wnoc.docx

(208 KB) Pobierz

golabki

Składniki:

kapusta biała lub włoska (wg upodobań)
granulat sojowy 20-25 dag
2 torebki ryżu (lub jakiejś kaszy, np. jęczmiennej, a jeśli ktoś lubi może być nawet gryczana - bardzo interesujący efekt)
4-6 cebul
koncentrat pomidorowy - tak na oko to mała puszka
sól
pieprz
2-3 łyżki mąki
olej
ew. jakieś zioła, np. majeranek, bazylia
 

Przygotowanie:

1. Kapustę umyć, w miarę możliwości wyciąć głąb. Zdjąć zewnętrzne i uszkodzone liście. Nie wyrzucać! Za chwilę się przydadzą.
2. Nastawić ją w mikrofali (w zależności od wielkości i rodzaju 20-40 min.) lub obgotować we wrzątku. Zabiegi te mają na celu zmiękczenie liści tak, by można je rozdzielać nie rwąc ich.
3. Granulat sojowy namoczyć lub ugotować w wodzie z sosem sojowym i/lub bulionie warzywnym wg. wskazań na opakowaniu. Ryż ugotować i odcedzić.
4. Umytą i posiekaną drobno cebulę zeszklić na odrobinie oleju.
5. Wymieszać w odpowiednio dużym garnku ryż, granulat i cebulę. Posolić i popieprzyć do smaku. Potem lekko przesolić, ale naprawdę lekko, bo część soli się wypłucze. Ew. dorzucić trochę ziół.
6. Kiedy kapusta jest już miękka, porozdzielać pojedyncze liście. Jeśli są zbyt sztywne, jeszcze raz obgotować/ nastawić w mikrofali kapustę.
7. W każdym liściu ściąć nerw (nie wyciąć, ale ściąć na płasko! inaczej farsz będzie wypadał) i nałożyć do niego 1-2 łyżki farszu. Zawinąć liść w kopertę. Dla początkujących dobrym sposobem, aby liście się nie rozwijały, jest związanie ich nitką.
8. Do garnka wlać odrobinę oleju, położyć zewnętrzne liście kapusty (zabezpieczają przed przypaleniem). Układać ściśle gołąbki, zalać wrzątkiem. Wyłożyć na wierzch koncentrat (kapusta wtedy nie pęka). Można też przykryć pozostałymi liśćmi. Gotować do miękkości.
9. Wyjąć gołąbki, zaprawić sos mąką (rozprowadzoną w niewielkiej ilości zimnej wody), doprawić solą, pieprzem i ew. dodatkową porcją koncentratu pomidorowego. W wersji lakto-wege można zaprawić śmietaną.
10. Podawać jako samodzielną potrawę lub z ziemniakami lub z chlebem. Można posypać gołąbki zieleniną.

http://2.bp.blogspot.com/_4lipEEaI-VU/S4FTPPrusVI/AAAAAAAAAJ0/iJghDO0tHxY/s640/ciastka.jpg


Składniki (na ok. 24 sztuk) :

·         1 1/4 szkl. płatków owsianych

·         1 szkl. mąki

·         1/2 szkl. margaryny wegańskiej

·         3/4 szkl. cukru 

·         1 łyżeczka proszku do pieczenia

·         1/4 łyżeczki soli

·         3/4 szkl. zmielonych lub drobno posiekanych orzechów włoskich

·         3 łyżki oleju

·         3-4 łyżki mleka roślinnego

·         ewentualnie 4 kostki czekolady gorzkiej

Wykonanie :

Płatki owsiane zmielić w mikserze, ale nie na miał. W misce wymieszać mąkę, proszek do pieczenia, sól oraz zmielone płatki. W drugiej misce utrzeć margarynę z cukrem. Stopniowo dodawać suche składniki do margaryny i mieszać. Dodać zmielone orzechy, mleko oraz olej i zagnieść ciasto.

Miskę z wyrobionym ciastem przykryć ściereczką i odstawić na godzinę. Po 45 min. włączyć piekarnik.

