183482.doc

(87 KB) Pobierz
STOWARZYSZENIE PSYCHOLOGÓW CHRZEŚCIJAŃSKICH

 

 

Warszawa, dn. 11 marca 2007 r.

Stowarzyszenie Psychologów Chrześcijańskich

Ul. Szegedyńska 5A/182

01-957 Warszawa

Telefon: 022- 828 54 83

Nr KRS: 0000023117

Data rejestracji w Sądzie Wojewódzkim: 20.09.1995.

Data rejestracji w KRS 08.08.2001.

REGON:  011279410

NIP: 118-01-32-079

 

SPRAWOZDANIE Z DZIAŁALNOŚCI

STOWARZYSZENIA PSYCHOLOGÓW CHRZEŚCIJAŃSKICH

W 2006 ROKU

 

 

CELE STATUTOWE

Celem Stowarzyszenia jest (art. 7 Statutu Stowarzyszenia):

1.    Propagowanie pełnego rozwoju osoby ludzkiej, uwzględniającego dążenie do zintegrowania rozwoju psychicznego i duchowego.

2.    Ochrona zdrowia psychicznego i duchowego osoby ludzkiej, realizowana w sposób zgodny z wartościami chrześcijańskimi.

3.    Stworzenie forum, łączącego psychologów chrześcijańskich (zarówno katolików, jak i chrześcijan innych wyznań), pragnących możliwie pełnie przeżywać swoje powołanie zawodowe w duchu Ewangelii.

4.    Poznawanie i upowszechnianie chrześcijańskich koncepcji osoby ludzkiej.

5.    Działalność na rzecz rozwoju psychologii teoretycznej i stosowanej, a w szczególności poznawanie i rozwijanie tych metod pracy psychoterapeutycznej i poradnianej, które pozostają w zgodzie z chrześcijańską wizją człowieka.

 

Stowarzyszenie realizuje powyższe cele poprzez (art. 8):

1.      Organizowanie spotkań, szkoleń i wymiany doświadczeń oraz poznawanie technik  pracy terapeutycznej, stosowanych przez psychologów chrześcijańskich.

2.      Organizowanie sesji naukowych i konferencji.

  1. Prowadzenie chrześcijańskich ośrodków poradnictwa i terapii.

4.      Działalność wydawniczą.

5.      Współpraca z uczelniami wyższymi i placówkami naukowymi.

6.      Prowadzenie spotkań i odczytów dla środowisk zainteresowanych problematyką psychoterapii i rozwoju życia religijnego.

7.      Inicjowanie i organizowanie prac naukowo - badawczych oraz prowadzenie badań własnych w zakresie psychoterapii.

8.      Organizowanie działań mających na celu rozwój własny (psychiczny i duchowy)  członków Stowarzyszenia.

9.      Organizowanie sekcji specjalistycznych, zajmujących się pogłębianiem wiedzy w  dziedzinie psychologii oraz jej relacji do teologii życia wewnętrznego czy antropologii biblijnej.

10.  Współpraca z innymi placówkami i organizacjami terapeutycznymi, wychowawczymi i lekarskimi.

11.  Inicjowanie lub konsultowanie programów ochrony zdrowia psychicznego,  programów edukacyjnych itp.

12.  Współpraca z organizacjami międzynarodowymi.

13.  Prowadzenie działalności medycznej, leczniczej, zakładanie i prowadzenie niepublicznych zakładów opieki zdrowotnej.

FORMY DZIAŁALNOŚCI SPCH

 

1. OŚRODEK POMOCY PSYCHOLOGICZNEJ SPCH I CARITAS A.W.

Ośrodek Pomocy Psychologicznej Stowarzyszenia Psychologów Chrześcijańskich i Caritas Archidiecezji Warszawskiej działa w Warszawie od 1 marca 1999 roku. Ośrodek powstał we współpracy SPCh i Caritas A.W. i mieści się w budynku Caritas ul. Bednarska 28/30. Ośrodek otwarty jest codziennie. Zapisy telefonicznie w godz. 16.30-20.00. Tel.  828-54-83.

