konspekt matematyczny nr 1.docx

(20 KB) Pobierz

Anna K.                                                                                         dn. 19.11.2010 r.

Konspekt zajęć

 

Temat: Zawitała jesień.”

Grupa wiekowa: klasa pierwsza

Cele operacyjne/ uczeń powinien:

-znać: kolejność liczb od 1 do 20;  kolory; pojęcie „zbiór”; nazwy figur tkj. koło, prostokąt, kwadrat, trójkąt;

-rozumieć: znaczenie pojęć tkj. daleko, blisko, dłuższy, krótszy, ciężki, lekki;

-umieć: klasyfikować przedmioty; przeliczać ilość elementów; rozpoznać kształty figur w różnym położeniu;

Strategia dydaktyczna: informacyjna, operacyjna, multimedialna

Metody dydaktyczne: objaśnienie, pokaz z objaśnieniem, nośniki informacji

Formy pracy: indywidualna jednolita, zbiorowa jednolita

Środki dydaktyczne: tablice informacyjne, karty pracy, liście, klocki o różnym kształcie, piłka „Zośka”, magnesy, kredki

Ramowy plan jednostki:

1. Czynności organizacyjno-porządkowe.

2. Pokaz tablic informacyjnych z figurami.

3. Ćwiczenie „Mamy klocki dwa”- zabawa grupowa.

4. Pogadanka na temat pory roku- jesieni.

5. Pokaz tablic informacyjnych ze zbiorami.

6. Liczenie liści w zbiorach.

7. Klasyfikacja liści pod względem koloru, wielkości.

8. Ćwiczenie utrwalające znajomość liczb od 1 do 20.

9. Ćwiczenie na rozpoznawanie figur w różnym położeniu.

 

Poszczególne

etapy zajęć

Czynności nauczyciela

Zadania dla ucznia

Uwagi o realizacji

Część wstępna

1.      Witanie dzieci.

2.      Prośba o wyłożenie materiałów niezbędnych do uczestnictwa  w lekcji.

3.      Przedstawienie tematu i planu przebiegu lekcji.

4.      Sprawdzenie obecność.

 

1.      Siadają na swoje miejsce.

2.      Wykładają materiały.

3.      Słuchają nauczyciela.

4.      Potwierdzają swoją obecność na lekcji.

 

Do materiałów zalicza się karty pracy, zeszyt                      i długopis, kredki.

Sala musi być wyposażona                 w tablice informacyjne              o zbiorach                     i figurach.

 

Część główna

1.      Prezentuje tablice informacyjne z figurami. Najpierw tłumaczy, pokazuje            a następnie pyta dzieci o nazwę danej figury wskazując wybraną.

2.      Zabawa w grupach. Grupę stanowi para siedząca razem w ławce. Prosi dzieci, aby podeszły do skrzyni                 z klockami i wybrały po dwa pasujące do siebie kształtem, ale różniące się wielkością, postawiły na swojej ławce

i wypełniły kartę pracy nr 1.

3.      Prowadzi pogadankę na temat jesieni. Dla wzbudzenia aktywności dzieci stymuluje je pytaniami. Np. Z czym kojarzy się Wam jesień? W jakie kolory jest bogata?

4.      Prezentuje ponumerowane zbiory liści na tablicy. Najpierw tłumaczy, pokazuje a następnie pyta dzieci o to, który zbiór jest zbiorem np. liści żółtych i prosi                 o podejście do tablicy                 i wskazanie wybranego zbioru.

5.      Wydaje polecenie, aby dzieci policzyły liście               z danym zbiorze na tablicy i wypełniły kartę pracy nr 2.

6.      Nauczyciel rozkłada na każdą ławkę różne liście i prosi, żeby uczniowie pogrupowali je pod względem danego koloru, np. grupa zielonych i grupa czerwonych, sprawdza a następnie prosi, aby ułożyły liście pod względem wielkości (na grupę dużych i małych). Sprawdza poprawność wykonania.

7.      Rozdaje karty pracy nr 3 i wyjaśnia, na czym polega zadanie.

1.      Biorą udział                         w ćwiczeniu.

2.      Wykonują polecenie nauczyciela                             i wypełniają kartę pracy, która zawiera tekst z lukami:

Mój klocek jest koloru……Kolega z ławki ma klocek koloru……Jego klocek jest (wiekszy/mniejszy) od mojego. Mój klocek ma kształt…

3.      Biorą udział                          w pogadance.

4.      Biorą udział w ćwiczeniu.

5.      Liczą liście w zbiorach i wypełniają kartę pracy nr 2, która wygląda następująco:

Zbiór numer 1 zawiera …. liści.

Zbiór numer 2 zwiera ….. liści.

Zbiór numer 3 zawiera….. liści.

6.      Wykonują polecenia nauczyciela.

7.      Rozwiązują kartę pracy nr 3. *

Podczas ćwiczenia nr 3  dzieci usiąść powinny w kręgu i rzucać do siebie piłkę zwaną „Zośką”. Dziecko rzucając powinno wypowiedzieć imię osoby, do której rzuca. Zaś ten uczeń , do którego trafi piłka odpowiada na pytanie nauczyciela bądź samo wypowiada się na temat jesieni.

 

W punkcie 4 nauczyciel wykorzystuje magnesy do utworzenie zbiorów liści na tablicy.

Część końcowa

Słowna ocena aktywności uczniów podczas lekcji.

 

 

* Karta pracy nr 3

Zadanie 1

Wpisz w okręgi kolejno liczby od 1 do 20.

O O O O O O O O O O O O O O O O O O O O

Ile okręgów jest mniejszych od pozostałych?

 

Zadanie 2

Ile jest trójkątów ? Jest …. trójkątów.

Ile widzisz kwadratów? Widzę …. kwadratów.

Prostokąty pokoloruj na pomarańczowo, kwadraty na zielono a trójkąty kolorem niebieskim.

Zgłoś jeśli naruszono regulamin