IV Jesteśmy bezpieczni.doc

(73 KB) Pobierz
IV Jesteśmy

 

IV  Bądźmy  

       uważni,  bądźmy ostrożni !

 

Poniedziałek:  Jestem bezpieczny na ulicy.

 

Oglądanie książeczek i pisemek dotyczących ruchu drogowego; dziecko umie korzystać z książeczek i pisemek i dba o nie, potrafi wypowiedzieć się własnymi słowami na temat obserwowanych samochodów, ruchu drogowego i pieszego.

·      ,,Przechodzimy na drugą stronę” – zabawa naśladowczo – ruchowa; zapoznanie z zasadami bezpiecznego poruszania się po drogach; dziecko wie jak należy się zachować podczas przechodzenia przez jezdnię (dzieci odgrywają scenki uliczne, z wykorzystaniem rekwizytów: pasy, sygnalizator).

·      Ćwiczenia poranne wg zestawu własnego – wprowadzenie.

 

II  Prezentacja kolejnej litery alfabetu „J, j” – praca z tekstem „Jajko” (zbiór własny) – odczytywanie tekstu przez dzieci; dziecko podejmuje próby odczytywania wyrazów globalnie, potrafi odszukać w tekście oraz w napisach umieszczonych

        w sali wszystkie wyrazy „J, j”, potrafi policzyć ile tych liter jest.

·            „Jak wróbelek Elemelek polną dróżką szedł w niedzielę”- wysłuchanie opowiadania H. Łochockiej inscenizowanego przez nauczyciela i rozmowa w oparciu o tekst; dziecko potrafi wypowiedzieć się na temat treści opowiadania, dzieli się swoimi doświadczeniami, zna zasady bezpiecznego poruszania się po ulicy i właściwego zachowania się

        w miejscach użytku publicznego.

·            „Na ulicy” – zabawa muzyczno – ruchowa; zwrócenie uwagi na bezkolizyjne poruszanie się, dziecko potrafi reagować na tempo umiarkowane, wolne i szybkie.

·            Wycieczka na najbliższe skrzyżowanie poprzedzona rozmową na temat bezpieczeństwo na drodze, przypomnienie zasad ruchu drogowego; dziecko wie, jak należy zachowywać się na ulicy, obserwuje skrzyżowanie, sygnalizację świetlną, znaki drogowe, poruszające się pojazdy i pieszych, porusza się prawą stroną chodnika, przechodzi przez jezdnię w wyznaczonym miejscu, utrwala określenia: chodnik, jezdnia, zebra, sygnalizator.

·            Ćwiczenia gimnastyczne wg zestawu II „Jedziemy na wycieczkę” K. Wlaźnik ( Wychowanie fiz.... s. 304) ; dziecko potrafi korzystać z przyborów podczas ćwiczeń gimnastycznych.

·            Zabawa ruchowa „Pojazdy” – orientacyjno – porządkowa.

 

III  Zabawa ruchowa „Skrzyżowanie” – bieżna.

·            Kolorowanie konturów znaku „Przejście dla pieszych; doskonalenie sprawności koordynacji wzrokowo – ruchowej; dziecko potrafi starannie wypełnić rysunek konturowy dobierając właściwe kolory.

·            Przypomnienie piosenki z ubiegłego roku: „Dzieci

        i światła”; dziecko potrafi uważnie słuchać piosenki z płyty

        CD, zaśpiewać przypomniany fragment.

 

 

 

 

 

 

Wtorek: Kolorowe światła.

 

I Zabawa dydaktyczna „ Światła”; dopasowywanie obrazków do świateł wskazanych przez sygnalizatory; dziecko potrafi dopasować właściwy obrazek do światła, tak aby piesi mogli przejść.

·      „Uwaga na drodze” – zagadki słuchowe z płyty CD, rozpoznawanie ulicznych odgłosów, sygnałów pojazdów uprzywilejowanych; dziecko wie jakie dźwięki wydają poszczególne pojazdy uprzywilejowane, rozpoznaje dźwięki wydawane przez różne pojazdy, potrafi je naśladować

 

II Prezentacja litery „K, k” w oparciu o zagadkę; dziecko poznaje

    o jakiej literze jest mowa, zapamiętuje wizualnie jej obraz graficzny. Zabawy: „Jaki wyraz ma te litery?”, „Który wyraz ma tyle liter?” Czy ktoś zna jakiś wyraz z literą  „k”? – gdzie występuje: na początku, w środku, na końcu; dziecko wyszukuje wyrazów na głoskę „k ”, potrafi przyporządkować do danego wyrazu odpowiedni obrazek. Malowanie farbami litery „K”- dziecko utrwala graficzny obraz tej litery.