              Ośrodek świadczy usługi psychologiczne (psychoterapia krótko- i długoterminowa, poradnictwo - w zależności od diagnozy) w takich problemach jak: problemy małżeńskie, wychowawcze i rozwojowe, przemoc, depresje, zaburzenia osobowości, kryzysy, nerwice, problem utraty dziecka, uzależnienie i współuzależnienie od alkoholu, uzależnienie od sekty, itp.

W Ośrodku można skorzystać z pomocy psychologa, psychoterapeuty, psychiatry i księdza (także egzorcysty). W 2006 r. w Ośrodku miało miejsce ok. 5000 przyjęć indywidualnych.

W związku z powstaniem Oddziału Warszawskiego SPCh od 2005 roku Ośrodek podlega zarządowi Oddziału Warszawskiego SPCh.

 

2. STUDIUM PSYCHOTERAPII SPCH

Celem Studium Psychoterapii SPCh jest kształcenie psychoterapeutów chrześcijańskich. Studium jest formą kształcenia podyplomowego, adresowane jest głównie do psychologów i psychoterapeutów.

Program Studium obejmuje wykłady i warsztaty z bloków tematycznych: psychologia kliniczna, podstawy psychoterapii, psychoterapia chrześcijańska, psychologia religii i duchowości, inne szkoły psychoterapeutyczne, superwizje oraz specjalne sesje warsztatowe.

Studium Psychoterapii SPCh obejmuje 700 godzin w cyklu 4-letnim, każdego roku 8 sesji od listopada do czerwca, raz w miesiącu oraz sesje warsztatowe: trening interpersonalny, trening komunikacji, trening intrapsychiczny, warsztaty umiejętności terapeutycznych (techniki pracy indywidualnej oraz techniki pracy grupowej), dodatkowe sesje z zakresu innych szkół psychoterapeutycznych. Do ubiegania się o certyfikat psychoterapeuty konieczne jest również odbycie stażu w wymiarze min. 360 godzin oraz indywidualnej terapii własnej i indywidualnych superwizji. Łącznie wymagane jest 1200 godzin.

Informacje ws. Studium: e-mail studium@spch.pl .

 

3. STUDIUM PORADNICTWA (COUNSELLINGU)

W roku 2006 rozpoczęła się IV edycja 2-letniego Studium Poradnictwa (counsellingu). Celem Studium jest kształcenie doradców chrześcijańskich poprzez dostarczenie praktycznych umiejętności psychologicznych dla osób pracujących w ośrodkach poradnictwa, pomocy społecznej, pracujących z trudną młodzieżą, posługujących we wspólnotach lub innych grupach i instytucjach, gdzie potrzebne są umiejętności i wiedza psychologiczna.

Program Studium przewiduje dostarczenie wiedzy niezbędnej do prowadzenia poradnictwa, w formie wykładów i warsztatów dotyczących takich zagadnień jak:

-          Psychologia religii i duchowości, chrześcijańska koncepcja psychologiczna człowieka,

-          Podstawy kontaktu z klientem: pierwszy kontakt z klientem, kontrakt, diagnoza, techniki interwencji, mechanizmy obronne, przeniesienia itp.,

-          Psychologia kliniczna (psychopatologia): depresje, nerwice, zaburzenia osobowości, problemy rodzinne, kryzysy małżeńskie, uzależnienia, przemoc w rodzinie,

-          Poradnictwo i psychoterapia chrześcijańska,

-          A także główne kierunki w psychoterapii, zasady etyczne, superwizje.

Studium Poradnictwa prowadzone jest w cyklu 2-letnim i obejmuje 325 godzin zajęć. Każdego roku obejmuje 8 spotkań od listopada do czerwca, raz w miesiącu: sobota i niedziela oraz 4 dodatkowe sesje warsztatowe (trening interpersonalny, trening komunikacji, trening intrapsychiczny, warsztaty umiejętności doradczych). Ukończenie Studium oraz odbycie terapii własnej i superwizji indywidualnych umożliwia ubieganie się o certyfikat doradcy (counsellora).

W 2006 roku SPCh wynajęło specjalną siedzibę na Studium Poradnictwa, a z inicjatywy  absolwentów SPor powstała Sekcja Poradnictwa SPCh powołana przez Zarząd Główny.

