6. Ogólnopolski Kongres Odnowy w Duchu Świętym.rtf

(10 KB) Pobierz

6. Ogólnopolski Kongres Odnowy w Duchu Świętym trwał w sobotę, 17 maja na jasnogórskim placu.

 

Jest to jedna z największych liczebnie jasnogórskich pielgrzymek. Co roku gromadzi ona kapłanów, liderów, animatorów, członków wspólnot charyzmatycznych, uczestników grup modlitewnych oraz sympatyków Odnowy. Na placu przed Szczytem było ok. 100 tysięcy osób. Punktem kulminacyjnym Kongresu była uroczysta Msza św. o godz. 16.15 pod przewodnictwem bpa Bronisława Dembowskiego, delegata Episkopatu ds. Odnowy w Duchu Świętym.

 

Tegoroczne spotkanie przebiegało pod hasłem: „Bądźcie uczniami Chrystusa”. Na spotkanie zostali zaproszeni „wszyscy, którzy doświadczyli daru odrodzenia w Duchu Świętym, oraz poszukujący pogłębienia wiary, spotkania z Bogiem żywym” – napisał ks. Wojciech Nowacki, przewodniczący Krajowego Zespołu Koordynatorów Odnowy w Duchu Świętym.

 

„My tutaj przyjechaliśmy po to, żeby na nowo odkryć to nasze wezwanie, nasze powołanie bycia uczniami, bycia świadkami i to w zasadzie jest główny cel” – opowiada Norbert Dawidczyk z Ostrołęki, współorganizator Kongresu, od 11 lat związany z Odnową w Duchu Świętym.

 

Od rana na Jasną Górę z różnych stron Polski zmierzały autokary i samochody osobowe. O godz. 9.30 ze Szczytu popłynęły już dźwięki piosenek – animatorami śpiewu w czasie tegorocznego spotkania był zespół ewangelizacyjny „Piąta Pieczęć” z Gniezna. Uczestnicy spotkania mieli specjalne śpiewniki, aby włączać się we wspólną radosną modlitwę. Wszystkich już zebranych, ale także tych podążających jeszcze na plac przed Szczytem, witał serdecznie ks. Wojciech Nowacki.

 

„Uczestnicy tego spotkania otwartego to są w jakiejś jednej trzeciej członkowie grup modlitewnych Odnowy w Duchu Świętym – opowiada ks. Wojciech Nowacki – Pozostali to są ludzie, którzy albo z własnej woli czekają nieraz cały rok na możliwość uczestnictwa w tym spotkaniu, bo już zasmakowali w tej atmosferze modlitwy, w tym doświadczeniu mocy Bożej, albo są zaproszeni na zasadzie takiej właśnie ewangelizacji z ust do ust: ‘Chodź, przyjedź, warto, pomodlimy się, Pan Bóg Cię wspomoże’”.

 

W imieniu ojców paulinów słowa powitania do przybyłych pielgrzymów skierował o. Karol Oset, podprzeor Jasnej Góry. „Witam was, bracia i siostry, których Duch Święty tu przyprowadził dzisiaj – mówił o. Karol Oset - Maryja, Matka Pana jest pośród nas, Ona dzisiaj prowadzi naszą medytację, Ona uczy nas modlitwy, Ona wskazuje nam, jak otwierać umysły i serca na moc przychodzącego do nas Ducha Świętego, którego zaniesiemy całemu światu. Dziękujemy wam wszystkim, my ojcowie i bracia paulini, że dzisiaj tu jesteście, że chcieliście się tu zgromadzić na tej przepięknej modlitwie”.

 

Podczas sobotniego, otwartego dla wszystkich chętnych, spotkania na placu jasnogórskim, konferencje do zgromadzonych skierowali: o. Remigiusz Recław, jezuita z Łodzi oraz o. Augustyn Pelanowski, paulin z Krakowa. Gościem spotkania był ks. Rufus Pereira, pochodzący z Bombaju w Indiach. „Jest on wielkim propagatorem angażowania i przygotowania księży i świeckich do posługi uwalniania. Jest też obdarzony wyjątkowym darem modlitwy wstawienniczej” – tłumaczy ks. Wojciech Nowacki. Ks. Rufus Pereira jest kapłanem diecezjalnym, egzorcystą w Bombaju, w Indiach. Studiował teologię na Papieskim Uniwersytecie „Gregorianum” w Rzymie, uzyskując stopień doktora. W 1994 został wybrany na wiceprzewodniczącego Międzynarodowego Stowarzyszenia Egzorcystów, a w 1995 zapoczątkował Międzynarodowe Stowarzyszenie dla Posługi Uwalniania. Prowadzi w różnych środowiskach kościelnych na całym świecie rekolekcji i sesje, wprowadzające do tej posługi. Ma wyjątkowy dar modlitwy wstawienniczej.

 

„Moi drodzy, bardzo się cieszę, że jestem tutaj razem z wami, że mi ciągle Pan Bóg pozwala to robić. Kochani, pierwszy kongres na Jasnej Górze odbył się w 1983 r., kogo jeszcze wtedy nie było na świecie, niech rękę do góry podniesie” – żartował bp Bronisław Dembowski witając zgromadzonych.

