funkcjonowanie_psychospoleczne_os_ni_czIII.doc

(82 KB) Pobierz

7

 

Funkcjonowanie psychospołeczne osób niepełnosprawnych umysłowo

cz. III - R. Kościelak (139-219)

III. Mechanizmy funkcjonowania psychologicznego upośledzonych umysłowo w stopniu lekkim

LĘK

1)      Pojęcie:

·         Lęk – H. J. Eysenck – jest wyuczonym strachem

·         Lęk jest emocją w swym mechanizmie fizjologicznym taką samą jak strach, jest reakcją na sam sygnał zagrożenia,

·         Strach – przy zagrożeniu bezpośrednim (aktualnym)

·         Lęk przy jego wyobrażeniowej antycypacji

·         Freud – 2 koncepcje lęku

Pierwsza  wiąże się z równolegle rozwijaną teorią libido, które jego zdaniem jest źródłem aktywności człowieka Lęk – reakcja czysto fizjologiczna

Druga – Freud wprowadza w niej rozróżnienie pomiędzy strachem i lękiem. Strach to racjonalna reakcja na obiektywne, zewnętrzne zagrożenie. Jest wyrazem instynktownej obrony przed światem zewnętrznym, pociąga za sobą atak lub ucieczkę. Strach – lęk obiektywny. Lęk – nieprzyjemny stan emocjonalny, zw. z subiektywnym odczuciem zagrożenia płynącym z reguły z wewnątrz.

Lęk związany z zagrożeniem zewnętrznym człowieka stara się usunąć poprzez reakcję ucieczki bądź walki, lęk wywołany groźbą wewnętrzną redukowany jest poprzez usunięcie ze świadomości czynnika powodującego ten stan.

Pierwszy uraz może być zw. z samym porodem

Kolejne źródło lęku w dzieciństwie – popęd seksualny

·         Poglądy Adlera – gł. motorem zachowań człowieka jest dążenie do dominacji nad otoczeniem – dążenie do mocy. Podłożem poczucia niższości i następnie dążenia do mocy jest lęk. Jego źródła leżą w konfliktach wewnętrznych jednostki.

·         Karen Horney – lęk pojawia się w wyniku interakcji czynników wewnętrznych z zewnętrznymi. Jego treścią jest obawa przed oceną otoczenia. Lęk podstawowy – obawa przed zaburzeniem stosunków interpersonalnych ze środowiskiem, na których jednostce zależy. Typowy konflikt prowadzący do tego rodzaju lęku to konflikt między zależnością i wrogością. Lęk wtórny – mechanizmy mające redukować lęk, powodują nowy lęk, prowadzący do nowych mechanizmów obronnych.

·         Obuchowska – Strach jest reakcją proporcjonalną do grożącego niebezpieczeństwa, podczas gdy lęk jest nieproporcjonalny do wielkości niebezpieczeństwa albo sama reakcja jest reakcją na niebezpieczeństwo pozornie niebezpieczne.

·         Teorie egzystencjalne – trwoga egzystencjalna oraz się -> być w świecie jest byciem ku śmierci.

Nerwica noogenna – lęk może się pojawić w zw. z refleksją odnośnie trafności, względnie nietrafności dokonanych przez jednostkę wyborów

Nerwica niedzielna – uczestnictwo w się ustaje na jakiś czas, człowiek musi ponownie decydować o sobie, do czego nie jest już zdolny. Efektem – poczucie bezsensowności i bezcelowości.

·         P. Tillich – 3 rodzaje lęku:

lęk przed losem i śmiercią,

lęk przed pustką i bezsensem

lęk przed winą i potępieniem.

Wszystkie 3 rodzaje lęku nachodzą człowieka w sytuacji rozpaczy.

·         Koncepcje poznawcze – przyczyny lęku w czynnikach zewnętrznych i wewnętrznych.

·         R. Reynolds – lęk wtórny powstaje za pośrednictwem procesu warunkowania, w wyniku którego różne, pierwotnie neutralne bodźce nabierają wartości lękogennej. Istnieją pierwotne czynniki lękotwórcze, których należy szukać w funkcjonowaniu poznawczym jednostki. W cechach bardziej trwałych sytemu poznawczego, w poziomie zaległości poznawczej, czyli proporcji niezasymilowanych treści obecnych w tym systemie. Niezgodności poznawcze mogące dotyczyć teraźniejszości, przeszłości lub przyszłości powodują wzrost pobudzenia emocjonalnego.