·      Wysłuchanie wiersza ,,Uwaga czerwone światło” 

       M. Terlikowskiej; dziecko prawidłowo  reaguje na określone sygnały na świetle, wie, jak należy zachowywać się podczas przechodzenia przez jezdnię, zna znaczenie sygnałów świetlnych dla pojazdów i pieszych, poznaje zasady bezpiecznego poruszania się po drogach, wie że należy przechodzić na drugą stronę jezdni tylko w miejscach do tego przeznaczonych i tylko pod opieką dorosłej osoby.

·      Nauka piosenki „Będę kierowcą”- osłuchanie się z melodią

      i słowami piosenki; dziecko poznaje słowa i melodię piosenki, potrafi przedstawić swoimi słowami treść piosenki.

·      „Kierowcy” – zabawa muzyczno – ruchowa przy tej piosence; dziecko odpowiednio reaguje na umówiony sygnał, potrafi wcielić się w rolę kierowcy, na umówione sygnały dziecko naśladuje wykonywanie czynności( „przekręca kluczyk”, tupie prawą nogą, naciska pedał gazu, naśladuje ruchem rąk kręcenie kierownicą.)

·      Powtórzenie piosenki z ubiegłego tygodnia „Wietrzyku – psotniku”- utrwalenie pamięciowe; dziecko potrafi zaśpiewać samodzielnie,

       w duecie lub z grupą kolegów wybrany fragment piosenki.

·      „Sygnalizator świetlny” – I zespół wykonanie sygnalizatora drogowego z kolorowego papieru , II zespół – oklejanie pudełek – samochody; dziecko potrafi wybrać odpowiedni kolor podczas zaznaczania świateł na sygnalizatorze, potrafi starannie i estetycznie wykonać swoją pracę, dba o ład i porządek na stoliku.

·      Zabaw ruchowa „Zielone – czerwone” – orient. – porządk.

 

III  Zabawa ruchowa „Po wąskiej dróżce” – z el. równowagi.

·      Ćwiczenia ortofoniczne „Naśladowanie dźwięków pojazdów”- odgadywanie ich nazwy (dzieci podzielone na dwie grupy), np. samochody tuu – tuu, tru – tru, tramwaj dzyń – dzyń, ssz, sszsz,  itd.

·      Słuchanie rymowanek o tematyce związanej z ruchem ulicznym – nauczycielka prezentuje teksty w połączeniu z gestami a dziecko je naśladuje; dziecko potrafi odzwierciedlić ruchy nauczyciela i samo potrafi przedstawić treść tekstu gestem.

 

 

 

Środa:  Znaki drogowe.

 

I „Znaki drogowe”- układanie puzzli; określanie znaczenia znaku drogowego (każda drużyna otrzymuje inny znak drogowy); dziecko potrafi ułożyć puzzle (pocięty znak drogowy), wie co ten znak oznacza.

·      Quiz – zabawa bez słów (tak lub nie) udzielanie odpowiedzi na zadawane pytania związane z bezpieczeństwem dziecka w domu,

  w przedszkolu, na ulicy; dziecko potrafi ocenić wypowiedź , posługując się zaprzeczeniem „NIE” lub potwierdzeniem „TAK”, wie jakie sytuacje są niebezpieczne, unika ich (wybieganie na ulicę za piłką, popychanie się, skakanie ze schodów itp.), potrafi przewidzieć ich skutki.

 

II    Prezentacja kolejnej litery L, l – przypomnienie wyglądu małej

i dużej litery „L”. „Zabawa w imiona” – odszukiwanie wizytówek

ze swoim imieniem- układanie w obręczy te wizytówki, w których litera L występuje); dziecko potrafi odszukać i policzyć wskazaną literę, próbuje odnaleźć i policzyć wszystkie „L”.

Układanie z włóczki litery „L, l”; dziecko próbuje odzwierciedlić kształt litery za pomocą włóczki. 

·      „Kolorowe znaki” wg K. Wiśniewskiego – prezentacja fragmentu wiersza z wykorzystaniem teatrzyku stolikowego, zapoznanie

       z wyglądem znaków drogowych, utrwalenie kształtu figur geometrycznych: koło, trójkąt, kwadrat, prostokąt, kolorów: żółty, czerwony, niebieski; dziecko poprawnie odczytuje symbole graficzne, poznaje niektóre znaki drogowe, potrafi wypowiedzieć się swoimi słowami na temat znaków znajdujących się w pobliżu przedszkola.

