Scenariusz lekcji techniki w klasie IV szkoły podstawowej
Temat: Papierowy bukiet róż do koszyka.
Czas trwania 1 x 45 min.
Zagadnienia programowe:
Cele operacyjne:
uczeń:
- potrafi przygotować stanowisko pracy;
- planuje poszczególne etapy pracy;
- ekonomicznie gospodaruje materiałem;
- wie jak łączyć pojedyncze elementy w całość;
- zna zasady BHP;
- odpowiednio komponuje gotowe elementy;
- zgodnie współpracuje i realizuje powierzone zadania w grupie;
Metody:
- pokaz, demonstracja z objaśnieniami, pogadanka, ćwiczenia praktyczne
Formy pracy:
- indywidualna
- grupowa
Środki dydaktyczne:
- plansza z planem pracy
- przykładowe gotowe różyczki
Materiały:
- bibuła zielona, czerwona lub inny dowolny kolor
- drut o średnicy 0,65 mm
Narzędzia:
- nożyczki
- nożyk
- szczypce lub nożyczki do drutu
- klej
Procedury osiągania celów:
Przebieg zajęć
1. Przeprowadzenie czynności organizacyjno - porządkowych (sprawdzenie listy obecności, sprawdzenie stanu przygotowania do lekcji).
2. Powtórzenie informacji zdobytych o papierze na poprzedniej lekcji.
3. Narzędzia do obróbki papieru – prezentacja ze zwróceniem uwagi na właściwe posługiwanie się nimi.
4. Pokaz i prezentacja elementów do wykonania pracy oraz gotowej pracy.
5. Przedstawienie planu pracy.
Przygotowanie płatków róży:
- wycinamy pasek kolorowej bibuły o szerokości 6-7cm., z którego będą wykonane płatki róży,
- zakładamy podwójnie żeby wyciąć symetryczny płatek (przy dobrym złożeniu i sprycie można wyciąć jednocześnie kilka płatków). Przygotowujemy na jedną różyczkę ok. 8 płatków,
- każdy płatek pojedynczo rozciągamy i nożem wywijamy jego dwa brzegi, a potem palcami rozpychamy płatek na zewnątrz,
- przygotowujemy zielony pasek o szerokości 5cm i nacinamy jego brzegi przypominające trawę,
Przygotowanie liści:
- wycinamy pasek zielonej bibuły o szerokości 5cm. , z którego będą wykonane liście,
- pasek składamy kilkakrotnie i wycinamy kształt liści przypominające naturalny, (możemy je postrzępić)
- listek okręcamy na druciku, podobnie mocujemy jeszcze dwa listki poniżej pierwszego,
- przygotowujemy owijkę na łodyżki listka i całego kwiatka (pasek zielonej bibuły o szerokości ok. 1 cm.)
Składanie poszczególnych elementów:
- przygotowujemy drucik o długości ok. 25-30 cm.
- formowanie kwiatu- jeden płatek zwijamy w rulonik (rdzeń kwiatka)
- owijamy go kolejnymi płatkami, aż uzyskamy pełny kwiat róży
- podstawę kwiatka owijamy wcześniej przygotowaną „trawką” i okręcamy całość drucikiem, z którego ma być również łodyżka,
- owijamy paskiem bibuły łodyżkę od podstawy i w odległości ok. 10 cm. dołączamy łodyżkę z listkiem. Wszystko razem owijamy do końca i przyklejamy, aby się nie rozwinęło.
6. Przydział zadań i praca .
7. Przygotowane różyczki komponujemy w bukiet.
8. Sprzątnięcie stanowisk pracy.
9. Podsumowanie pracy na lekcji z odpowiedzią na pytanie: czy znajomość właściwości papieru była potrzebna do wykonania pracy/
10. Ocena wykonanych kompozycji.
Komentarz:
Przez cały czas wykonywanej pracy kontrolujemy wykonywaną pracę i udzielamy wskazówek. Zwracamy uwagę na zachowanie bezpieczeństwa podczas posługiwania się narzędziami. Wśród narzędzi najważniejsze są nożyczki oraz klej. Nożyczki potrzebne będą do cięcia papieru i osobno do drutu. Nóż do wywijania płatków możemy zastąpić nożyczkami. Listki można, ale nie trzeba postrzępić nożyczkami ze specjalnie wyprofilowanymi ostrzami lub zwykłymi. Strzępienie zwykłymi poprzez wycinanie wygląda jednak bardziej naturalnie. Na wykonanie bukietu potrzeba odrobinę cierpliwości i wyobraźni.
Bukiet można wykonywać w grupach na dwa sposoby:
1. Każdy uczeń z grupy przygotowuje wszystkie elementy indywidualnie i wykonuje jedną różyczkę. Ze wszystkich grupa komponuje bukiet.
2. Każdy uczeń z grupy przygotowuje ustalone i przydzielone w ramach grupy elementy do różyczek dla wszystkich w danej grupie. Składa jedną różyczkę i z całości komponowany jest bukiet.
4
stewor