dinozaury z mongolii.doc

(28 KB) Pobierz

             

  Mongolia to duży kraj leżący we wschodniej Azji, pomiędzy Syberią a Chinami. W Mongolii są ośnieżone góry, trawiaste równiny i słynna pustynia Gobi. Gorące lata i mroźne zimy to wprost idealna pogoda dla erozji skał, odsłaniającej skamieniałości. Wiele mongolskich skał ukształtowało się dopiero w późnej lub środkowej kredzie, u schyłku Ery Dinozaurów. Szczątki "strasznych gadów" czasami sterczą wprost z litej skały.

 

 

 

Tarbozaur zagrażał wszystkim zwierzętom. Nawet takim jak wielkooki zaurornitoid. Ten ostatni miał na stopie szpon, podobnie jak dromeozaury, wielkie oczy i duży mózg. Był inteligentny i miał świetny wzrok - dlatego polował w nocy, gdy inne drapieżniki odpoczywały lub spały.

 

W Mongolii żyły także podobne do strusia ornitomimozaury. Deinocheir był prawdziwym olbrzymem. Znaleziono tylko jego "ręce", które miały długość 2,5 metra. Cały dinozaur był prawdopodobnie wielkości żyrafy.

 

   Mniejszym ornitomimozaurem był galimim - chyba jeden z najszybszych dinozaurów. Paleontolodzy obliczyli, że mógł biec z szybkością 55 km/h.

 

 

 

Innym małym, ale groźnym łowcą był "szybki rabus" czyli sławny Velociraptor. Welociraptor miał duży szpon, który upodabniał go do jego kuzynów z Ameryki Północnej - deinonycha i dromeozaura. Polscy paleontolodzy znaleźli w Mongolii szczątki protoceratopsa i welociraptora, które wyglądały jakby stoczyły walkę! Prawdopodobnie osłabione nie zdołały już nigdy wstać, albo zaskoczyła ich nagła burza piaskowa.

 

Pod wpływem obfitych opadów, kredowe równiny Mongolii były pokryte bujną roślinnością. 90 milionów lat temu żerowały tam protoceratopsy, archeoceratopsy i psittakozaury. Archeoceratops był przodkiem ceratopsów takich jak amerykański triceratops. Początkowe niewielkie i dwunożne, przekształciły się w potężne i masywne czworonogi.

 

 

 

Mniejszym przedstawicielem grupy ceratopsów w Mongolii był Microceratops czyli "małe rogate oblicze". Był wielkości królika.

 

 

 

Przed ok. 80 milionami lat w Mongolii pojawiły się dinozaury grubogłowe, czyli pachycefalozaury. jednym z nich był homalocefal. Jego płasko sklepioną czaszkę pokrywały niewielkie guzki.

 

Jednym z nielicznych europejskich dinozaurów, jakie odkryto w Mongolii jest bardzo dobrze znany i pospolity mistrz przetrwania - iguanodont. Występowały tam też inne wielkie ornitopody - np. 12-metrowy zaurolof z kostnym grzebieniem wzdłuż nosa.

 

Jednym z najdziwaczniejszych znalezisk jest Mononykus. Ten półtorametrowy dinozaur drapieżny miał tylko jeden palec. Całkiem możliwe, że miał pióra.

 

 

 

Spis dinozaurów z Mongolii:

 

Achillobator, Adasaurus, Albertosaurus, Alectrosaurus, Alioramus, Altirhinus, Alxasaurus, Amtosaurus, Anserimimus, Archaeornithoides, Asiatosaurus, Avimimus, Bagaceratops, Bagaraatan, Bainoceratops, Barsboldia, Borogovia, Breviceratops, Byronosaurus, Citipati, Conchoraptor, Deinocheirus, Dyoplosaurus, Elmisaurus, Enigmosaurus, Erlikosaurus, Gallimimus, Garudimimus, Gorgosaurus, Goyocephale, Graciliceratops, Harpymimus, Homalocephale, Hulsanpes, Ichabodcraniosaurus, Iguanodon, Ingenia, Jenghizkhan, Khaan, Lamaceratops, Maleevosaurus, Maleevus, Microceratops, Mononykus, Nanshiungosaurus, Nemegtia, Nemegtosaurus, Nomingia, Opisthocoelicaudia, Oviraptor, Parvicursor, Pinacosaurus, Platyceratops, Prenocephale, Prodeinodon, Protiguanodon, Protoceratops, Psittacosaurus, Quaesitosaurus, Rinchenia, Saichania, Saurolophus, Saurornithoides, Segnosaurus, Shamosaurus, Shuvuuia, Syrmosaurus, Talarurus, Tarbosaurus, Tarchia, Therizinosaurus, Tochisaurus, Tonouchisaurus, Tsagantegia, Tylocephale, Tyrannosaurus, Udanoceratops, Velociraptor.

...
Zgłoś jeśli naruszono regulamin