Z ciasta  formować małe kulki, kłaść na blasze i delikatnie zgnieść. Między kulkami utrzymać większą odległość, ponieważ podczas pieczenia zwiększą one swoją powierzchnię i mogą się posklejać. Ciastka można ewentualnie posypać posiekaną drobno czekoladą. Piec ok. 10 min w 175° C.

Ruskie pierogi z tofu

Rodzaj diety: wegańska

* Kategorie: dania gorące, tofu

Średnia ocena: http://puszka.pl/img/star.gifhttp://puszka.pl/img/star.gifhttp://puszka.pl/img/star.gifhttp://puszka.pl/img/star.gif
(liczba głosów: 2)

Aby móc ocenić przepis
zaloguj się lub zarejestruj.


Składniki:

ok 300 g tofu naturalnego
ok 750 g ziemniaków
1 średnia cebula
2 szklanki mąki białej
3/4 szkl. mąki razowej
cytryna (lub kwasek cytrynowy)
sól,pieprz do smaku

Przygotowanie: http://puszka.pl/img/clock.gifponad 60 min.

Farsz:
Ziemniaki ugotować w łupinach, odcedzić i odstawić to ostygnięcia. Tofu pokruszyć i zakwasić sokiem z cytryny (kwaśność białego sera). Ziemniaki obrać, rozgnieść i dodać do tofu. Podsmażyć na złoto pokrojoną w drobną kostkę cebulkę i dodać do reszty farszu. Doprawić solą i pieprzem.

Ciasto:
Połączyć mąki, zagnieść z ciepłą wodą i odrobiną oliwy na ciasto (takie, żeby się nie kleiło za bardzo). Wałkować na placki grubości ok 3 mm i wg uznania kroić na kwadraty, prostokąty czy koła i sklejać pierogi. Wrzucać na wrzącą osoloną wodę, gotować od wypłynięcia ok 5 min.

Wskazówki i uwagi:

można podawać z podsmażoną cebulką i surówką albo roztopioną margaryną. można też użyć tylko mąki białej i wtedy będzie to wersja "domowa". kiedy zrobiłam je pierwszy raz nikt nie poznał,że pierogi są z tofu

Wegańskie pierogi ruskie


Składniki: http://puszka.pl/img/servings.gifdla 4 osób

FARSZ
300 g tofu (czyli 1 opakowanie)
4 małe ziemniaki
2 średnie cebule i oliwa
sól
pieprz
1 ząbek czosnku

CIASTO
2 łyżki mąki sojowej
25 dkg mąki pszennej razowej
0,5 kg maki pszennej białej
ciepła woda (ok. 1,5 szklanki)
łyżeczka soli

Przygotowanie: http://puszka.pl/img/clock.gifponad 60 min.

FARSZ
ziemniaki gotujemy w osolonej wodzie. Cebulę wysmażyć na oliwie. Gdy ziemniaki wystygną zmieszać je z tofu i cebulą i ubić lub przemielić z ząbkiem czosnku. Przyprawić pieprzem i solą, jesli potrzeba.

CIASTO
Wysypaną mąkę i sól na stolnicy zagniatać dodając powoli ciepłej wody. Ciasto ma odchodzić od rąk i nie lepić się. Ma mieć konsystencję plasteliny :-)), czyli ma się dobrze ugniatać. Wyrabiać przez chwilę ciasto. Podzielić na pół. Jedną połówkę przykryć ściereczką, by nie wyschło.Drugą połówkę położyć na stolnicy i wałkować, aż będzie dość cienkie. W tym czasie powinna się już gotować w dużym garnku osolona woda na pierogi. Rozwałkowane ciasto dzielimy na kwadraty lub wycinamy szklanką (druga opcja lepsza :-)). Na kółka lub kwadraty nakładamy farsz i brzegi ciasta zwilżamy wodą i zlepiamy. Wrzucamy na wrzątek i czekamy ok. 5-7 min aż się ugotują (jeśli z początku wyjdzie komuś grube ciasto, to należy dłużej gotować).
Łatwe? No to dzieła - są pycha, bo wybredna Milena je 10 szt. na jedno posiedzenie (19 miesięcy)

