Wdowieństwo 2.txt

(8 KB) Pobierz
2. "Wdowieństwo" - metoda lotowania wg. braci Janssen

Jest to tłumaczenie artykułu Henk van Limpt. Prezentowany materiał zawiera przemylenia rodziny Janssen z lat 90 - tych o postępowaniu z wdowcami.
Podstawš metody lotowania jest zbudowanie bardzo bliskiego kontaktu hodowcy z wdowcami . Ocena zachowania poszczególnych gołębi pomocna jest do oceny formy gołębi przed podjęciem decyzji uczestnictwa ich w locie. W sezonie lotowym w zależnoci od okresu lotów uczestniczš samce i samice . Prezentowana metoda zalecana jest szczególnie dla hodowców ,którzy sš dobrymi obserwatorami życia w gołębniku oraz hodowców , którzy nie sš zwolennikami dużego stada gołębi.

Specjalna porada !
W przygotowaniu i w czasie całego sezonu lotowego bardzo poważnie bierz pod uwagę opiekę nad wdowami. Spróbuj utrzymać je w super zdrowiu. Szanuj swoje ptaki. Louis głono komentuje i podkrela wskazujšc palcem w powietrze . Wielu hodowców ze względu na modę oraz możliwoci uzyskiwania błyskotliwych wyników rezygnuje z lotowania metoda gniazdowš. Zapomina o hodowli młodych gołębi na przyszłoć. Musisz rozważyć jak to rozegrać i pogodzić to w grze wdowieństwem.

WDOWCE - sposoby postępowania

Wdowce karmione sš dwa razy dziennie tj. o godz. 700 i w 1800.

Poranna porcja karmy to mieszanina drobnych ziaren zawierajšca łuskany owies , szczyptę drobnego słonecznika, rzepak oraz siemię lniane . Ten rodzaj karmy stosowany jest przez cały rok . W zależnoci od pory roku oraz cyklu życia gołębi zmieniane się tylko jej proporcje. Iloć porannej dawki karmy przeważnie jest taka sama i mieci się w trzech palcach tj. kciuk, palec poredni i wskazujšcy .

W porze wieczorowej wdowcy dostajš normalnš dawkę lotowš. W pierwszym dniu tygodnia karma jest dietetyczna , lekkostrawna . Do niej dodatkowo dodaje się około 25% pszenicy . Sposób karmienia jest podobny jak dla metody gniazdowej. Każdy wdowiec karmiony jest oddzielnie w swojej celi. Przed porannym karmieniem zespół wdowców odbywa trening . Flaga lub inne metody zmuszania do intensywnych lotów nie powinny być stosowane. Charel komentuje: ty nie musisz straszyć gołębi, one muszš latać z własnej woli ." Hodowcy , którzy utrzymujš w locie ptaki wbrew ich chęci przyczyniajš się często , że okoliczne dachy lub pola sš często przez nie okupywane . Dla przykładu "De Oude Witoger" często okupywał wylot gołębnika dla młodzieży.
Każdy z wdowców wychowuje po jednym młodym. Samce ustawia się na wdowieństwo w momencie ,kiedy młode majš około 10 dni. W tym czasie usuwane sš wszystkie samice z gołębnika dla wdowców. Przenosi się je do osobnego miejsca.

Gołębnik dla wdowców znajduje się nad gołębnikiem rozpłodowym i młodzieży. Do pytania czy jest to prawidłowoć ? wg braci Janssen tak postępujš od "zawsze" i według nich nie ma to większego znaczenia. Jest to tylko spowodowane brakiem miejsca. Przy okazji istotna uwaga ! Wdowcy nie zwracajš zbytnio uwagi na ostre dwięki pochodzšce z innych gołębników. Bracia Janssen wychodzš z założenia, że obecnoć hodowcy jest bardzo pożšdana. Charel nie rzadko po kilka razy na dzień odwiedza gołębnik przy okazji doglšdania młodzieży. Jego wdowcy cały czas czujš obecnoć hodowcy, to tak jak w rodzinie.

Komentarz do pytania - Jak widzisz wdowcy sš w doskonałej formie i sposób w jaki to ujawniajš jest bardzo różny i indywidualny dla każdego z nich . Dla przykładu 'Schalie-blauwe' po odbytym codziennym treningu zawsze siadał na desce wylotu a "Het Licht" zachowywał się tak jakby chciał lšdować na dach, a potem raptownie wystrzelał w niebo jak rakieta.

Istotne uwagi do zapamiętania

ˇ         Wdowcy bez względu na wiek zawsze latajš razem, w tej samej drużynie.

ˇ         Gołębie roczne układane sš do pustych cel. Przed koszowaniem na lot pokazuje im się tylko miskę lęgowš.

ˇ         Przed wkładaniem na lot, starszym wdowcom nie pozwala się na zbliżenie z samicami.

ˇ         Wdowce w celi gniazdowej z miskš lęgowš po krótkiej randce ze swoimi damami kładzione sš w kosze. Czas wspólnego przebywania jest istotny, nie można dopucić do ich seksualnego zbliżenia.

ˇ         Wdowcom po odbytym locie pozwala się przebywać razem z samicami przez około pół godziny.

W przypadkach:

ˇ         spónienia z lotu lub złej pogody ,

ˇ         nad wyraz trudnego lotu .Wdowcom pozwala się na nieco dłuższš randkę.

ˇ         czyni się to także w przypadku, kiedy samiec z lotu spóni się cały dzień. W takich przypadkach pozostali wdowcy zamykani sš w swych celach.