·      Zabawa dydaktyczna „Znaki mówią nam jak mamy iść”- rozumienie graficznej instrukcji, korzystanie z doświadczeń zgromadzonych  w trakcie kształtowania schematu własnego ciała

  i świadome poruszanie się w otoczeniu, zgodnie z podanymi kierunkami (przedstawionymi na znakach w ogrodzie); dziecko słucha poleceń nauczyciela, objaśnień sensu zabawy,  podejmuje próby odszukania misia za pomocą graficznej instrukcji.

·  Ćwiczenia gimnastyczne wg zestawu II „Jedziemy na wycieczkę” K. Wlaźnik ( Wychowanie fiz.... s. 304).

·  Zabawa ruchowa „Dobry kierowca” – bieżna.

 

III  Zabawa ruchowa „Pieski przechodzą przez płotek” czworakowanie.

·  Kolorowanie konturów znaku „Przejście dla pieszych; doskonalenie sprawności koordynacji wzrokowo – ruchowej; dziecko potrafi starannie wypełnić rysunek konturowy dobierając właściwe kolory.

·  Odszukiwanie ukrytych w sali znaków drogowych; dziecko potrafi odnaleźć znaki, dokonać podziału (wg kształtu, koloru ) na ostrzegawcze, zakazu, nakazu i znaki informacyjne.

·  „Pomagamy myszkom” praca z „Kajecikiem” cz.1 s.15; szukanie dróg w labiryncie – dziecko potrafi rozwiązać postawione mu zadania.

 

 

 

 

   Czwartek : Co nam grozi na podwórku, w domu?

 

I Zabawa dydaktyczna: „Bezpieczne zabawy”- doskonalenie spostrzegawczości wzrokowej poprzez wybieranie spośród obrazków tych, które są związane z bezpieczeństwem; dziecko potrafi wybrać właściwy rysunek i opowiedzieć swoimi słowami jego treść, potrafi przekreślić wszystkie rysunki, które ukazują niebezpieczne sytuacje.

·  Pytania nieznajomego „quiz dla dzieci”- kształtowanie umiejętności chronienia informacji o sobie przed nieznajomym, dziecko wie, że nie należy podejmować rozmowy z nieznajomym, wie jakie to może mieć konsekwencje.

·  Zabawa „ Znajomy – nieznajomy”- reagowanie wg ustalonego klucza; rozumienie niebezpieczeństw wynikających z kontaktów

   z nieznajomymi; dziecko na hasło bliskiej osoby podskakuje 

   radośnie, gdy pojawia się obcy dziecko kuca.

 

II  Prezentacja litery dużej i małej „Ł, ł” na podstawie rymowanki „Oto Ł”; dziecko utrwala literę wizualnie i dźwiękowo, szuka jej

w swoim imieniu i w alfabecie, podejmuje próby całościowego

odczytywania poszczególnych wyrazów, powtarza wraz

z nauczycielem rymowankę.

Zabawa „Poszukaj magicznego słowa”- dziecko potrafi odszukać

w sali, wśród rozwieszonych napisów, taki sam wyraz jaki wylosował, potrafi porównać te wyrazy, powiedzieć gdzie znajduje się litera „ł, Ł” (na początku wyrazu, w środku, na końcu).

·     Zabawa muzyczno – ruchowa „Sygnalizatory”- swobodny taniec przy muzyce, na przerwę w muzyce szybkie odszukiwanie dziecka - sygnalizatora posiadającego tą samą literę; dziecko potrafi szybko zareagować na sygnał dźwiękowy i na przerwę w muzyce, potrafi odnaleźć kolegę, który posiada taką samą literę (dzieci przed zabawą losują literę) i potrafi określić jak ta litera się nazywa.

Wypełnianie konturów litery „ł, Ł” kredkami; dziecko utrwala sobie wygląd tej litery, potrafi ją wykolorować.

·                     Oglądanie teatrzyku kukiełkowego „ Bądźmy uważni i ostrożni”; uświadomienie dzieciom zagrożenia ze strony obcych, ograniczenie zaufania do nich, wskazanie skutków i sposobów zachowania się podczas kontaktów z osobami nieznanymi; dziecko wie, iż nie należy nawiązywać rozmów z nieznajomymi, zdradzać adresu zamieszkania, ufać nieznajomym, potrafi powiedzieć obcemu „Nie”

·  Wspólne wykonanie makiety skrzyżowania; podział dzieci na grupy;(pierwsza potrafi wykonać samochody z pudełek po zapałkach, druga znaki drogowe z patyczków i tektury, trzecia zabudowania przy drodze a czwarta przygotowuje podłoże pod skrzyżowanie- maluje farbami styropian – trawę, szosę – z użyciem właściwych barw; rozwijanie pomysłowości dziecka; dziecko potrafi współpracować w grupie.

