stegosaury.doc

(24 KB) Pobierz

    1. Nazwa

      Stegosauria pojawiły się około 170 mln lat temu. ich skamieniałości są znane z Europy, Ameryki Północnej, Środkowej Azji i Afryki. Kiedy większość z nich wymarł, jeden rodzaj, przetrwał w Indiach (Dravidosaurus). Pierwszy opisany, a zarazem największy i najbardziej poznany przedstawiciel Stegosauria, to oczywiście Stegosaurus. jego nazwa oznacza dosłownie ,,zadaszonego jaszczura''. Wbrew wczesnym poglądom kostne płyty stegozaurów nie leżały płasko jak dachówki, lecz stały pionowo na grzbiecie.

      2. Budowa

      Gady jako zwierzęta zmiennocieplne, muszą się ogrzać na słońcu, zanim będą zdolne do większego wysiłku. Płyty na grzbiecie stegozaurów były doskonałymi bateriami słonecznymi i chłodnicami. Kiedy zwierzę było ustawione bokiem do słońca, krew nagrzewała się i niosła ciepło do innych części ciała. W cieniu lub na wietrze gad chłodził się, wypromieniowując nadmiar ciepła z organizmu. Naukowcy twierdzą, że płyty na grzbiecie zadaszonych jaszczurów, były ustawione naprzemianlegle, i że w ten sposób najwydajniej chłodziły lub ogrzewałyby ich cielska. Są to jednak jedynie przypuszczenia! Według nich płyty, które były w środku bardzo dobrze ukrwione, nie były bronią lecz służyły jako wabik na partnera. Podczas godów napełniały się one krwią i przybierały purpurową barwę. Być może w ten sam sposób stegozaury odstraszały drapieżniki. W razie ataku teropoda stegozaury broniły się bardzo dobrze umięśnionym ogonem, który uzbrojony był w dwie pary zabójczwyglądających kolców.

 

 

      Inną ich cechą były masywne kończyny przednie. W przeciwieństwie do swoich praprzodków (to jest: Fabrosauridae i Scelidosauridae) były czworonożne. Gruba kość ramienna i skrócone kości dloni były przystosowane do przenoszenia dużych obciążeń. Pięć krótkich palców, zakonczonych kopytkowatymi pazurami, rozkładalo nacisk na większą powierzchnię podłoża. Ponieważ słabe zęby tych dinozaurów nie pozwalały im przezuwać pokarmu roślinnego, stegozaury łykały (podobnie jak zauropody) kamienie zw. gastrolitami. Podobnie czyniły zauropody.

 

      3. Dwumóżdżki

      Stegozaury nie miały dużych mózgów. spośród wszystkich dinozaurów Stegosaurus miał może najmniejszy mózg w stosunku do rozmiarów ciała (wielkości orzecha włoskiego). Jednak w okolicy miednicy miały zresztą drugi tylny "mózg", który był rozszerzeniem rdzenia kręgowego. Był on 10 razy większy od właściwego mózgu.

 

      4. Pokrewieństwo

      Stegosauria są krewniakami Ankylosauria i tworzą wraz z nimi grupę dinozaurów o nazwie Tyerophora. Stegozaury dzielą się na dwie rodziny: prymitywniejszą o nazwie Huayangosauridae oraz bardziej zaawansowaną Stegosauridae.

 

 

...
Zgłoś jeśli naruszono regulamin