Kosmos.doc

(99 KB) Pobierz
Program obozu w Borkach 10-21

KOSMOS   -  Program kolonii w Borkach

 

 

Założenia organizacyjne

1.       Organizatorem obozu jest ……………………………….

2.       Termin kolonii ……………………………

3.       Kolonia znajduje się we wsi Borki nieopodal rzeki Supraśl nad którą urządzone będzie kąpielisko. Teren kolonii leży na skraju lasu, jest ogrodzony płotem.

Stołówka i kuchnia znajdują się w wiacie. Na terenie kolonii znajdują się dwie łazienki /damska i męska/ z umywalkami i prysznicem, są także izolatki w domku letniskowym. Toalety znajdują się w stałym budynku. Uczestnicy zakwaterowani będą w namiotach  po 7 osób każdym. Namioty będą wyposażone w łóżka kanadyjki, podłogi drewniane, materace, koce, regaliki obozowe.

4.       Uczestnikami kolonii będą dzieci z szkół podstawowych niezrzeszone w Związku Harcerstwa Polskiego, zuchy z gromad zuchowych, przewidywana liczba uczestników 75 osób. Kadrę wychowawczą stanowić będą pełnoletni, posiadający doświadczenie w pracy z dziećmi i młodzieżą czynni instruktorzy Hufca ZHP. Zaangażowanie, aktywność i dobra znajomość harcerskiej metodyki, umiejętność stosowania różnorodnych form pracy przez instruktorów zapewni dobrą realizację programu.

 

Obrzędowość

Od zawsze marzyłem o podróży w Kosmos. Pewnego pięknego dnia moje marzenie się spełniło...
Mój kolega znalazł w Internecie konkurs naukowy, w którym główną nagrodą był lot rakietą kosmiczną. Postanowiłem spróbować swoich sił i zapisałem się. I etap odbył się online. Ku mojemu zaskoczeniu dostałem się. Na etap II musiałem pojechać do Warszawy. I tu znowu niespodzianka- zdobyłem maksymalną ilość punktów! Został mi tylko ostatni etap. Pytania były trudne, ale godziny uczenia się przyniosły efekt, gdyż wygrałem cały konkurs! Pozostał mi trening kosmiczny, ale że jestem dość wysportowany, poszło mi jak z płatka.
Znalazłem się tuż przy ogromnej rakiecie. Nie wierzyłem własnym oczom. Mili panowie astronauci pomogli mi wejść do rakiety i przypięli mnie pasem. Zaczęło się odliczanie. 3,2,1... start! wystrzeliliśmy do góry. Bardzo się bałem. Podróż polegała na zwiedzeniu i Marsa. Myślałem, że nie wytrzymam, ale nagle straciłem grawitację i latałem! Było fantastycznie!
Niedługo po tym dolecieliśmy na Marsa. Musiałem włożyć specjalny kombinezon. Wysiadłem z rakiety i rozejrzałem się. Byłem na Marsie. Wszędzie piasek był czerwony. Chciałem zostać tam dłużej i poszukać Kosmitów, ale musieliśmy wracać na Ziemię.
Po powrocie nie mogłem uwierzyć, że byłem na obcej Planecie. To było niezapomniane i niezwykłe przeżycie.

W moich marzeniach kosmos wygląda jak wielkie jajo z dziurami. Są na niej oczywiście następujące państwa: Mokira, Kiwilow, Almmisia i wiele innych ale za dużo czasu by mi zajęło ich pisanie. Mieszkają w tych państwach też kosmoludzie w Mokirze mokirzyńcycy w Kiwilow kiwilowczycy a w Almmisisi almmisiowie. W kosmosie jest bardzo ciekawie i jest tam dużo zabaw np.: skakanie z kosmosamolotów do wielkiej miski z galaretką. Chciałabym tam kiedyś polecieć.

