12.post przejściowe-opt.doc

(26 KB) Pobierz
I

I. Prokurator wniósł akt oskarżenia przeciwko Marianowi M., jednak nie wskazał w nim okoliczności popełnienia zarzucanego oskarżonemu czynu, ani nie wskazał przepisów ustawy karnej, pod które czyn podpada. Prezes sądu rejonowego zwrócił prokuratorowi akt oskarżenia w celu usunięcia braków formalnych w terminie 7 dni. Prokurator uzupełnił akt oskarżenia, jednak złożył go w sądzie dopiero po miesiącu. Prezes zastanawiał się w zaistniałej sytuacji czy, opierając się na art. 120 § 2 k.p.k., uznać poprawiony akt oskarżenia za bezskuteczny. W ostateczności jednak uznał, iż na skutek przekroczenia terminu art. 337 § 1 i § 3 k.p.k., brak jest skargi uprawnionego oskarżyciela i wydał zarządzenie, w którym umorzył postępowanie.

Czy postąpił słusznie?

 

II. Podejrzany o czyn z art. 278 § 1 k.k. Roman D. przyznał w dochodzeniu, że był na miejscu zdarzenia i był w posiadaniu skradzionych rzeczy, lecz nie potrafił wytłumaczyć, skąd się one u niego wzięły. W trakcie dochodzenia funkcjonariusz Policji zawarł z oskarżonym porozumienie, zgodnie z którym Roman D. zgadza się na orzeczenie kary 3 lat pozbawienia wolności z warunkowym zawieszeniem na 5 lat. Chociaż Roman D. czuł się niewinny, przystał na taki wyrok z obawy przed grożącą mu surowszą karą. Policja umieściła w akcie oskarżenia wniosek o skazanie go na wymienioną karę bez przeprowadzenia rozprawy. Prezes sądu, do którego wpłynął akt oskarżenia, zarządził posiedzenie w celu rozpoznania złożonego wniosku. Na posiedzenie nie zostały wezwane strony, a sąd orzekając w składzie ławniczym wymierzył Romanowi D. karę zgodnie z wnioskiem. Odpis wyroku doręczono tylko oskarżonemu, zaś pokrzywdzonego i prokuratora zawiadomiono o jego wydaniu i o udostępnieniu wyroku przez złożenie jego odpisu w sekretariacie.

Oceń postępowanie.

 

III. W sprawie o czyn z art. 155 k.k. przeprowadzono dochodzenie przeciwko Marcinowi P. Podejrzany w toku całego postępowania nie przyznawał się do winy i kilkukrotnie zmieniał swoją wersję wydarzeń, cały czas utrzymując przy tym, że jest niewinny. Prokurator Zbigniew Z., po przeprowadzeniu wszystkich czynności dowodowych, zastanawiał się nad sposobem merytorycznego zakończenia postępowania. Zamierzał złożyć obok aktu oskarżenia przeciwko Marcinowi P. wniosek o skazanie go bez przeprowadzania rozprawy. Jednak po chwili pomyślał, że ze względu na ciężką sytuację osobistą oskarżonego (niedawno stracił pracę i zmarła mu matka) powinien raczej wydać postanowienie o warunkowym umorzeniu toczącego się postępowania.

Oceń pomysły Zbigniewa Z. Jaką decyzję powinien podjąć prokurator w tej sprawie?

 

IV. Opinia biegłego była jednoznaczna – Piotr P., podejrzany o przestępstwo z art. 148 § 1 k.k., cierpi na wyjątkowo ciężką postać manii prześladowczej i był w chwili czynu niepoczytalny. Prokurator wniósł zatem do sądu wniosek o zastosowanie środków zabezpieczających. Następnie:

[wariant A]

Prezes sądu stwierdziwszy, że niepoczytalność Piotra P. nie budzi wątpliwości, skierował sprawę na posiedzenie, zawiadamiając o tym prokuratora, Piotra P. i pozostałe strony. Niestety wyłoniony w drodze losowania (na wniosek Piotra P.) sędzia okazał się wyłączony z mocy prawa i prezes wyznaczył innego, według listy. Na posiedzeniu okazało się, że niepoczytalność Piotra P. nie jest oczywista i postanowiono przekazać sprawę prokuratorowi celem wniesienia aktu oskarżenia.

[wariant B]

Prezes stwierdził, że konieczne jest wnikliwe rozważenie wniosku prokuratora na rozprawie. W tym celu oddalił wszystkie wnioski dowodowe zastępując je własnymi oraz zawiadomił o terminie rozprawy prokuratora i pozostałe strony, z wyjątkiem Piotra P. (pomny skandalicznego zachowania podejrzanego na rozprawach w innej sprawie stwierdził, że nie jest to konieczne). Na rozprawie, z której wyproszono zarówno oskarżyciela posiłkowego, jak i całą jego licznie zgromadzoną rodzinę, sąd w składzie 2+3 orzekł o umieszczeniu Piotra P. w zakładzie zamkniętym.

Piotr P. jest przekonany, że w obu wariantach jego sprawę rozstrzygnął sąd nienależycie obsadzony i zamierza podjęte decyzje zaskarżyć. Czy może to zrobić i co może zarzucić?

 

Zgłoś jeśli naruszono regulamin