Po zabraniu samic, gołębnik wdowców jest zaciemniany. Czyni się to poprzez położenie zasłony na okno . Zasłonę usuwa się wieczorem. Ona nie może utrudniać dostępu wieżego powietrza do gołębnika. Wdowcy majš dużš swobodę w obrębie swojego gołębnika . W ich celach do odpoczynku umieszcza się drewniane klocki. Miski lęgowe sš poza gołębnikiem i pokazywane sš tylko przed i po locie wraz z samicami.
Wg. braci Jannesen:

ˇ         częste sprzeczki wdowców ,

ˇ         rywalizacja o miejsce , o cele gniazdowe

ˇ         czy objawy rozgniewania blokujšcych otwór wlotowy wdowców , mogš sugerować walkę o terytorium, a przez to lepsze wyniki lotowe.

Wymienione oznaki często były brane do oceny kondycji gołębi przed wkładaniem ich do kosza i dawały potwierdzenie wysokich rezultatów z lotów.

Wdowiec, który nie uczestniczy w lotach pozostaje w gołębniku i nie podlega procedurze randki z samicš . Jest on zamykany w celi na czas koszowania innych wdowców. Cele lęgowe wdowców na czas lotów sš zamykane.
Dwukrotne odbywanie w tygodniu lotów nie jest problemem dla wdowców (komentarz : w Belgii i Holandii często rozgrywane sš loty w tygodniu.) Według Charel. "opowieci hodowców , którzy twierdzš , że wdowce układa się w ich rytm, że w czasie dwukrotnych lotów w tygodniu jest zwykłym kieratem."
Charel komentuje:

ˇ         każdy wdowiec jest inny i dostaje co szczególnego,

ˇ         jeden jest niemiały inny za bardzo apodyktyczny, despotyczny.

Istotnym w całoci kształtowania i prowadzenia wdowieństwa jest dobrze poznać swoje gołębie.

Kiedy samiec nie potrafi się oddawać w swej celi lęgowej i terytorium to ten rodzaj gołębia nie nadaje się być wdowcem.

Samce potrafiš utrzymywać emocjonalnie wdowieństwo przez trzy miesišce . Wydłużenie ich sprawnoci lotowej nie jest problemem . Po powtórnym połšczeniu w pary z ustawieniem na jednego młódka , wdowcy z dobrym skutkiem mogš brać udział w dalszych lotach w metodzie gniazdowej. Komentarz: daje to dobre rezultaty w lotach na długie dystanse.
Według braci Janssen, samce po wielu latach lotowań suchym wdowieństwem tj. na jajkach , mogš być też dobrymi lotnikami w metodzie gniazdowej . Oni majš w tym obszarze dużo dobrych dowiadczeń z przeszłoci . Czasami jest trochę zamieszania w przypadku powrotu samicy i samca w tym samym czasie . W przypadku braku chęci powrotu na czas samicy zbawiennym rodkiem dla wdowca jest pokazanie mu lubieżnicy , zamiast stałej partnerki. W przypadku , kiedy samiec osišga dobre rezultaty w lotach nie należy zmieniać mu partnerki. Charel dodaje: "Wdowca można utrzymać w dobrej kondycji do czasu zniesienia przez samicę jajka . Jest to normalny cykl życia gołębi. Po dwutygodniowej przerwie można z powrotem wdowca wstawić w cykl lotów".

WDOWY - sposoby postępowania

ˇ         Według braci Janssen wdowy odgrywajš kluczowš rolę w lotowaniu wdowieństwem. Charel podkrela, że samica musi całkowicie oddać się miłoci ze swym partnerem. Jeli ona nie jest mu przychylna należy spróbować rozgniewać wdowca, w takich przypadkach nigdy nie pokazujš innej samicy.

ˇ         Po pokazywaniu wdowcom-roczniakom, samic natychmiast przenosi się je do gołębnika dla wdów.

ˇ         Przed planowanym powrotem wdowców z lotu , partnerki ponownie zamyka się w celach gniazdowych wdowców z miskami lęgowymi.

ˇ         Samice wdowy podlegajš specjalnej opiece. Szczególnie Louis podkrela istotę opieki. Program karmienie jest taki sam jak dla wdowców. Samice przebywajš w zamknięciu przez cały sezonu lotowy, Pozostajš w wolierze przez okres około trzech miesięcy. Aby zapobiec przypadkom wzajemnego zainteresowania się sobš samice pozostajš w wolierze przez cały dzień i tylko wieczorem przechodzš do gołębnika.

ˇ         Taki sposób opieki nad wdowami wskazuje , że miłoć dla ptaków stawiana jest wyżej od uzyskiwania za wszelka cenę wyników lotowych . Samice nigdy nie sš zamykane oddzielnie.

ˇ         Według braci Janssen samica w przybliżeniu tylko do 5 lat jako wdowa może wykazać swoje możliwoci .

ˇ         Znane sš różne sztuczki magiczne . Tak jak w ksišżce , iluzje samicy w pełni nakręcajš miłosnš idyllę swojego partnera.

Rada dla poczštkujšcych hodowców - nie używaj samicy jako wdowy dłużej niż 2 lata.
Co do różnych odmian systemu wdowieństwa to bracia Janssen nigdy nie stosowali wdowieństwa totalnego , równoległego wdowieństwa samcami i samicami lub wdowieństwo samicami.

ˇ         Samice wdowy po okresie trzech miesięcy mogš być włšczane ponownie w cykl lotowań. Jest to możliwe ze względu na belgijski program lotów, który pozwala na organizowanie wielu dodatkowych lotów.

 
Zgłoś jeśli naruszono regulamin