poznajemy Warszawę.doc

(108 KB) Pobierz
SCENARIUSZ ZAJĘĆ KSZTAŁCENIA ZINTEGROWANEGO

mgr Jolanta Chobot

PSP nr 5 w Ostrowcu Świętokrzyskim

 

SCENARIUSZ ZAJĘĆ KSZTAŁCENIA ZINTEGROWANEGO

W KL. II

 

BLOK TEMATYCZNY: O MOJEJ OJCZYŹNIE PISZĄ WIERSZE POECI, A BABCIE OPOWIADAJĄ WNUKOM LEGENDY I BAŚNIE OD STULECI.

 

TEMAT DNIA: Poznajemy tajemnicze  miejsca Warszawy.

CEL OGÓLNY: Poznawanie historii, kultury i sztuki własnego narodu, rozwijanie wrażliwości uczuciowej i moralnej.

CELE SZCZEGÓŁOWE:

-         potrafi wyrazić swoje uczucia do Ojczyzny, dumę z faktu bycia Polakiem,

-         umie pokazać na mapie większe miasta Polski,

-         wie, że nazwy godła,  miast pomników...- piszemy wielką literą,

-         potrafi opowiadać legendę,

-         układa zdania oceniające postępowanie bohatera legendy,

-         zna tajemnicze miejsca Warszawy,

-         umie słuchać wypowiedzi innych,

-         czyta ze zrozumieniem list,

-         pisze poprawnie wyrazy z ó niewymiennym,

-         umie utworzyć liczbę mnogą od podanych rzeczowników,

-         sprawnie dokonuje obliczeń,

-         rozumie różne sposoby obliczania sum i różnic liczb dwucyfrowych,

-         potrafi obliczać i zapisać działania na grafach,

-         wykonuje techniką wydzieranki herb Warszawy,

-         rozumie, że pieniądze nie są najważniejsze w życiu,

-         dostrzega potrzebę pomagania innym.

METODY NAUCZANIA: wg W. Okonia:

-         podające ( opowiadanie, wyjaśnienie ),

-         poszukujące (dyskusja, pogadanka, gry i zabawy dydaktyczne, m. sytuacyjne ),

-         waloryzacyjne ( impresyjne –odczucia, wrażenia wywołane przez kontakt z działaniem ),

-         ekspresyjne ( organizowanie przeżyć i ocenianie ),

-         operatywne (praktycznego działania, ćwiczeń ).

      wg Z. Zaorskiej:

-         ułatwiające proces uczenia: zabawy rozluźniające, gry dydaktyczne,                                 wymiany myśli, zabawy integrujące

METODY WYCHOWANIA: wg H. Muszyńskiego:

-         wpływu osobistego wychowawcy ( oddziaływanie przykładem osobistym,    

sugestie, perswazje),

-         wpływu sytuacyjnego (nagradzanie, przydzielanie funkcji, stawianie zadań uczniom do wykonania, dostarczanie informacji, kierowanie działalnością ),

-         samowychowania (samokontrola, samoocena).         

FORMY PRACY: zbiorowa, indywidualna, grupowa.

ŚRODKI DYDAKTYCZNE: - wzrokowe (,, plątaninka” sylabowa, tekst legendy,

        krzyżówki, napisy, ilustracje, szablony, widokówki, karty pracy matematyczne,                   

           polonistyczne... ),

-         słuchowe ( nagranie magnetofonowe )

KIERUNKI EDUKACJI: polonistyczna, przyrodniczo- społeczna, matematyczna,    

                                                    muzyczno – ruchowa ,plastyczna.

 

PRZEBIEG ZAJĘĆ

 

1.     Ćwiczenia wprowadzające, aktywizacja grupy. Odgadnięcie tematu dnia  z ,,plątaninki sylabowej” zapisanej na tablicy.( Uczniowie siedzą w kręgu).

2.     Opowiadanie legendy ,,O WARSZAWSKIEJ SYRENIE” – sprawdzenie pracy domowej.

3.     Zapoznanie z nową legendą ,,O ZŁOTEJ KACZCE” wg Artura Oppmana, omówienie, udzielanie odpowiedzi przez uczniów na pytania:

-         Jaką tajemniczą postać zobaczył Tomek w podziemiach zamku?

-         Dlaczego chłopiec nie został bogatym człowiekiem?

-         Wyjaśnianie, co to znaczy, że Tomek miał dobre serce.

-         Wypowiedzi uczniów wyrażające własny sąd o Tomku.

-         Samodzielne układanie zdań oceniających bohatera – zapis.

4.     Zaśpiewanie piosenki pt. ,,Ojczyzna nasza”, sł. Cz. Janczarski, muz. B. Pasternak, zespołowo i indywidualnie.

5.     Rozróżnianie czasowników i rzeczowników, karta pracy, praca grupowa, rywalizacja, poprawne wykonanie polecenia da hasło: ,,Warszawa stolicą Polski, to jej znak”( zał. nr 2).