 

4. STUDIUM PODSTAWOWYCH UMIEJĘTNOSCI PSYCHOLOGICZNYCH

Studium jest adresowane do osób nie posiadających doświadczenia w zakresie psychoterapii, posługujących we wspólnotach, pracujących w ośrodkach poradnictwa lub w innych instytucjach, gdzie potrzebne są umiejętności i wiedza psychologiczna (pracownicy socjalni, pedagodzy, inne zawody, które wymagają kontaktów z ludźmi).

Studium obejmuje 135 godzin wykładów i warsztatów. Każdego roku obejmuje 6 spotkań od stycznia do czerwca, raz w miesiącu (3 sesje 3-dniowe: piątek-niedziela oraz 3 sesje 2-dniowe: sobota-niedziela) oraz (dodatkowa sesja) trening interpersonalny.

 

5. KONFERENCJE NAUKOWE

              Do stałych form działalności SPCh należą coroczne międzynarodowe konferencje naukowe. Od 1994 r. SPCh zorganizowało 11 ogólnopolskich konferencji, uczestniczyły w nich w charakterze prelegentów także osoby zaproszone z zagranicy.

XII Konferencja nt. „Od depresji do pokoju ducha”, z udziałem przedstawicieli różnych kierunków psychoterapii planowana w 2006 roku odbędzie się w dn. 20-22 kwietnia 2007 r.

 

6. WSPÓŁPRACA MIĘDZYNARODOWA
Stowarzyszenie jest członkiem dwóch organizacji międzynarodowych:

Europejski Ruch Psychologii Chrześcijańskiej i Antropologii (European Movement for Christian Psychology and Anthrolopogy - EMCPA http://emcpa.eu ) oraz

Europejska Federacja Stowarzyszeń Doradców Chrześcijańskich (Association of Christian Counselors in Europe– ACC Europe http://www.aac-europe.org).

SPCh jest członkiem Polskiej Federacji Psychoterapii, poprzez które należy do European Association of Psychotherapy – EAP (Europejskie Stowarzyszenie Psychoterapii) www.europsyche.org .

SPCh współpracuje z zagranicznymi organizacjami psychologicznymi, takimi jak:

1.      Akademia Psychologii Chrześcijańskiej IGNIS w Niemczech www.ignis.de,

2.      Stowarzyszenie Psychologii Chrześcijańskiej, USA (Society for Christian Psychology - w ramach American Association for Christian Counsellors – www.aacc.net ),

3.      Stowarzyszenie Terapeutów Chrześcijańskich (Association of Christian Therapists-ACT), USA,

4.      Brytyjskie Stowarzyszenie Chrześcijanie w Psychologii (British Association of Christians in Psychology-BACIP www.bacip.org.uk (dawniej NeCiP),

5.      Włoskie Stowarzyszenie Psychiatrów i Psychologów Katolickich (Italian Association of Catholic Psychiatrists and Psychologists - AIPCC),

6.      Chrześcijańskie Stowarzyszenie Psychiatrów, Psychologów i Psychoterapeutów w Holandii www.cvppp.nl,

7.      Instytut Chrześcijańskiej Psychologii, Terapii i Pedagogiki w Szwajcarii,

8.      Stowarzyszenie Doradców Chrześcijańskich w Finlandii (ACC Finland skupia doradców -counsellorów, a także psychologów, psychiatrów i psychoterapeutów).

SPCh jest stałym uczestnikiem Europejskich Sympozjów Psychologii Chrześcijańskiej i Antropologii (1997 - Niemcy, 1999 - Polska, 2002 – Niemcy, 2003 – Polska, 2004 – Włochy, 2005 - Wielka Brytania). W 2006 r odbyło się w Warszawie posiedzenie Zarządu EMCPA, który przyjął deklarację Ruchu oraz zasady organizacyjne. Anna Ostaszewska, przewodnicząca ZG SPCh jest członkiem Zarządu EMCPA. Kolejne spotkanie Ruchu zaplanowano w Warszawie w 2007 r.

