Rozwój młodych gołębi.docx

(27 KB) Pobierz

 

 

Rozwój młodych gołębi


http://www.golebie.r-ceram.tak.pl/porady/wychow-mlodych-c1f_pliki/image001.jpg
Część 1. - "Lotowanie jest srebrem lecz hodowla złotem" - mówiąc prościej jest to budowanie przyszłości.

Wagę tej formuły corocznie doświadcza wielu hodowców. Jest ona też wielokrotnie przytaczana w literaturze poświęconej lotowaniu gołębi i to nie bez powodu. Znanych jest wiele przypadków pośród mistrzowskich hodowli, kiedy to z różnych przyczyn zaniedbano uzyskanie w jednym sezonie przychówki lub pozbywano się go poprzez sprzedaż. Skutki takiego postępowanie miały bardzo negatywny wpływ na pozycję gołębnika i wyniki lotowe w przyszłości.

Dla przykładu przytoczę tu słowa znanych hodowców jak Gijs Peters czy Henk van Limpt

„Szczególną uwagę poświęcam zespołowi lotowemu. Jest to podstawowy fundament budowy mej kolonii na przyszłość. Solidną podstawę tego czerpię z gołębnika rozpłodowego. Jestem pewny, że gołębie moje są wysokiej jakości oraz posiadają psychikę pozwalającą kształtować czołowe gołębie do zwycięskich lotów i przyszłego rozpłodu w myśl zasady.” Ze zwycięzcami lotów dzisiaj buduję gołębnik zarodowy dla zwycięskich lotów jutra.

Analiza list konkursowych wskazuje na wyraźny trend do obniżenia poziomu wieku gołębi „lotników asów”. Biorąc pod uwagę lata 70-te i aktualną sytuację, to w chwili obecnej możemy znaleźć coraz mniej czołowych gołębi w wieku powyżej 5 lat. Szczególnie dotyczy to lotów na krótkie i średnie dystanse. Sytuacja ta dotyczy nie tylko współzawodnictwa w Polsce, podobnie jest we wszystkich liczących się w tym sporcie krajach jak Holandia, Belgia czy Niemcy.

Stosowanie nowoczesnych metod lotowania gołębiami młodymi, lotowanie metodami wdowieństwa wymuszają na hodowcy wychów młodych w okresie zimowym lub wczesną wiosną. Takie postępowanie narusza normalny cykl życia gołębi i wymaga zrozumienia mechanizmów decydujących o zapłodnieniu oraz prawidłowym rozwoju młodego gołębia.


 

 

...
Zgłoś jeśli naruszono regulamin