·         Behawioralna koncepcja – zachowanie człowieka jest efektem wyuczonych reakcji wskutek oddziaływania na niego wielu bodźców płynących ze środowiska. Ludzie uczą się też lęku. Lęk i Stach traktowane są jako popęd wyuczony. Istnieją 3 grupy objawów lęku: werbalne, behawioralne i fizjologiczny. Korelacje pomiędzy tymi objawami są niskie.

·         Catell i Scheier – lęk aktualnie przeżywany i lęk charakterologiczny (lęk jako cecha może być rozumiany jako stały element osobowości, warunkuje on sposób reagowania w sytuacjach trudnych, zagrażających.)

·         Spielberger – lęk można rozważać w dwóch aspektach: jako stan (charakter bardziej aktualny, jest określony sposobem reagowanie) i jako cechę (dyspozycja osoby do określonego sposobu reagowania, ma charakter potencjalny, jest wskaźnikiem możliwości reagowania w sytuacjach spostrzeganych przez niego jako trudne.

·         Podejście egzystencjalne – 2 podstawowe przyczyny lęku – obawa przed śmiercią i obawa przed byciem sobą, czyli autentyzmem.

·         Kępiński – 4 rodzaje lęku: biologiczny, społeczny, moralny, dezintegracyjny

·         Szewczyk –lęk realny, obiektywny – dotyczy sposobu reagowania Dz z konkretnej, obiektywnej sytuacji zagrożenia – oraz lęk subiektywny, bezprzedmiotowy

·         Obuchowska – emocja lęku może występować też jako niepokój, zw. lękiem nieuprzedmiotowionym, lęk przedmiotowy lub ataki lękowe (np. lęki nocne).

·         Lęk – jedna z emocji ujemnych wywołanych przez sytuację zagrożenia obiektywnego lub subiektywnego, zewnętrznego lub wewnętrznego, działającego aktualnie, w przeszłości lub przewidywalnego w przyszłości. Objawy tej emocji ujawniają się w trzech sferach: psychicznej, behawioralnej i somatyczno-wegetatywnej.

·         Objawy psychiczne – świadome, wewnętrzne odczucia, werbalizowane przez jednostkę jako uczucia napięcia, skrepowania, brak poczucia bezpieczeństwa itd.

·         Objawy behawioralne – zachowania typu: reakcje unikania, ucieczki, podniecenie ruchowe, określona mimika, drżenie głosu itp.

·         Związki między trzema fazami mogą być zróżnicowane. Lęk może być krótkotrwały (zw. z konkretną sytuacją) lub długotrwały, może być zjawiskiem normalnym lub przybierać formę patologiczną.

·         Wysoki poziom lęku uruchamia mechanizmy obronne.

2)      Czynniki lękotwórcze:

Klasyfikacja genetyczne – 4 rodzaje lęku:

a)      Lęk biologiczny (zagrożenie życia i życia gatunku)

b)      Lęk społeczny (grozi potępienie przez środowisko)

c)       Lęk moralny (zagrożenie ze strony sumienia – superego)

d)      Lęk dezintegracyjny (naruszenie istniejącej struktury interakcji z otoczeniem)

·         U dzieci najczęściej 3 pierwsze z wymienionych rodzajów lęków, przy czym lęki biologiczne przeważnie są wkomponowane w tło społeczne.

·         Istnieje wiele sytuacji przed niepowodzeniem, lęk przed eksploracją społeczną, przed ośmieszeniem, zawstydzeniem itp. Lęk moralny jest specyficzną postacią lęku społecznego,

·         Nie ma 2 dz., które przeżywałyby ten sam rodzaj lęki (ale dzieci w pewnym wieku przeżywają zazwyczaj charakterystyczne dla danego wieku rodzaje lęku:

a)      Niemowlęta – lęk przed obcymi ludźmi, nieznanymi przedmiotami, miejscami

b)      1-3 r.ż. - lęk przed opuszczeniem psychicznym (brak czułości) lub fizycznym przez osoby najbliższe -> lęk separacyjny

c)       Dziecko boi się ciemności, obcych miejsc, ludzi, niektórych zwierzą, dużych obrazów -> lęk przed nieznanym i lęk zw. z percepcją intensywnych bodźców wizualnych, których dz. jeszcze nie rozumie (podłożę lęków: niezaspokojona potrzeba bezpieczeństwa)

d)      Dz. Przedszkolne – lęk w zetknięciu z dość tajemniczymi dla nich zjawiskami przyrody, lęk wywołuje rozłąka z rodzicami, ciemne pomieszczenia (Dz. przenosi lęk przed rozłąką z rodzicami na ciemność).

e)      Źródłem lęku mogą być te zachowania rodziców, które w oczach dziecka zawierają groźbę pozbawienia aprobaty i miłości rodzicielskiej.

f)        Okres szkolny – lęk zw. z interakcjami z dorosłymi i rówieśnikami w domu i szkole (czynnik lękotwórczy – podjęcie nauki w szkole, dz. widzi tą sytuację jako oddzielenie od matki.)

