schronisko dl a nieletnich.doc

(102 KB) Pobierz

Schronisko dla nieletnich.

Schronisko dla nieletnich jest placówką opieki całkowitej o charakterze diagnostycznp-resocjalizacyjnym. Należy ją więc traktować jako środek tymczasowy, który pełni nie tylko funkcję diagnostyczną, ale także wychowawczą i resocjalizacyjną.

Nieletniego można umieścić w schronisku:

- jeśli zostaną ujawnione okoliczności przemawiające za umieszczeniem go w zakładzie poprawczym i jednocześnie występuje uzasadniona obawa ukrycia się nieletniego lub zatarcia śladów czynu karalnego;

- nie można ustalić tożsamości nieletniego

-jeżeli jest sprawcą szczególnie groźnego czynu karalnego, np. takiego jak: zabójstwo, ciężkie uszkodzenie ciała, gwałt, rozbój, przejęcie kontroli na statku, spowodowanie katastrofy w ruchu lądowy, wodnym lub powietrznym.

Czas przebywania w schronisku dla nieletnich

Okres ten nie powinien być dłuższy niż 3 m – ce. Jeżeli ze względu na szczególne okoliczności sprawy, zachodzi konieczność przedłużenia pobytu nieletniego w schronisku dla nieletnich, sąd może przedłużyć ten pobyt na okres nieprzekraczający kolejnych 3 m – cy.

Łączny pobyt nieletniego w schronisku dla nieletnich, do chwili wydania wyroku w pierwszej instancji nie może być dłuższy niż rok. Niestety czasami ten okres przeciąga się do 2 lat, co jest bardzo niekorzystne dla nieletnich, gdyż są oni podenerwowani i niepewni swojego losu.

 

 

Nieletniego przyjmuje się do schroniska na podstawie:

- postanowienia o umieszczeniu nieletniego w schronisku wydanego przez sąd rodzinny lub prokuratora,

- nakazu przyjęcia.

 

Zadania:

- zapewnienie pozostającego w schronisku nieletniego do dyspozycji organu, który go tam skierował,

- zapobieganie działalności, która mogłaby utrudniać prowadzenie przez sąd sprawy nieletniego

-opracowanie diagnozy dotyczącej sprawy nieletniego oraz zapoczątkowanie działalności resocjalizacyjnej nieletniego.

 

 

 

 

Diagnoza opracowana w schronisku określa :

- stan zdrowia

- poziom rozwoju intelektualnego

- cechy jego osobowości

- określenie stopnia demoralizacji

- ocenę środowiska wychowawczego

- wnioski dotyczące dalszej opieki i metod postępowania.

 

Rodzaje schronisk dla nieletnich:

1.  Zwykłe – przeznaczone dla umieszczonych w nich nieletnich jeżeli zachodzi obawa ukrycia się nieletniego lub zatarcia śladów czynu karalnego albo gdy nie można ustalić jego tożsamości. A także, gdy są przeszkody w umieszczeniu go w zakładzie poprawczym. W tym schronisku liczba nieletnich w grupie wychowawczej i w oddziale szkolnym powinna wynosić 10 osób.

2. Interwencyjne – przeznaczone dla nieletnich, którym zarzucono popełnienie czynu karalnego oraz stwarzają poważne zagrożenie społeczne lub zaburzają prace i bezpieczeństwo schroniska zwykłego. Praca w tych schroniskach jest ukierunkowana na eliminowanie zachowań agresywnych, a grupa powinna wynosić 6 osób.

Nagrody w schronisku:

Pochwała, pochwała wobec nieletnich, list pochwalny do rodziców, sądu, zezwolenie na rozmowę telefoniczną na koszt schroniska, zgoda na udział w imprezach, udzielnie przepustki

 

Środki dyscyplinarne:

Upomnienie, nagana, upomnienie wobec nieletnich, zawiadomienie rodziców oraz sądu o niewłaściwym zachowaniu, cofniecie zgody na dodatkowe odwiedziny, udział w imprezach.

Za dane przewinienie stosuje się tylko jedną, odpowiednio surową karę.

 

Nieletniego skreśla się z ewidencji schroniska w przypadku:

- zwolnienia ze schroniska,

- przeniesienia do innego schroniska,

- umieszczenia w zakładzie poprawczym, areszcie śledczym lub zakładzie karnym

 

 

 

 

Izba przejściowa

Jest to osobne, wydzielone pomieszczenie w schronisku, urządzone w sposób odpowiadający warunkom pomieszczenia mieszkaniowego.

Po przyjęciu do schroniska nieletniego umieszcza się w niej na czas nie dłuższy niż 14 dni w celu poddania go badaniom lekarskim, przeprowadzeniu wstępnej rozmowy i sporządzeniu wstępnym informacji o nieletnim

Nieletni przebywający w izbie przejściowej może brać udział w niektórych zajęciach.

 

Izba izolacyjna

Odrębne pomieszczenie w którym każdy mebel jest przykręcony do podłogi. Nieletni dostanie na czas snu materac, jest przebierany w odpowiedni strój. Umieszcza się tam zarówno nieletniego, który jest chory, jak i tego który jest agresywny i dezorganizuje działalność schroniska.

Zgłoś jeśli naruszono regulamin