 

Modlitwie Anioł Pański odmówionej przed jasnogórskim Szczytem przewodniczył abp Stanisław Nowak, metropolita częstochowski. „Moi kochani! Dzięki ludziom wiary, ludziom kochającym Boga świat jest piękniejszy – mówił przed rozpoczęciem wspólnej modlitwy abp Stanisław Nowak - Jakże was nie witać wielkim sercem, bardzo was gorąco pozdrawiam jako gospodarz tego kościoła sanktuaryjnego (…) Moi kochani, wy jesteście tym kwiatem zasadzonym w tajemnicy kościoła, chlebie kościoła, zasadzonym, by objawiać jak wielki i piękny jest Bóg-Miłość, który działa przez Ducha Świętego. To wasze powołanie szczególne, macie tego Ducha Świętego objawiać, okazywać, jaki jest dobry, piękny Święty Duch”.

 

O godz. 16.15 rozpoczęła się uroczysta Msza św. „Dziękujemy Bogu za to, co przeżywaliśmy tutaj na Jasnej Górze – powiedział na początku Eucharystii bp Bronisław Dembowski – Razem trwaliśmy na modlitwie, Boga przepraszali i prosili, aby odnowił Odnowę, abyśmy rzeczywiście byli uczniami Chrystusa i tam, gdzie jesteśmy potrafili Ewangelizować, ukazywać swoim życiem i swoim słowem, że Bóg jest miłością”.

 

W homilii ks. Rufus Pereira, pochodzący z Bombaju w Indiach opowiedział dwie historie. Pierwsza z nich dotyczyła ciężarnej kobiety, która w ósmym miesiącu ciąży przyszła do ks. Rufusa, ponieważ serce jej dziecka przestało bić. Druga historia opowiadała o tym, czego doświadczył kapłan w czasie pobytu na 5. Narodowym Kongresie Charyzmatyczny w Haiti w 1999 r.

 

Podczas homilii kaznodzieja poprowadził modlitwy o uzdrowienie rodzin i dzieci. Na koniec Eucharystii ks. Rufus Pereira opowiedział jeszcze jedną historię i pomodlił się za młodzież.

 

„Pierwszy Kongres Odnowy w Duchu Świętym w Częstochowie odbył się w 1983 r. i było 6 tyś. osób. Modliliśmy się bardzo gorliwie i całą noc z 15 na 16 października – wspomina bp Bronisław Dembowski – Tłok był w bazylice, ale dzisiejsi by się nie zmieścili w bazylice, więc oczywiście moje serce się raduje, że Odnowa w Duchu Świętym, a więc to jakieś ożywienie wiary i zawiązywanie osobistej relacji z Jezusem jako Panem i Zbawicielem, że to trwa".

 

Spotkanie otwarte na placu jasnogórskim poprzedziło spotkanie liderów i animatorów w Hali Widowiskowo-Sportowej 'Polonia' w Częstochowie w dniach 15-16 maja.

 

Odnowa w Duchu Świętym to jeden z największych ruchów katolickich w Polsce, liczący kilkadziesiąt tysięcy stałych członków i ok. 200 tys. sympatyków. Pierwszy Kongres Odnowy odbył się w 1983 r. w jasnogórskiej bazylice. Od roku 1986 Odnowa spotyka się na Jasnej Górze co roku na ogólnopolskich czuwaniach, a co 5 lat – na Kongresach Ruchu. Gośćmi czuwań i kongresów są znani hierarchowie, kaznodzieje i ewangelizatorzy, związani z Odnową.

 

Transmisja spotkania przeprowadzana była na stronie www.radio.odnowa.org, a także na naszej stronie internetowej: www.jasnagora.com.

 

o. Stanisław Tomoń

2008-05-17, godz. 18.30

 

Z informacji nadesłanych przez organizatorów:

 

Odnowa w Duchu Świętym (nazywana też Odnową Charyzmatyczną) pomaga odkryć współczesnym chrześcijanom Boga, który nie jest tylko teoretycznym pojęciem, ale Kimś bliskim. Większość członków ruchu charyzmatycznego to osoby, które w pewnym momencie swojego życia zrozumiały, że ich dotychczasowe, czysto formalne chrześcijaństwo, jest namiastką życia w Bogu. To, co dotychczas budziło ich niechęć i znudzenie - modlitwa, lektura Pisma Świętego, sakramenty - zaczynało być fascynującą przygodą, „motorem” napędzającym życie. Spotkania otwarte odbywają się zwykle co tydzień. Jest w nich miejsce na żywą, spontaniczną modlitwę wspólnotową (charakterystyczny element ruchu charyzmatycznego), rozmowy w małych grupach i katechezę.

 

Członkowie Odnowy w Duchu Świętym nie ograniczają się tylko do troski o własny wzrost duchowy, ale prowadzą wiele akcji ewangelizacyjnych, m.in. na ulicach miast i w zakładach karnych, pomagają przygotowywać młodzież do bierzmowania. Z Odnowy wywodzi się wielu kleryków i katechetów. Celem Odnowy nie jest stworzenie ujednoliconego ruchu o ścisłej strukturze, ale uwrażliwienie każdego chrześcijanina i wspólnoty na dary duchowe (charyzmaty), których Bóg udziela każdemu inaczej. Powstała jednak struktura, dzięki której wspólnoty mogą wymieniać między sobą doświadczenia, organizować ogólnopolskie akcje, prowadzić domy rekolekcyjne i utrzymywać kontakty z ruchem charyzmatycznym na świecie.

...
Zgłoś jeśli naruszono regulamin