Wielki i niesamowity jest kosmos! W jednej jego części znajduje się planeta bananowiec. Jest ona bardzo ciekawa i interesująca. Wokół nas wiruje setki gwiazd. Natomiast w drugiej części tego niezwykłego kosmosu znajduje się planeta czekoczernim gdzie żyją niezwykłe ludki o brązowych ciałkach i żywią się tylko czekoladą. Ponieważ jedzą tylko czekoladę są bardzo grube bo to przecież słodycze. Na planecie bananowiec żyją mini małpki. Są jasno-brązowe i mają śmieszne minki. Jak wiadomo na niebie widnieje wielki wóz, mały wóz itp. W naszym śmiesznym kosmosie jest także czekochrupek, komputnik, lwiątko oraz mięskono. W kosmosie jest także wiele państw takich jak Kosmopolitania, Politkipo, Mikrostrona oraz Nalgruwzni. Kosmos jest niesamowity i ciekawy! W moim marzeniach tak to wygląda.
Można to jeszcze opisać w ten sposób:

Kosmos to wielkie jajo ale w końcu co?! Jaja zniosła kura nie? Więc kosmos to jakby jajo zniesione przez te jak to było??.... aaaa już wiem kurę Kosmojajo. Opowiem wam coś ciekawego o planecie o której jeszcze nie pisałam a nazywa się ona Owo9. Na tej planecie nie wiadomo co się tam kryje. Nikt jeszcze tego nie odkrył ale mogę wam powiedzieć o plotkach.

Więc mówią że planeta Owo9 jest zamieszkiwana przez ludki z dziurawymi strojami i czarnymi głowami. Taaak wiem to straszne! Więc jak ktoś ta przyjdzie to zaraz nie wiadomo co się z nim dzieje bo znika..... Dalej wolelibyście już nie wiedzieć.....

W moich marzeniach kosmos wygląda jak wielkie jajo z dziurami. Są na niej oczywiście następujące państwa: Mokira, Kiwilow, Almmisia i wiele innych ale za dużo czasu by mi zajęło ich pisanie. Mieszkają w tych państwach też kosmoludzie w Mokirze mokirzyńcycy w Kiwilow kiwilowczycy a w Almmisisi almmisiowie. W kosmosie jest bardzo ciekawie i jest tam dużo zabaw np.: skakanie z kosmosamolotów do wielkiej miski z galaretką. Chciałabym tam kiedyś polecieć.


albo:
Gdzieś niedaleko (tylko ponad 100 000000 km) jest kosmos. A w tym kosmosie są jakieś takie dziwne kulki... Jak to się nazywa?? A! Wiem! Planeta. No i te planety mają jakieś tam swoje nazwy np. 999, Oko, Lost. Każda z ych plane kryje sraszną historię! Jeśli chcece opowiem wam... Nie chcecie?? A to z chęcią opowiem. Zaccznijmy od planety 999. Zdaje się że numer jak numer, ale pomyślcie komu by się chcialo do tylu liczyć?? Albo gorzej!! Hotele, gdyby miały tyle pokoi to raczej sporowycy by się tam wybierali, bo komu będzie się chciało chodzić po schodach?? A teraz Oko, wyobrażacie sobie w kosmosie takie wielkieeeeeeeeeeeeeeeeeeee oko??? Co ma rzęsy i w ogóle?! Ale frajda! Na pewno tam się wybiore ! Tylko jak będzie mrugać to oko albo sie ruszać... Mogę spaść na Lost ! No w końcu am grawitacji nie ma. Ale pomyślmy dobrze wpadne do tego serialu! Łał... Ale będzie fajnie, tylko mam nadzieje że ten grubas mnie nie zje bo wygląda na głodnego...
-MAMO ! Pakuj mnie i nie dawaj mi nic jeść !
-Dlaczego?
-Bo nie chcę być zjedzony mamusiu, no i widać jak ty o mnie dbasz...

Dla filozofów, Wszechświat to wszystkie obiekty materialne i energia, które nas otaczają ...

Dla naukowców, Wszechświat to czasoprzestrzeń, która zawiera wszystkie obiekty materialne i energię, dostepne do obserwacji metodami bezpośrednimi lub pośrednimi poprzez teleskopy i inne przyrządy obserwacyjne ...

Pomiary te pozwoliły na uściślenie oceny wieku Wszechświata na 13.7 mld lat. Powszechnie dziś przyjętym modelem powstania Wszechświata jest model Wielkiego Wybuchu.

Dlaczego gwiazdy mrugają ?

Atmosfera ziemska w różnych miejscach ma różną gęstość, temperaturę - a co za tym idzie - inaczej zalamuje światło, poza tym "faluje". Dzięki temu niektóre gwiazdy "mrugają", wydaje się, że zmieniają barwę. Takie migoczące gwiazdy można zauważyć zwłaszcza dość nisko nad horyzontem. Zjawisko to nosi nazwę 'scyntylacja'.


Dlaczego Księżyc na horyzoncie i zachodzące Słońce są duże ?

