ankylozaury.doc

(25 KB) Pobierz

  1. Występowanie

      Ankylozaury należą do opancerzonych tyreoforów, podobnie jak stegozaury ale tu zauważamy, szczególną różnicę. Otóż stegozaury występowały w póżnej jurze, a w kredzie nastąpił ich kres.

 

      2. Budowa i różnorodność

      Wszyskie ankylozaury posiadały niskie i dośc płaskie ciała pokryte mozaiką tkwiących w skórze skostnień. Skostnienia te niekiedy łąćzyły się w większe tarcze, ale zwykle były ze sobą zrośniete. Poza tym główną cechą ankylozaurów była krótka i szeroka czaszka która także była opancerzona. Mniejsze płytki kostne chroniły policzki, podgardle, a nawet powieki. Zeby były dosć drobne i liśćiokształne. Kończyny były stosunkowo krótkie lecz mocne. Najmnieszy ankylozaur miał zaledwie pare metrów długosci, a największe przekraczały osiem metrów. Ankylosauria dzielą się na dwie rodziny, Nodosauridae i Ankylosauridae. Nodozaury były lżej zbudowane i występowały na Antarktydzie, w Australii, Europie i Ameryce Północnej. Można się też spodziewać odnależienia ich w Ameryce Południowej oraz w Afryce. Zagadką jest to że nie występują na terenie Azji.

     Czaszka Nodosauridae ma zazwyczaj dłuższy, węższy pysk niż u Ankylosauridae. Także nogi są smuklejsze. Nodozaury miały duże kolce sterczące na boki z nasady szyi i barków. Nie posiadały natomiast maczugi na ogonie. Jednym z lepiej poznanych nodozaurów jest Polacanthus z wczesnej kredy Anglii. Sauropelta jest większym zwierzęciem do 7,5 m długosci znanym z dolnokredowych odsłonięc w stanach Montana, Utah i Wyoming. Wraz z pancerzem zauropelta musiała ważyć kilka ton. Edmontonia i Panoplosaurus są znane z licznych czaszek i niekompletnych szkieletów. Minmi z Australii jest niewielkim nodozaurem. Sarcolestes jest ankylozaurem odkrytym przed ponad stu laty w srodkowojurajskich skałach południowej Anglii. Niestety okaz składa się jedynie z kawałka żuchwy i nie mówi nam wiele o tym nodozaurze.

 

     Druga rodzina dinozaurów pancernych, Ankylosauridae obejmuje formy na ogół większe i ciężej zbudowane od nodozaurów. Głowy są krótkie i szerokie a z tyłu kanciaste. Zęby są jeszcze słabsze niż u nodozaurów. Nie spotkamy tu ostrych szpikulców nad barkiem, ale za to ogon kończy się kostną buławą. Tarczki i kolce pancerza grzbietowego są wydrążone u nasady i lżej zbudowane.

 

     Ankylosauridae znane są jedynie z kredy Azji i Ameryki Północnej. Shamosaurus jest najstarszym poznanym przedstawicielem tej rodziny, pochodzi z Mongolii. Największym i ostatnim był Ankylosaurus , którego szczątki znależiono w prowincji Alberta oraz stanach Montana i Wyoming. Tereny te zamieszkiwał troche wczesniej jego kuzyn Euoplocephalus, który został lepiej poznany. Ankylozaury były bardziej pospolitsze i zróżnicowane na terenie Azji. Najpospolitszym ankylozaurem Chin i Mongolii jest Pinacosaurus. Był niezbyt duży , dorastał zaledwie do 5m długosći. Dużymi póżnokredowymi ankylozaurami były Saichania i Tarchia z Mongolii. Miały bardziej kanciaste czaszki niż pinakozaur i bardziej przypominały swych północnoamerykańskich krewniaków.

 

 

...
Zgłoś jeśli naruszono regulamin