SPCh uczestniczy także w corocznych Spotkaniach Liderów ACC-Europe (2002–Francja, 2003–Wielka Brytania, 2004–Polska, 2005–Szwajcaria, 2006–Finlandia, 2007-Wielka Brytania).

W 2006 roku Anna Ostaszewska uczestniczyła w II konferencji ACC Finland prowadząc wykłady i warsztaty na temat „Wymiar duchowy psychoterapii”.

 

7. WSPÓŁPRACA

W 2006 roku SPCh zostało członkiem Polskiej Rady Psychoterapii skupiającej przedstawicieli stowarzyszeń i ośrodków akademickich szkolących i/lub certyfikujących psychoterapeutów.

SPCh należy do Polskiej Federacji Psychoterapii, której celem jest dbałość o zachowanie standardów psychoterapii i etykę zawodową psychoterapeutów oraz o zgodność tych standardów z wymaganiami Unii Europejskiej. PFP jest organizacją ogólnopolską z siedzibą Krakowie. Zrzesza organizacje psychoterapeutyczne oraz indywidualnych psychoterapeutów różnych kierunków teoretycznych, w oparciu o Strasburską Deklarację Psychoterapii z 1990 roku. Przedstawicielem SPCh w Radzie PFP jest o. dr Mateusz Hinc. W 2006 roku przedstawiciele SPCh uczestniczyli w konferencji PFP nt. Ojcostwa.

Od 2003 roku Stowarzyszenie jest członkiem Forum Św. Wojciecha skupiającym organizacje chrześcijańskie z Polski i zagranicy. Od 2005 roku przedstawicielem SPCh w Radzie Forum jest Agata Rusak. Lena Wojdan z SPCh jest członkiem komitetu organizacyjnego spotkań gnieźnieńskich organizowanych przez Forum św. Wojciecha.

 

8. ZMIANY USTAWOWE

W 2006 r. weszła w życie ustawa o zawodzie psychologa i samorządzie zawodowym psychologów, na podstawie której Minister Pracy i Polityki Socjalnej powołał Komitet Organizacyjny Izb Psychologów. Członkiem Komitetu z ramienia SPCh została Helena Wojdan.

W Ministerstwie Zdrowia przygotowano projekt ustawy o niektórych zawodach medycznych regulujący m.in. zawód psychoterapeuty. SPCh uczestniczyło w konsultacjach społecznych projektu ustawy, w konferencji uzgodnieniowej w Ministerstwie Zdrowia, a następnie weszło w skład Polskiej Rady Psychoterapii reprezentującej środowiska psychoterapeutów w Polsce.

 

9. SZKOLENIA, SPOTKANIA OTWARTE

W okresie 2005-2006 trwał cykl spotkań w ramach Seminarium SPCh pt. „Psychologia i duchowość człowieka”. Seminarium prowadził o. dr Tadeusz Kotlewski TJ.

W roku szkolnym 2006/2007 zorganizowana została seria szkoleń uzupełniających dla absolwentów Studium Psychoterapii SPCh z zakresu „Znajomość innych szkół psychoterapeutycznych”. Cykl obejmuje 236 godzin szkolenia nt. psychoterapii poznawczo-behawioralnej, psychoanalitycznej, Gestalt, psychodynamicznej i systemowej.

Spotkania otwarte obejmują wykład i dyskusję, otwarte są dla wszystkich zainteresowanych. W 2006 r., we współpracy z wydawnictwem Media Rodzina, odbyło się w SPCh spotkanie z Alanem Medingerem i jego żoną Willą z USA nt. terapii homoseksualizmu. Alan Medinger jest autorem książki „Podróż ku pełni męskości” (wyd. W drodze, 2005).

 

10. DZIAŁALNOŚĆ WYDAWNICZA

W serii "Biblioteka psychologii chrześcijańskiej" ukazały się następujące pozycje:

1.    "Ku pełni życia" - Romuald Jaworski,

2.    "Dojrzałość religijna osób należących do wspólnot neokatechumenalnych" Stanisław Tokarski,

3.    "Rozwój zintegrowany" red. R. Jaworski,

4.    „Wobec cierpienia” red. A. Rusak, R. Jaworski, W. Simon,

5.    „Bezpieczne granice” Werner May,

6.    „Psycholodzy chrześcijańscy wobec problemów człowieka” red. M.Hinc, R. Jaworski,

7.    „Osoba, osobowość, zaburzenia osobowości” red. Stanisław Tokarski.