Księżyc i Słońce nisko nad horyzontem nie są wcale większe, niż wtedy, gdy są wysoko na niebie. Rzeczywista wielkość obiektów oceniana jest na podstawie ich rozmiarów kątowych i wiedzy o odleglości, w jakich się znajdują. A skoro wydaje się, że sfera nad głową jest bliżej niż na horyzoncie, a średnica kątowa Księżyca jest zawsze taka sama, więc na horyzoncie Księżyc wydaje się większy.


Czym różni się meteor od meteorytu ?

Meteor jest to ślad, jaki zostawia w atmosferze drobina pyłu. Taki okruch materii, mający przeważnie rozmiary ziarenka piasku, porusza się względem Ziemi z prędkością kilku a nawet kilkudziesięciu km/s. Wpadając w atmosferę rozgrzewa się i całkowicie spala od wysokiego tarcia, jonizując dodatkowo gaz. Rezultatem jest efektowna świetlista smuga, którą można obserwować na nocnym niebie. Meteory nazywane są potocznie "spadającymi gwiazdami", choć naprawdę nic ich z prawdziwymi gwiazdami nie łączy. Jeśli jednak taki kawalek materii nie spali się całkowicie w czasie podróży przez atmosfere, dociera do powierzchni Ziemi i wtedy staje się meteorytem. Przelot przez atmosferę mogą przeżyć jedynie ciała o większych rozmiarach.


Kiedy najlepiej obserwować Marsa ?

Naturalnie najlepiej obserwować Marsa w czasie opozycji, czyli wtedy, gdy widziany z Ziemi znajduje się po przeciwnej stronie sfery niebieskiej niż Słońce. Co ok. 16 lat zdarza się tzw. wielka opozycja, w czasie której odległość obu planet jest rzeczywiście najmniejsza.
Najbliższe takie okazje zdarzą się 27.07.2018 i 15.09.2035.

 

Co stanie się z człowiekiem będącym bez skafandra w kosmosie ?

Na podstawie teoretycznych symulacji i doświadczeń na zwierzętach wiadomo, że organizm będący wystawiony na działanie odkrytego kosmosu nie dozna natychmiastowych obrażeń i nie eksploduje, a krew nie bedzie wrzec i natychmiast nie straci się przytomności.
Mogą zaistnieć zjawiska o drugorzędnym znaczeniu, jak oparzenie słoneczne, opuchlizna skóry, nabrzmienie tkanek, które pojawią się po okolo 10 sekundach lub później. Mniej więcej w tym samym czasie człowiek zaczyna powoli tracić przytomność z powodu braku tlenu i różne obrażenia wewnętrzne poczynają się kumulować. Śmierć następuje dopiero po około minucie lub dwóch.

 

Jak nazywała się pierwsza sonda międzyplanetarna ?

Była nią radziecka Luna-1 wystrzelona (2.01.1959r.) z kosmodromu Bajkonur. Celem misji był Księżyc, lecz sonda minęła go w odległości 5995 km z powodu awarii układu orientacji rakiety nośnej. Mimo to był to pierwszy wytwór naszej cywilizacji, który przekroczył prędkość ucieczki z orbity wokółziemskiej i poleciał w obszar Układu Słonecznego. Ostatecznie sonda osiągnęła orbitę wokółsłoneczną pomiędzy Ziemią a Marsem.

 

Ile kosztuje start wahadłowca ?

NASA nie podaje dokladnie tego, ale można to wyliczyć, dzieląc ogólną roczną kwotę z budżetu NASA przeznaczoną na misje wahadłowców przez liczbę startów rocznie. Tak uzyskana kwota zawiera się w przedziale 400..500 mln $. Jest to kwota brutto, zawierająca wszystkie koszty, zawiera ona w sobie wszystkie czynności związane z obsługa wahadłowców na ziemi i w kosmosie, włącznie z treningiem astronautów.



Jaka sonda kosmiczna odleciała najdalej od Słońca?

Cztery sondy, które przekroczyły trzecią prędkość kosmiczną, znajdują się obecnie (koniec roku 2002) w następujacych (zaokrąglonych do jedności) odległościach względem Słońca:

·         Voyager-1 : 87 AU

·         Pioneer-10 : 80 AU

·         Voyager-2 : 70 AU

·         Pioneer-11 : 60 AU

AU - jednostka astronomiczna równa średniej odległości Ziemi od Słońca, czyli okolo 149,6 miliona km. Aphelium orbity Plutona to 48 AU.

