ucieka przed jeżem, który najeżył kolce. Biegnie leśną dróżką obok jarzębin, wysokich sosen i brzóz. Omija jałowce, krzewy malin i paprocie. Nie patrzy za siebie. Przecież kolce jeża nie wróżą nic dobrego. Chłopiec skręca w boczną ścieżkę, przeskakuje głęboki rów i wpada w gęste krzaki. Tymczasem sympatyczny jeż śpi zwinięty w kulkę.

 

Blok tematyczny - Zmiany w przyrodzie w okresie jesieni.

 

Pewnego jesiennego poranka dzieci z klasy trzeciej wybrały się na wycieczkę do parku. Dziewczynki robiły bukiety z różnokolorowych liści. Chłopcy zbierali brązowe kasztany i żołędzie. Nagle Krzysiek dostrzegł rudą wiewiórkę, która trzymała w łapkach dużego orzecha. Pod krzewem jarzębiny dzieci zobaczyły małego, sympatycznego jeża. Wycieczka do parku była udana i pełna wrażeń.

 

Blok tematyczny - Tradycje ludowe - pieczenie chleba.

 

Hubert i Hania lubią chodzić po świeże pieczywo do piekarni. Obsługuje ich sympatyczny piekarz, który jest ubrany w śnieżnobiały fartuch. Hania uwielbia chrupiące, pszenne bułeczki. Hubert lubi pachnący, żytni chleb. Potem cała rodzina wspólnie zasiada przy stole i zjada pyszne śniadanie.

 

Blok tematyczny - Las i jego mieszkańcy.

 

Pewnego razu spotkał się dzięcioł z dudkiem. Dudek marzył o tym, by zamieszkać w pałacu. Dzięcioł zdziwił się, kiedy to usłyszał ponieważ uważał, że już mieszkają w leśnym pałacu. Źródełko wygląda jak kryształowe lustro. Liliowe wrzosy to puszyste dywany. Bogate żyrandole to błyszczące, złote słońce i srebrny księżyc. Fontanna to zielona paproć. Dudek rozejrzał się uważnie po lesie i zrozumiał, że las jest najpiękniejszym pałacem dla zwierząt    i roślin.

 

Blok tematyczny - Zimowe zabawy.

 

Od rana na górce panuje wrzawa. Napadało dużo śniegu.Chopcy i dziewczynki mają narty i sanki. W taką pogodę można również ulepić bałwana. Hania i Henio lubią jednak jeździć na łyżwach. Kiedy lód jest wystarczająco gruby to chodzą na lodowisko razem z tatusiem. Chociaż mróz jest bardzo silny to nikomu to nie przeszkadza.

 

Blok tematyczny - Narodziny w przyrodzie.

 

Na wycieczce dzieci znalazły malutką sarenkę. Miała złamaną nóżkę. Józek, Tadzio i Jurek zawiadomili leśniczego. Leśniczy zaniósł sarniątko do leśniczówki. Tam zrobił jej opatrunek. Uspokojone dzieci wróciły do szkoły. Po kilku dniach odwiedziły leśniczówkę. Sarenki tam nie było. Zdrowa powróciła do lasu.

 

Blok tematyczny - 22 kwietnia - Światowy Dzień Ziemi.

 

W lesie zachowuj się cicho!

Nie płosz zwierząt!

Nie zaśmiecaj lasu!

Nie rozpalaj ognisk w lesie!

Nie zrywaj chronionych kwiatów!

Pamiętaj o dokarmianiu ptaków w zimie!

Pamiętaj o segregowaniu śmieci!

 

Blok tematyczny - ...

Zgłoś jeśli naruszono regulamin