Wskazówki i uwagi:

Wychodzi ok. 50-55 pierogów. To, co zostanie po wycięciu kółek równiez zagniatamy i wałkujemy i na pierogi.
Z początku robiłam grube ciasto, ale teraz doszłam do takiej wprawy, że ciasto wręcz przezroczyste robię :-)

Chewy Chocolate-Cherry Cookies

·         ½ szklanki dżemu wiśniowego

·         1 szklanka cukru

·         szklanki oleju roślinnego

·         1 łyżeczka ekstraktu waniliowego

·         1 łyżeczka ekstraktu migdałowego

·         ½ szklanki i 2 łyżki kakao do pieczenia

·         1 ¾ - 2 szklanki mąki

·         ¾ łyżeczki sody

·         ¼ łyżeczki soli

 

Rozgrzać piekarnik do 180°C.

W dużej misce wymieszać razem dżem, cukier, olej i ekstrakty. W oddzielnej misce przygotować wszystkie pozostałe suche składniki.

Dodawać suche składniki do mokrych w 3 partiach, za każdym razem dobrze mieszając całe ciasto widelcem. Z ciasta formować kulki wielkości orzecha włoskiego i spłaszczać!. Piec 15 minut i na kolejne 10 minut zostawić ciastka w stygnącym piekarniku.

Po wyjęciu z piekarnika odczekać 5 minut aż ciasto się zwiąże.

Składniki:

·         1 szkl. ryżu

·         puszka białej fasoli

·         łyżka przecieru pomidorowego

·         natka pietruszki

·         3 łyżki mąki kukurydzianej

·         sól, pieprz i ulubione przyprawy

·         olej do smażenia + bułka tarta do panierowania

Ryż gotujemy w osolonej wodzie. Łączymy razem z fasolą, przecierem pomidorowym i natką pietruszki. Mielimy w blenderze. Dodajemy mąkę kukurydzianą i dokładnie mieszamy. Doprawiamy do smaku solą, pieprzem i ulubionymi przyprawami, np. majerankiem, słodką papryką, pieprzem cayenne. Formujemy duże burgery, obtaczamy w bułce tartej i smażymy z obu stron na złoty kolor.

Tym razem podałam burgery z czerwoną cebulą, sałatą lodową, ogórkiem kiszonym, a do tego dużą ilością keczupu i musztardy

brokułowa (podgotowane różyczki brokuła, kiełki, rzodkiewka, szczypiorek, kiszone ogórki, kukurydza z oliwą lub majonezem)

Majonez z ziemniaków

2 ugotowane ziemniaki
1/3-1/2 szklanki oleju
sok z cytryny
sól
woda

Wystudzone ziemniaki rozdrobnić widelcem, zalać gorącą wodą, zmiksować w blenderze (konsystencja rzadszego budyniu). Dodawać olej, miksować. Na końcu doprawić solą i sokiem z cytryny.
Najłatwiejszy i chyba najsmaczniejszy majonez. Na początku może być rzadki, ale po ostygnięciu gęstnieje. Można dodać łyżeczkę musztardy.

Mazurek z płatków owsianych
2 szklanki płatków owsianych, 2 szklanki mąki pszennej razowej, 3 łyżki miodu pół szklanki oleju tłoczonego na zimno, 20 dag bakalii: rodzynek, orzechów, daktyli, migdałów, śliwek suszonych, pestek z dyni.
1 szklankę mąki posiekać z olejem, dodać płatki i tyle wody, aby ciasto nadawało się do wywałkowania.
Nasmarować formę tłuszczem, wywałkować ciasto na grubość około pół cm. i ułożyć w formie. Bakalie namoczyć około pół godziny do napęcznienia, wymieszać ze szklanką mąki i wodą. Położyć na cieście. Piec w gorącym piekarniku około 30-40 minut.

Zgłoś jeśli naruszono regulamin