8.    „Psychologia i psychoterapia chrześcijańska w teorii i praktyce” red. Ewa Jackowska.

Wydano także kasetę video z konferencji SPCh "Psychologia i psychoterapia wobec cierpienia", płytę CD z materiałami z konferencji SPCh „Psychologia i psychoterapia chrześcijańska w teorii i praktyce” i płytę CD z konferencji SPCh „Psychologia i psychoterapia wobec zaburzeń osobowości”.

W 2006 roku ukazała się pozycja „Psychologia i psychoterapia chrześcijańska w teorii i praktyce” red. Ewa Jackowska.

 

11. PROJEKT CENTRUM ZDROWIA PSYCHICZNEGO I DUCHOWEGO "TABOR"

Zarząd Główny SPCh przyjął projekt pn. "Tabor" jako kierunkowy dla dalszego rozwoju Stowarzyszenia. Zadaniem Centrum będzie działalność usługowa (medyczna i psychologiczna) i edukacyjno-formacyjna w zakresie:

·        psychoterapii w powiązaniu z pomocą w życiu wewnętrznym i duchowym,

·        pomocy w rozwoju życia duchowego i reintegracji społecznej osobom obarczonym zaburzeniami w sferze emocjonalno-psychicznej,

·        promocji zdrowia psychicznego i duchowego.

W ramach Centrum planowane jest prowadzenie działalności usługowej:

·        Psychologicznej - psychoterapia indywidualna i grupowa

·        Psychiatrycznej

·        Naukowo-szkoleniowej – Studium Psychoterapii i Studium Poradnictwa (Counsellingu), konferencje naukowe, badania, publikacje.

Projekt "TABOR" uzyskał bardzo pozytywną opinię prof. dr hab. Jacka Wciórki - Wojewódzkiego Konsultanta ds. Psychiatrii dla województwa mazowieckiego.

SPCh poszukuje środków na kupno lokalu na Centrum TABOR.

 

INFORMACJE ORGANIZACYJNE

1. Spotkania Zarządu Głównego

Zarząd Główny SPCh w kadencji 2004 - 2007:

Anna Ostaszewska (przewodnicząca)

ks. dr  Romuald Jaworski (wiceprzewodniczący)

ks. dr Stanisław Tokarski (wiceprzewodniczący)

Agata Rusak (sekretarz)

Marian Lech (skarbnik)

Ewa Zimna-Rycerz (członek)

Władysław Schinzel (członek)

Róża Piwoni-Cieślinska (członek)

Katarzyna Kawiecka (członek)

oraz przewodniczący oddziałów terenowych SPCh – członkowie ZG:

Ewa Kohnke (Gdańsk)

Renata Topolska (Poznań)

Helena Wojdan (Warszawa)

Teresa Melich (Katowice)

Anna Wisniewska – (Toruń)

o. dr Mateusz Hinc OFM Cap. (Kraków), od 2006: Alicja Furmanik

 

Komisja Rewizyjna: Andrzej Mielecki, Barbara Wierzbicka, Monika Siewirska.

 

              Zarząd Główny SPCh odbywa posiedzenia w odstępach miesięcznych lub dwumiesięcznych. W 2006 roku ZG SPCh uchwalił nowe zasady certyfikowania psychoterapeutów i doradców SPCh oraz Kodeks Etyczny Psychoterapeuty SPCh. W związku z projektem ustawy regulującym zawód psychoterapeuty ZG podjął prace dostosowujące program Studium Psychoterapii SPCh do wymogów ustawy. ZG powolał również Sekcję Poradnictwa SPCh i uchwalił jej regulamin.

SPCh jest organizacją pożytku publicznego na mocy decyzji Krajowego Rejestru Sądowego z dnia 5.01.2005 r.

 

 

...

Zgłoś jeśli naruszono regulamin