·         Przyczyna lęków – konflikty wewnętrzne wynikające ze zderzenia przeciwstawnych chęci i możliwości dziecka z wymaganiami otoczenia,

·         źródło czynników lękotwórczych – rodzina. Postawy lękotwórcze rodziców – powstanie lęku u dzieci (naśladownictwo)

g)       okres dorastania – lęk przed niepowodzeniem, wyśmianiem, utratą prestiżu; lęk o prawidłowy rozwój cech płciowych, brak atrakcyjności, brak wzajemności uczuciowej, rolą zw. z płcią,

·         Edler – istnieją 3 zasadnicze rodzaje sytuacji wytwarzających lęk:

a)      Sytuacje stwarzające zagrożenie ego (sytuacje interpersonalne)

b)      Sytuacje stwarzające niebezpieczeństwo fizyczne

c)       Sytuacje dwuznaczne i niejasne.

3)      Badania nad lękiem u dzieci i młodzieży:

·         Za lękiem kryje się niedocenienie własnego Ja własnej wartości,

·         Dzieci lękliwe -> niska ocena własnej osobowości,

·         Młodzi ludzie, którzy na skalach oceniali się wyżej od przeciętnej też są lękliwi,

·         Lęk niekorzystnie wpływa na zachowania jednostki, szczególnie w sytuacjach trudnych,

·         Optymalny z punktu widzenia efektywności działania poziom lęku jest indywidualnie zróżnicowany (nie może być zbyt wysoki),

·         Dz mniej lękliwe uczyły się więcej i szybciej niż dzieci wykazujące wysoki poziom lękliwośći. (Zaznaczało się to bardziej u Ch niż u Dz),

·         Lęk przed zadaniem jest w rzeczywistości lękiem przed niepowodzeniem i przed ujawnieniem własnej nieadekwatności (szczególnie wobec nowych zad.) -> może wpłynąć na przystosowanie dz do szkoły,

·         Lęk przed niepowodzeniem czy przed ekspozycją społeczną może być spowodowany defektami fizycznymi, psychicznymi np. NPI

4)      Badania własne:

·         Poziom samooceny młodzieży n .i .w stp. Lekkim jest wyższy od poziomu samooceny o prawidłowym rozwoju i.

·         Jednostka o nieadekwatnej samoocenie nie jest zdolna do db radzenia sobie z trudnymi sytuacjami i wykazuje tendencję do wycofania się

·         Zaniżona samoocena powstaje pod wpływem wzmożonej lękliwości, niepokoju, poczucia niepewności i zagrożenia.

·         Młodzież n.i. w stp. lekkim cechuje zdecydowanie wyższy niż młodzież o prawidłowym rozwoju i. poziom lęku jako stanu (co czujesz w tej chwili?)

·         Młodzież n.i. stp. Lekkim cechuje znaczniej wyższy poziom lęku jako cechy (jak się na ogół czujesz?) od młodzieży o prawidłowym rozwoju i.

·         Znacznie wyższy poziom lęku jako stanu młodzieży NI niż młodzieży P

·         Poziom lęku jako cechy nieznacznie wyższy u młodzieży NI.

·         W młodzieży poziom lęku jako cechy okazał się wyższy od poziomu lęku jako stanu, ale u młodzieży NI różnica nieznaczna, a u młodzieży P różnica istotna statystycznie.

·         4 grupy czynników składających się na samoocenę zaniżoną:

a)      Braki obiektywne

b)      Braki nieistniejące

c)       Niezgodność pozycji społecznej czy zdobytego uznania z faktycznymi osiągnięciami

d)      Doznanie niepowodzenia i groźba odrzucenia w okresie dzieciństwa

ð      Jasna współzależność między samooceną a lękiem.

·         Istotne statystycznie współzależności ujemne między samooceną aktualną a lękiem jako stanem i lękiem jako cechą (u os NI i P)

·         Istnieje lękotwórczy wpływ szkoły

·         Osoby i nieadekwatnej samoocenie cechuje wyższy poziom lęku niż osoby o samoocenie adekwatnej, zaś szczególnie wysoki poziom lęku – jednostki z samooceną zaniżoną.

