Scenariusz pojecia matematyczne.doc

(28 KB) Pobierz
Scenariusz zajęcia z rozwijania pojęć matematycznych

Scenariusz zajęcia z rozwijania pojęć matematycznych

 

Temat: „Wielkanocne przygody  zajączka Śmigacza”   -  Wprowadzenie cyfry i liczby 10

                    Doskonalenie znajomości poznanych znaków i formuł matematycznych.

 

Cel:

·        kształtowanie umiejętności dodawania i odejmowania liczb naturalnych w zakresie                1 – 9, znaków +, -, i ich poprawnego odczytywania oraz praktycznego zastosowania,

·        wyzwolenie  wielostronnej aktywności dzieci przez przyswajanie, 

             odkrywanie, przeżywanie, działanie.

·         rozbudzanie zainteresowania  matematycznymi znakami graficznymi;

 

Forma organizacji pracy: - grupowa, indywidualna

 

Metody : słowna,  czynna – zadań stawianych dziecku  do  wykonania

           

Dziecko:   

-          poznaje własne możliwości poprzez aktywny udział w zajęciu,

-          zna cyfry i liczby, potrafi je umiejętnie i praktycznie zastosować;

-          rozpoznaje kształt cyfr oraz  znaków „+”, „=” ;

-          kojarzy liczbę elementów z jej odpowiednikiem cyfrowym;

-          przestrzega uzgodnionych umów;

-          uczy się wytrwałości i samodzielności w wykonywaniu zadań;

-          potrafi poradzić sobie z emocjami i rozumnie zachować się w sytuacjach trudnych pełnych napięć;

-          umie  nabyte umiejętności  zastosować w praktycznym działaniu;

-          myśli logicznie i samodzielnie;

-          wie jak należy współdziałać i współpracować w zespole;

-          dziecko prawidłowo reaguje ruchem na słuchaną muzykę;

-          potrafi rozpoznać cyfry pisane i drukowane i odczytać wyrazy;

-          liczy na miarę swoich możliwości;

-          umiejętnie posługuje się liczebnikami głównymi i porządkowymi w zakresie mu dostępnym;

-          zna obrzędy i zwyczaje związane ze Świętami Wielkanocnymi,

-          potrafi określić miejsce danej liczby na osi liczbowej,

-          umie złożyć elementy  w całość,

 

Pomoce:

             Sylweta zająca Śmigacza”    z pisankami , elementy, puzzle do ułożenia pisanki                         z zapisanymi działaniami matematycznymi, liczmany do liczenia / kamyki, korale, patyczki./,  dla każdego dziecka karta pracy  z działaniami matematycznymi – zadaniami, cyfry  pisane                i  drukowane, znaki graficzne „ +”, „- ”,  os liczbowa, kartoniki lub sznurki z koralikami do określania danej liczby na osi liczbowej, nagranie  CD  muzyka do zabawy ruchowej,

Przebieg:

1.      Rozwiązanie zagadki o wiośnie.

2.      Rozmowa na temat zbliżających się Świąt Wielkanocnych , tradycjach i zwyczajach – bazowanie na wiadomościach i doświadczeniach dzieci.

3.      Zabawa matematyczna „ Przygoda Zajączka Śmigacza” – sylweta zajączka z pisankami i  rozrzucone elementy  pisanki.

4.      Rozwiązywanie zadań matematycznych zapisanych na częściach rozbitego jajka.

-  każde dziecko ilustruje działanie za pomocą liczmanów.

5.      Zabawa  przy muzyce „ Chwyć pisankę”

6.      Określanie której liczby i cyfry jeszcze nie znamy – wyłonienie cyfry i liczby dziesięć.

7.      Poznanie wyglądu cyfry i liczby  dziesięć, określanie z jakich znanych znaków się składa /jeden i zero/.

8.      Przeliczanie elementów w ilości dziesięć , dobieranie odpowiedniej ilości liczmanów.

9.      Zagadki z  zastosowaniem osi liczbowej  - „O jakiej liczbie myślę – mniejsza niż 11                  i większa niż 9”. Zaznaczenie rozwiązania na osi liczbowej za pomocą kartoników                            z elementami lub koralików.

10.  Praca indywidualna przy stolikach – wypełnianie kart pracy.

 

mgr Marzena Sadurska

Miejskie przedszkole Nr 9

im. Jana Brzechwy

w Jarosławiu

...
Zgłoś jeśli naruszono regulamin