 

Cele kolonii

*rozwijanie dziecięcej fantazji i inwencji

*zaspokojenie poznawczej ciekawości dzieci

*zachęcenie dzieci do dbania o zdrowie i sprawność fizyczną

*kształtowanie poczucia piękna i estetyki

*dobra zabawa

*kształtowanie postawy dobrej koleżanki/dobrego kolegi

*przyswojenie takich cech jak : spokój, opanowanie, spostrzegawczość, chęć niesienia pomocy innym

 

 

 

 

Dzień kolonii

 

Przed południem

 

Po południu

 

Wieczór

 

1

 

* "Przybycie na stacje kosmiczną" - przybycie uczestników, podział                na drużyny i zakwaterowanie

 

* "Poznajemy stację kosmiczną"  - zapoznanie zuchów z terenem bazy i zajęcia integracyjne w drużynach

 

* Nauka piosenek zuchowych

 

* Krąg Rady

* "Zabawy kosmitów" -  gry i zabawy integracyjne całego obozu

 

2

*

"Tworzenie poszczególnych sektorów bazy kosmicznej"  - tworzenie totemów, ozdób namiotów, nazw i obrzędowości drużyn

 

* "Kosmiczne zawody"  - wyścig rakiet, rozwijanie sprawności fizycznej zuchów

 

* Nauka pląsów zuchowych

 

* Krąg Rady

* "Kosmo prezentacje" - prezentacje nazw i obrzędowości drużyn

 

 

3

 

* "W poszukiwaniu zaginionej gwiazdy"  - gra terenowa polegająca na odwiedzaniu przez zuchy poszczególnych punktów

 

* "Kosmiczne przeszkody" - zuchy podzielone są na dwie grupy, jedne są przeszkodami, a reszta musi je omijać z zamkniętymi oczami

 

* "Wejście do rakiety"  - zadaniem zuchów jest dostanie się pod nogami kolegów do "Rakiety", wygrywa ten kto zrobi to najszybciej

* Nauka piosenek zuchowych

 

* Krąg Rady

* "Bal kosmonautów" - zabawy przy muzyce

 

4

 

* "Cichy przyjaciel" - zuchy przez cały dzień starają się sprawić przyjemność osobie, którą wylosowały

 

 

* "Wyprawa do innej galaktyki"  - drużyny przygotowują obrzędowość, obyczaje i tradycje mieszkańców innej galaktyki

 

* "Po orbicie"  - zabawa polegająca na dogonieniu osoby, która stanęła przed nami

 

* "Kosmiczne skojarzenia"  - drużyny gromadzą słownictwo i pojęcia związane z kosmosem, a następnie kolejno wymieniają je do wyczerpania

 

* Nauka pląsów zuchowych

 

* Krąg Rady

* "Zlot międzygala-ktyczny" - prezentacje obyczajów przygotowanych przez drużyny przed południem

 

5

 

* „Turniej Międzyplanetarny”  – turniej wiedzy o kosmosie i wyprawach kosmicznych

 

*  „Kosmiczne Rozmowy” – wymyślanie języka kosmicznego przez zuchy

 

* Nauka piosenek zuchowych

 

* Krąg Rady

* „Turniej tańca kosmicznego”   -- konkurs taneczny na najdziwniejszy taniec kosmiczny

 

6

 

* „Po orbicie”- - gra ruchowa polegająca na złapaniu osoby , która stanie przed nami

 

* Msza Święta

 

* „Komendy”  - gra polegająca na tym , że osoba stojąca w środku koła wydaje polecenia zuchom siedzącym na obwodzie koła

 

·         Nauka pląsów zuchowych

 

* Krąg Rady

* „Kosmiczne gry i pląsy” – ognisko z elementami gier              i pląsów zuchowych

 

 

7

 

* „Wędrówka po kosmosie”  – zwiedzanie okolic bazy, zapoznanie                 z przyrodą

 

* „Łap planetę”  - zabawa  sprawdzająca  refleks ; osoba stojąca w środku rzuca piłeczką, na dane hasło zuchy łapią lub nie

 

* „Spostrzegawczy Kosmonauta”  – zabawa polegająca na zapamiętaniu przez zuchy jak największej liczby przedmiotów

 

·         Nauka piosenek zuchowych

 

 

* Krąg Rady

* „Kosmiczny Tok – Szoł  -rozmowa z zaproszonym na ognisko kosmonautą

 

8

 

* „Stroje kosmiczne”  – przygotowanie strojów na kosmiczny pokaz mody

...
Zgłoś jeśli naruszono regulamin