·  Zabawa ruchowa „Skrzyżowanie”- bieżna.

 

III   Zabawa ruchowa „Powódź”- z elementem wspinania się.

·                                                                            „ W mieście ruch wielki”- zabawa pantomimiczna przy muzyce; dziecko potrafi pokazać ruchem wymyśloną czynność.

·  Zabawa dydaktyczna „Zasady bezpieczeństwa” – „Kajecik”; rozróżnianie właściwych i niewłaściwych zachowań; dziecko wie, jakie zagrożenia niesie ze sobą organizowanie zabaw w niewłaściwych miejscach, wie jak należy zachować się w kontakcie ze zwierzętami oraz wie, że nie należy rozmawiać z nieznajomym.

·                                                                            Powtórzenie poznanych piosenek „Opowieść jesiennych listków”, „Wietrzyku – psotniku” itp.; dziecko potrafi zaśpiewać piosenki indywidualnie, w duecie i w grupie.

 

  Piątek: Spotkanie z policjantem.

 

Oglądanie ilustracji „Policjant”- omówienie jego ubioru

i kolorowanie obrazków przedstawiających policjanta; dziecko potrafi powiedzieć jak ubrany jest policjant, potrafi wykolorować rysunek dobierając odpowiednie barwy.

·  Wspólne redagowanie pytań do policjanta i zapisywanie ich; dziecko potrafi ułożyć pytanie dotyczące pracy policjanta, nauczyciel zapisuje pomysły dzieci, a następnie wybiera spośród nich te najwłaściwsze.

 

II  Prezentacja kolejnej litery alfabetu „M, m” na podstawie rymowanki „M jest zawsze ...”, dziecko wspólnie z nauczycielem podejmuje próbę odczytywania wyrazów zamieszczonych w tekście, próbuje przyporządkować odpowiednie napisy do ilustracji, potrafi odszukać  w tekście wszystkie wyrazy z literą „M, m”, potrafi policzyć ile jest liter „M, m” w tekście.

·      Spotkanie z funkcjonariuszem policji i psem policyjnym – rozmowa na temat jego pracy; przekazanie przez policjanta wiedzy o bezpiecznym poruszaniu się po drodze; dziecko wie, jak należy zachować się podczas drogi do przedszkola, oraz spotykając nieznajomego, wie kim jest pies i w jaki sposób pomaga, prezentacja radiowozu, dziecko poznaje trudną i odpowiedzialną pracę policjanta, potrafi zadawać pytania i stosuje zwroty grzecznościowe podczas rozmowy z gościem.

Złożenie przez dzieci podziękowań Panu Policjantowi za przybycie do przedszkola w celu udzielenie wskazówek dotyczących bezpieczeństwa dzieci.

·  Wysłuchanie opowiadania z książki pt. „Bajka Antosia”, utrwalenie znajomości adresu domowego i adresu przedszkola; dziecko potrafi przewidzieć, co by się wydarzyło, gdyby oddaliło się bez wiedzy i zgody dorosłych, potrafi wypowiedzieć się swoimi słowami na temat opowiadania, zna adres zamieszkania

    i adres przedszkola.

·  Ćwiczenia gimnastyczne wg zestawu II „Jedziemy na wycieczkę” K. Wlaźnik ( Wychowanie fiz.... s. 304); kształcenie zwinności

   i sprawności ruchowej.

·  Zabawa ruchowa „Wyścigi z omijaniem” – bieżna.

 

III  Zabawa ruchowa  „Pochód pajaców” z elem. podskoku.

·  „Znajdziemy drogę”- zabawa w parach; odszukiwanie drogi, na podstawie słownych wskazówek koleżanki lub kolegi; dziecko umie porozumieć się z innymi, rozumie co inni mówią do niego, potrafi ustawić się w parę.

·  Rozpoznawanie i określanie co mogło się zdarzyć na podstawie ulicznych odgłosów (dźwięk hamowania pojazdu, stłuczonej szyby); dziecko potrafi przewidzieć skutki nierozważnych zachowań na jezdni, nazywa dźwięki z otoczenia, dzieli się swoimi doświadczeniami.

·  Zabawa rytmiczno – ruchowa „Wzywam pomoc”; naśladowanie głosem pojazdów uprzywilejowanych; dziecko reaguje na umówiony sygnał ( nauczyciel pokazuje tarcze taką samą jaką jest oznaczony parking, na którym jest dziecko – dziecko wyrusza do akcji).

 

 

...
Zgłoś jeśli naruszono regulamin