6.     Praca w zeszytach ćwiczeń – pisownia wyrazów z ó niewymiennym, tworzenie liczby mnogiej rzeczowników.

7.     Zabawa rozluźniająca - ,,Plotka”, dzieci wybierają widokówkę z Warszawą, układają zdanie uzasadniające wybór i przekazują innym, za każdym razem mówiąc: tę widokówkę otrzymałam np. od Kasi, wybrała ją dlatego, że była pod pomnikiem Syrenki...

8.     Czytanie listu w grupach, wyszukanie najciekawszych miejsc, które zwiedzały dzieci będąc na zimowisku w Warszawie – przedstawienie scenki – drama, wybierają przewodnika, turystów. Przewodnik ma im pokazać najciekawsze miejsca w Warszawie, opowiedzieć krótko, konkurs ( zał. nr 1).

9.     Dodawanie i odejmowanie w zakresie 100.

-         Rachunek pamięciowy:   Podaj liczbę o 12 większą od 28.

                                                           Podaj liczbę o 24 mniejszą od 80...

                            

                                                           Liczbę 54 powiększ o 26.

                                                           Liczbę 93 pomniejsz o22...

 

                                                             Podaj sumę, różnicę liczb...

                                                          

                                                         ,,Łańcuszki matematyczne”

np. Liczbę 24 powiększ o26, otrzymaną liczbę zmniejsz o 50, otrzymaną liczbę powiększ o 56, otrzymaną liczbę powiększ o 44...

 

                                                          Zadanie tekstowe – analiza i rozwiązanie pamięciowe

 

np. W autobusie było 25 dziewczynek i 27 chłopców. Ile było dzieci?

 

      Do Gdańska jechało 88 osób. W Warszawie wysiadło 18 osób, a wsiadło 24 osoby. Ile osób dojechało?   

 

10. Praca z kartą matematyczną ,, Wybierz się w podróż po Polsce” w grupach ( zał. nr 3).

11. Wykonanie herbu Warszawy  lub Syrenki techniką wydzieranki, wypełnianie konturu

    ( uczniowie otrzymują gotowy kontur, następnie wypełniają wydzieranką z gazet
   i   papieru kolorowego ), (zał. nr 4,5 ).

12. Omówienie prac, wybór najciekawszych- uzasadnienie, ocena prac.

13. Zadanie i wyjaśnienie pracy domowej obowiązkowej i dla chętnych.

14. Ewaluacja zajęć.

-         Czego nauczyliście się na dzisiejszych zajęciach?

-         Co wynosicie z dzisiejszego pobytu w szkole?

-         Co wam się może przydać w życiu?

-         Jak oceniacie swój udział i aktywność w zajęciach?

-         Co wam się dzisiaj najbardziej podobało?

15.Zakończenie zajęć – pożegnanie.

 

 

 

Pomoce dydaktyczne do zajęć:

 

Zał. nr 1 - list.

                                                                                                               Warszawa 28.01.04r.

Kochani Rodzice!

 

   W Warszawie- stolicy Polski, zimą, jest pięknie.

   Wczoraj zwiedzaliśmy Zamek Królewski. Było tam bardzo dużo eksponatów. Przed zamkiem stoi wysoka kolumna króla Zygmunta III Wazy, który w 1596 r. przeniósł stolicę z Krakowa do Warszawy. Po południu spacerowaliśmy po parku Łazienkowskim, gdzie znajduje się Pałac Na Wodzie. Jest tam również pomnik Fryderyka Chopina, wielkiego kompozytora. Po drodze z zamku do Łazienek mijaliśmy dużo pomników: Adama Mickiewicza, księcia Józefa Poniatowskiego, Bolesława Prusa, Prymasa Tysiąclecia, Mikołaja Kopernika, Marii Konopnickiej. Pan przewodnik powiedział, że to tylko część pomników i zapoznał nas z legendą o Syrence.

   Jutro jedziemy do pałacu w Wilanowie, siedziby króla Jana Sobieskiego, zwycięskiego wodza spod Wiednia.

 

 

 

Zał. nr 2 - karta pracy.

 

Zamaluj rzeczowniki. Jeśli zrobisz  prawidłowo, to z sylab im przyporządkowanym utworzysz hasło. Powodzenia !

 

 

legenda

   idę

  miała

  siedział

  ołówek

  grałem

   herb

WAR

   MA

   JĄ

     KO

     SZA

    CHA

    WA

 

 

słucham

książka

śpiewamy

  mama

  wołali

  Patryk

   mróz

   DO

   STO

   TA

      LI

    KRA

     CĄ

   NA

 

 

  gotuję

  szkoła

    zima

zmywają

badałem

...
Zgłoś jeśli naruszono regulamin