·         Szczególnie istotne zależności między samooceną aktualną a lękiem.

·         Os. z NI – wyższa samoocena niż młodzież P, ale poczucie młodzież NI znacznie wyższe niż młodzieży P. Pomiędzy tymi zjawiskami istnieje korelacja ujemna, zatem ze wzrostem poziomu jednej z Czech druga powinna maleć. Ale:

·         Ze względu na zaburzone procesy poznawcze osób NI ich pewnego rodzaju zagubienie w rzeczywistości należy przypuszczać, że poziom lęku zasadniczego jest u nich znacznie wyższy niż u osób P.

·         Zawyżona samoocena u os NI – wynik zmniejszonego krytycyzmu, forma intuicyjnej obrony przed lękiem zasadniczym.

·         Należy dążyć do zwiększenia stopnia samokrytycyzmu o młodzieży z NIL, by zapobiec tworzeniu fikcyjnego obrazu rzeczywistości i samego siebie.

 

OSAMOTNIENIE

 

1)      Definicja:

·         Osamotnienie wynika z samego faktu bycia człowiekiem oddzielonym od innych, a fizyczna i psychiczna odrębność w pewnym sensie wyzwala samotność.

·         Człowiek nie może znieść osamotnienia, a bardzo często nie może też od niego uciec, bowiem nie jesteśmy przygotowani do życia bez innych ludzi.

·         Poczucie osamotnienia może pojawić się wskutek utraty bliskiej osoby lub też w następstwie braku poczucia więzi, braku satysfakcjonujących kontaktów emocjonalnych z osobami znaczącymi.

·         Zdaniem McGraw (1995) poczucie osamotnienia to brak poczucia bliskości i międzyludzkiej intymności.

·         K. Kmiecik - Baran (1988, za: A. Januszewski) trzy elementy:
- jest ono odczuciem subiektywnym i nie jest tożsame z izolacją społeczną
- jest rezultatem braku pożądanych relacji społecznych
- jest źródłem przykrych stanów emocjonalnych, które mogą prowadzić do zaburzeń zachowania i funkcjonowania.

·         K. Kaczmarek – osamotnienie to doświadczenie braku wzajemności ze strony innych, doświadczenie pustki i oczekiwania, poczucie braku więzi z innymi.

2)      Badania:

·         Zjawisko osamotnienia wśród młodzieży NIL występuje zdecydowanie częściej niż u młodzieży P.

·         Zjawisko osamotnienia wiąże się ze świadomością odczuwania tego stanu przez os. NI.

·         Dziewczęta intensywniej i głębiej przeżywają osamotnienie niż chłopcy.

·         Przyczyn osamotnienia os NI dopatrują się w sytuacji zewnętrznej, zaś os. P w samym człowieku.

·         Os. NIL – potrafią prawidłowo ocenić swoją sytuację i określić tak abstrakcyjne pojęcie, jakim jest osamotnienie

 

EMPATIA

 

1)      Definicja:

·         Dymond – empatia oznacza przestawienie się wyobraźni na myślenie, odczuwanie i działanie innej osoby,

·         Osoba empatyzująca przyjmuje punkt widzenia innej osoby poprzez zrozumienie jej myśli, motywów, planów i sposobów działania (empatia poznawcza)

·         Scotland – empatia oznacza reakcję emocjonalną na obserwowane u drugiego człowieka emocje, które osoba odczuwa albo będzie odczuwać (empatia emocjonalna)

·         Steward – empatia jest celową identyfikacją z drugą osobą, pomagającą zdobyć wiedzą na temat tej osoby, jak i umożliwiającą zrozumienie drugiego człowieka poprzez wyobrażania zgodne z własnymi doświadczeniami.

·         Empatia to także proces podejmowania roli innej osoby.

·         Empatia charakteryzuje się poznawczą interpretacją stanu emocjonalnego u osób innych – empatia poznawcza, bądź stanowi reakcję emocjonalną na obserwowane u 2 osoby emocje, które druga osoba przeżywa, albo będzie odczuwać – empatia emocjonalna.

·         Eliasz-  empatia – syndrom emocjonalno-poznawczy, traktowana jest jako reakcja na sytuację innej osoby, która jest uruchamiana poprzez percepcję sygnałów wskazujących na znaczenie społeczne interakcji.

·         Wczuwanie się w psychikę drugiej osoby, świadomość społeczna, sympatia, wgląd, tzn. umiejętność rozumienia samego siebie, czyli intuicję.

...

Zgłoś jeśli naruszono regulamin